A Holdig oda és vissza, és még azon is túl

A héten ért véget a Pécsi Tudományegyetem Moonbike-kihívása. A szervezők egyik célja az volt, hogy a résztvevők felülmúlják a tavaly indult kezdeményezésen elért rekordot, és idén kevesebb, mint két hónap alatt tegyék meg a Föld és a Hold közötti távolságot biciklivel vagy szobakerékpárral, valamint szárnyalják túl a tavaly elért egymillió kilométert. A rekorddöntés mellett természetesen az egészséges életmód és a rendszeres testmozgás népszerűsítése állt a kihívás középpontjában.

Olvasási idő: 4 perc

A Pécsi Tudományegyem (PTE) 2021. május 15-én hirdette meg idei Moonbike-kihívását, amelynek során több hónapig tartó bringázásra várták a kerékpározás szerelmeseit. A biciklizésen kívül a résztvevőknek nem volt más dolguk, mint hogy elküldjék a szervezőknek teljesítményüket, amelyet egy kerékpáros alkalmazással kellett rögzíteniük. Aki a szobakerékpárt választotta, annak a kilométeróra kijelzőjének fényképét kellett feltöltenie a @ptemoonbike Facebook oldalára. A kihívás során bárki, bárhol teljesíthette a távot, méghozzá annyit, amennyit éppen kedve és ideje engedett.

„A tavalyi kihíváshoz képest idén nemcsak a résztvevők, hanem Facebook-oldalunk követőinek száma nőtt is. Utóbbi több mint négyszázzal – tájékoztat Király Dóra, a PTE Kapcsolati és Nemzetközi Igazgatóság munkatársa. – Továbbá ebben az évben több helyről jelentkeztek be érdeklődők, mint kétezerhúszban.Ezen kívül több kapcsolatot sikerült kiépítenünk, és a projekt támogatottsága is nőtt. Ismerünk olyanokat, akik tavaly még csak lájkolgatták Facebook-oldalunkat, idén viszont nyeregbe pattantak. Sőt van, aki körbetekerte a Balatont. A program létjogosultsága megkérdőjelezhetetlen, hiszen óriási az igény az ilyen jellegű kezdeményezésekre.”

Király Dóra azt is elárulta, idén először a középiskolásokat is igyekeztek bevonni a programba, és a jövőben nagyobb súlyt szeretnének helyezni arra, hogy körükben is népszerűvé tegyék a kihívást.

Megtudtuk, csaknem 600 bringás vett részt a programban a földkerekség számos pontjáról. Igyekezetüket és lelkesedésüket különböző díjakkal jutalmazták a szervezők, eddig 58-an kaptak valamilyen ajándékot. A hetente legalább két távot beküldők között nyereményeket, illetve a Diákhitel Központnak köszönhetően a legalább tíz alkalommal posztolók és összesen legalább 150 kilométert teljesítők között a projekt végén értékes, az egészséges életmódhoz és a bringázáshoz köthető nyereményeket – crosskerékpárt és kerékpáros kiegészítőket – sorsoltak és sorsolnak ki.

„A motiváció szempontjából fontos, hogy nyereményeket sorsoljunk ki az indulók között, akik ingyen vehetnek részt a programban. Minél több díjat és ajándéktárgyat adunk, annál népszerűbb a projekt. A résztvevők minden egyes ajándéknak örültek, idén különösen nagy sikert aratott a Moonbike-póló. Tavaly és idén is egy értékes bringa a fődíj, ami sokakat megmozgatott” – mutat rá Király Dóra.   

A kihívás során lehetőség nyílt arra is, hogy a virtuális közösség tagjai megismerhessék egymást és a Pécsi Tudományegyetemet, továbbá az egészséges életmódra, illetve környezettudatosságra nevelő projektjeit. Ehhez idén több programot vagy részkihívást – amelyeken külön nyereményekkel jutalmaztak a részvételt – rendeztek május 15. és július 17. között:

„A Pécsi Campus-kör volt a nyitóprogramunk, amelyen az egyetem és a város vezetősége is részt vett. Összességében minden programunk jól sikerült, különösen az orfűi, ahová még bringákat is vittünk magunkkal. A bajai túránkhoz sokan csatlakoztak az egyetemen kívülről is. Aki nem tudott eljönni, virtuálisan is teljesíthette a távokat. Volt olyan – például a Velencei-tavi kör –, amelyet a járványhelyzet miatt nem is tarthattunk meg valós térben és időben” – tudtuk meg Király Dórától.

Végül beszéljenek a számok! A tavalyi rekordot megdöntve a résztvevők 55 nap alatt jutottak el a Holdra (384 400 kilométer), tavaly ez 60 nap alatt sikerült nekik. A közel húsz verseny és szervezett túra résztvevői nem állnak meg a 384 400 km-nél. A kihívás folytatódik, a végleges cél: egymillió kilométer.

A sikerre tekintettel a járványügyi helyzettől függően legkésőbb jövő tavasszal rajtol az újabb kihívás, amellyel még jobban szeretnék bevonni a programba a középiskolákat. A szervezők azt is remélik, tovább bővül az együttműködők köre, és még több aktív programot valósíthatnak meg. Bíznak benne, hogy a folytatásra elkészül Moonbike-alkalmazás is.

A program együttműködő partnere a Tour de Hongrie szervezője, a Vuelta Sportiroda, a Magyar Kerékpáros Klub, a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség és a Magyar Szabadidő Sport Szövetség.

A Mohács és Baja közötti túráról készült rövidfilmet itt nézhetitek meg:

Szöveg: Márványkövi Ferenc
Kép: A PTE Moonbike hivatalos Facebook-oldala, freepik.com

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn