Adrenalinlöket kell a magyar egyetemistáknak – interjú Gáspár Sárával, a BCE hallgatójával

Nemrég adta hírül a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség, hogy idén Gáspár Sára képviseli hazánkat a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) Önkéntes Vezetők Akadémiáján. A Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) gazdálkodás és menedzsment szakos hallgatója, aki tanulás mellett nemcsak a Közgáz SC és DSK kosárcsapatának aktív tagja, hanem a Hallgatói Önkormányzatnak is, igazi kihívásként tekint a feladatra, és arra is van néhány ötlete, hogyan mozgassa meg a magyar egyetemistákat.

Olvasási idő: 5 perc

Emlékszel még arra a pillanatra, amikor megtudtad, hogy nőként idén te képviseled Magyarországot a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) Önkéntes Vezetők Akadémiáján?
Hogyne! Éppen edzésre sétáltam, amikor megcsörrent a telefonom. Kovács György, a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség főtitkárhelyettese hívott fel, hogy közölje velem a jó hírt. Leírhatatlan boldogság öntött el.

Elsőéves hallgatóként máris felelősségteljes munka hárul rád. Nem nyomaszt a feladat?
Azt szokták mondani, hogy teher alatt nő a pálma. Egyáltalán nem látok ebben semmi nyomasztót, sőt! Rendkívül örülök annak, hogy új embereket ismerhetek meg, miközben én is sokat fejlődhetek. Jó, hogy adódott ez a lehetőség.

Számítottál arra, hogy rád esik a választás?
Őszintén megmondom, nem sokat gondolkodtam azon, hogy kit választanak önkéntes vezetőnek. Úgy voltam vele, bármilyen döntés születik, én már annak is örülök, hogy a jelöltek között lehetek.

A mandátumod idén szeptembertől jövő szeptemberig tart. Mi lesz pontosan a feladatod ezalatt az egy év alatt?
Legfőbb teendőm, hogy tartsam a kapcsolatot a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség és a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség, a FISU között. Szintén a feladataim között szerepel, hogy fejlesszem a hazai egyetemi sportéletet.

Erről még ejtünk néhány szót, de előtte mondd el, mit remélsz a projekttől!
Szeretném, ha nemzetközi szintű sportolási lehetőségek közül választhatnának a hazai egyetemisták. Azt is jó lenne elérni, hogy a hallgatók ne csak úgy tekintsenek a testnevelés órára, mint egy kötelező tantárgyra, amelyet két éven át kell végezniük. Ideális lenne, ha élveznék, amit csinálnak, és felismernék, hogy közben egy összetartó csapat, illetve közösség tagjai.

Magyar hallgatóként mit tudsz a nemzetközi egyetemi sportéletről?
Amit leginkább kiemelnék, az a nyári és téli Universiade, amely az egyetemi sport csúcseseménye. Egyik kosárlabdás csapattársamnak volt szerencséje részt venni a kétezertizenkilences nyári Universiadén, amelyen felejthetetlen hangulat uralkodott.

Az egyetemen, ahová jársz, sokat teszel azért, hogy a hallgatók színvonalas egyetemi sporteseményeken vehessenek részt. Hogyan állnak a magyar egyetemisták a sporthoz, illetve a sportoláshoz?
A helyzet jobb, mint a középiskolában, mert az egyetemisták hatékonyabban tudják beosztani idejüket, és több idejük marad sportolni. Ezen kívül az egyetemisták sokkal több sportág és sporttevékenység közül választhatnak, mint a középiskolás diákok. Néhány kivételtől eltekintve a középiskolai tanulók savanyú szájízzel állnak a testmozgáshoz, ezzel szemben az egyetemen jóval kedvezőbb a helyzet.

Szerinted mennyit mozog egy átlagos magyar egyetemista?
Nehéz válaszolni erre a kérdésre. Már az is jó lenne, ha mindenki heti kétszer egy órát sportolna.

Hogyan javítanál ezen a nem túl örömteli trenden?
Arra törekednék, hogy a hallgatók felismerjék, milyen nagyszerű dolog egy közösséghez tartozni. Nemcsak abban az értelemben, hogy ugyanazt a sportágat űzik, hanem úgy is, hogy ugyanannak a felsőoktatási intézménynek a tagjai. El kell jutnunk oda, hogy mindenki megértse, a sport testi és lelki felüdülés is egyben, és segíti a diákokat, hogy jobban be tudják osztani az idejüket. Azt is fontos átadni nekik, hogy felismerjék a sportolási lehetőségeket, és éljenek is velük.

Ha te felelnél a hazai egyetemi sportéletért, mi lenne az első, amit azonnal bevezetnél?
Semmit sem tennék kötelezővé, mert ez hamar elveszi az emberek kedvét. Több sporthetet és sportversenyt rendeznék az egyetemistáknak, hogy szélesebb körű betekintést nyerjenek a sportolási lehetőségekbe. Biztos vagyok benne, hogy ha megéreznék a versenyekkel járó adrenalinszint-növekedést, nagyobb kedvvel vennének részt sporteseményeken.

Sportolsz is, illetve van némi vezetői tapasztalatod az egyetemi sport terén. Mindez azt jelenti, hogy a jövőben is ezeken a területeken szeretnél dolgozni?
Még túl korai lenne erről beszélni. Annyi biztos, hogy olyasvalamivel szeretnék foglalkozni, ami ötvözi a sportot, a sportszervezést és kedvenc tárgyamat, a matematikát. Ez lenne az én álomfoglalkozásom.

Nem titok, hogy a Közgáz SC és DSK kosárcsapatában játszol. Elkerülhetetlen a kérdés, vajon ki nyeri idén a női egyetemi kosárlabda-bajnokságot.
Furcsán néznének rám a csapattársaim, ha nem azt mondanám, hogy mi. Nagyon erős csapatunk van, így mi is jó eséllyel pályázunk a bajnoki címre, de még sok nehéz meccs vár ránk. Rajtunk kívül remek erőkből áll a TFSE, és az ELTE-t sem szabad lebecsülnünk.

Gáspár Sára óvodáskorában kezdett el kosarazni, de belekóstolt a röplabdába és a balettbe is. Kedvenc színe a pasztellrózsaszín, szabadidejében pedig Agatha Christie Poirot-ját szereti leginkább olvasni, de legszívesebben a Tíz kicsi négert lapozgatja az írónőtől. A Titanic és az Eredet a két legkedveltebb filmje, ami pedig az ételeket illeti, anyukája főztjeit részesíti előnyben, de állítása szerint nagypapája slambuca is verhetetlen. Ennek ellenére az őszibarack a kedvence. A sportolók közül leginkább Hosszú Katinkára tekint fel, hiszen ő már bizonyította, a kemény és kitartó munka meghozza gyümölcsét. Sára nagyon szereti a jógát, szívesen játszik nyolcéves kisöccsével is, mégis a délutáni alvás a kedvenc időtöltése, hiszen ekkor töltődik fel energiával.

Szöveg: Márványkövi Ferenc
Kép:
Gáspár Sára

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn