Aranyérem minden világversenyről – interjú Lucz Anna válogatott kajakossal

Remek évet zárt Lucz Anna, a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) válogatott kajakosa, aki három jelentős nemzetközi versenyen képviselte a piros-fehér-zöld színeket, méghozzá nem is akárhogyan: három aranyérem mellett ezüst és bronzéremmel gazdagította gyűjteményét. Idén sokat feljődött, csúcsformáját azonban a párizsi olimpiára időzíti.   

 Olvasási idő: 1,5 perc

 

– Idén hat héten belül három jelentős nemzetközi versenyen, a felnőtt világ- és Európa-bajnokságon, illetve az U23-as és ifjúsági világbajnokságon is remekül helytálltál. Nem volt fárasztó?
– Dehogynem – vágta rá a BGE hallgatója –. A versenyek között figyelnünk kellett arra is, hogyan álljunk át egyik időzónáról a másikra, és közben persze edzenünk is kellett. Mozgalmas, ugyanakkor nehéz időszakon vagyok túl.

– Mindháromról aranyéremmel tértél haza. Melyik a legkedvesebb számodra?
– A Kiss Blankával K–2 200 méteren nyert világbajnoki aranyérmem, amely elképesztő izgalmak és élmény közepette született meg. Ezenkívül büszke vagyok az Európa-bajnokságon szerzett bronzérmemre is, amelyet kajak négyes tagjaként nyertem ötszáz méteren. Utóbbi azért igazán fontos, mert ezzel az eredménnyel nagyot léptünk előre. 

– Visszatérve a K–2-esben elért vb-aranyadra, a hajrá meglehetősen szorosan alakult. Mit éltél át, amíg a célfotót elemezték?
– Amikor célba értünk, fogalmam sem volt, hányadikak lettünk. Blanka persze rögtön azt mondta, hogy ez megvan. Két tizeddel nyertünk, ami nem sok, de én csak akkor hittem el, hogy miénk az arany, amikor bemondta a hangosbemondó.

– Ha osztályoznod kellene az idei évedet, hányast adnál magadnak?
– Szerintem megérdemlem az ötöst. Ebben az évben minden tőlem telhetőt megtettem, minden világversenyen, amelyen elindultam, érmet szereztem.

– Látsz előrelépést a tavalyi évhez képest?
– Mindenféleképpen. Idén ugyanis az is célunk volt, hogy fejlődjünk a K–2 500 méteren, ami szerintem sikerült is. Blankával megnyertük a válogatóversenyeket ezen a távon, s bár a világbajnokságon nemigen látszott, jól működött a párosunk. Ez azért fontos, mert a 200 métert levették az olimpia programjáról, így a jövőben az 500 méterre kell összpontosítanunk.

– Még jó, hogy nyáron vannak a nagy világversenyek, máskülönben gondban lennél a tanulással.
– Hát, ősszel és tavasszal sem egyszerű megoldani az egyetemre járást. Ősszel edzőtáborban vagyok, rengeteget edzek, ami mellett nehéz ott lenni az egyetemi órákon, tavasszal pedig a melegvízi edzőtábor – amely akár hat hétig is eltarthat – vesz el rengeteg időt a tanulástól. Bár a világversenyeket nyáron rendezik, amikor nincs egyetem, a válogatóversenyeket suliidőben, sőt néha a vizsgaidőszakban is.   

– Ha már itt tartunk, hogy állsz az egyetemmel?
– Halasztgatok, de igyekszem úgy felvenni a tantárgyakat, hogy a lehető legtöbb órára be tudjak járni. Ősszel ez könnyebben megy, mint tavasszal, amikor főleg a válogatók és a melegvízi tábor vesz el sok időt. Biztos, hogy fél évet, talán egy évet csúszni fogok.

– Azt mondják, az élsportolók burokban élnek, és az egyetemi életben sem tudnak úgy részt venni, mint a nem sportoló hallgatók. Egyetértesz ezzel?
– Igen. Sokszor azt érzem, nem tudom úgy megélni az egyetemi életet, mint mások. Rengeteg programról maradok le, az órákra sem tudok olyan sokat bejárni, így kevesebbet találkozom az egyetemi társaimmal is.

– Miután nővéred, Lucz Dóra hatodik lett K–1 200 méteren a tokiói olimpián, egy interjúban azt mondtad, bárcsak már te is ott tartanál. Meddig kell erre várnunk?
– Nemigazán emlékszem erre az interjúra, de valószínűleg azt értettem alatta, hogy szeretnék ott lenni a 2024-es párizsi játékokon. Minden élsportoló álma, hogy egyszer olimpián is képviselje hazáját, és ezért mindent meg fogok tenni. Egyelőre csak rövid távon gondolkodom, és csak a következő lépésre összpontosítok. Hamarosan indul a téli alapozás, most az a fontos, hogy ez jól sikerüljön, aztán a tavaszi válogatóversenyen szeretnék jól szerepelni, majd a 2023-as világbajnokságon.

– A párizsi olimpián már diplomásként állsz rajthoz?
– Remélem, igen.

 

Lucz Anna eredményei a főbb világversenyeken 2022-ben:

2022, kajak-kenu világbajnokság, Halifax: Lucz Anna, Kiss Blanka K–2 200 m 1. hely, K–1 200 m 3. hely.

2022, multisport Európa-bajnokság, München: K–2 200 m 1. hely, K–4 500 m 3. hely, K–1 200 m 4. hely

2022: U23-as és ifjúsági kajak-kenu világbajnokság, Szeged: K–1 200 m 1. hely, K–4 500 m 2. hely

Szöveg: Márványkövi Ferenc
Fotó: nso.hu

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn