Boros Kitti büszkén képviseli Magyarországot a sítájfutó egyetemi világbajnokságon

Boros Kitti, a salzburgi Paris Lodron Egyetem mesterszakos orvosbiológus hallgatója lesz az egyetlen magyar versenyző a február 22. és 26. között Csehországban sorra kerülő sítájfutó egyetemi világbajnokságon. A Németországban élő, Ausztriában tanuló sportoló büszke arra, hogy piros-fehér-zöld színekben versenyezhet, és reméli, hogy vb-részvételével sokat tesz a sportág itthoni népszerűsítéséért.

A sítájfutás a tájutás és a sífutás ötvözete. Ha van tapasztalatunk tájfutásban, és a síléccel sem bánunk rosszul, vélhetően sítájfutásban is jól boldogulunk. Kevesen tudják, hogy sítájfutásban gondolkodni és tájékozódni is tudni kell, azaz összetett tudást igényel.

Legalábbis így vélekedik Boros Kitti, a salzburgi Paris Lodron Egyetem hallgatója, aki egyedül képviseli a magyar színeket a február 22-én kezdődő és 26-án záruló jáchymovi sítájfutó egyetemi világbajnokságon.

„Nyolc évvel ezelőtt költöztem ki Németországba, de jelenleg Salzburgban tanulok egyetemen – meséli a kezdeteket. – Úgy öt-hat éve részt vettem egy tájfutóversenyen Salzburgban, és annyira megtetszett a város és a környék, hogy úgy döntöttem, ide jelentkezem egyetemre. A tájfutást tíz éve kezdtem, ám sítájfutással csupán három éve foglalkozom. Az utóbbi évben rengeteget fejlődtem, így meghívtak az osztrák válogatottba is, ami azt jelenti, hogy velük készülhetek, de mivel magyar állampolgár vagyok, versenyeken nem indulhatok osztrák színekben. Ők tájékoztattak az egyetemi világbajnokságról is, és elmondták, nagyon örülnének neki, ha én képviselném Magyarországot. Ezt követően felvettem a kapcsolatot Scultéty Mártonnal, aki azt mondta, szívesen látna piros-fehér-zöld színekben.”

Szerencsére remek körülmények között készülhet a megméretésre, hiszen Ausztriában van hó, ráadásul szinte minden második hétvégén rendeznek regionális vagy országos sítájfutóversenyeket. Kitti rendszerint rajthoz áll ezeken a viadalokon, méghozzá nem is akármilyen eredménnyel! A nemrég zárult hosszú és közép távú osztrák sítájfutó-bajnokságon mindkét számban negyedik lett az elit kategóriában.

„Kicsit izgulok a világbajnokság előtt, bár tudom, hogy a norvég hallgatók ellen nincs sok esélyem. Mégis igyekszem beleadni mindent, mert azt szeretném, hogy jobban megismerjék a sportágat Magyarországon, és persze bizonyítani szeretnék az osztrákoknak. Ismerve a nemzetközi erőviszonyokat, nincsenek irreális elvárásaim magammal szemben, vélhetően a mezőny hátsó részében fogok végezni, ami érthető, hiszen óriási a lemaradásom a többiekkel szemben.”

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Kitti (@kitti_bor) által megosztott bejegyzés

A jövőben szeretne részt venni a két év múlva esedékes felnőtt sítájfutó-világbajnokságon, ám egyelőre kérdéses, melyik ország képviseletében. Jóllehet hamarosan megkapja a német állampolgárságot is, az adott ország szövetségétől függ, milyen színekben indulhat. Elmondása szerint rengeteget kellene edzenie, hogy német válogatott legyen, ezért valószínűbbnek tartja, hogy magyar versenyzőként indul.

A vb-t ide kattintva követhetitek figyelemmel, ez itt az esemény Facebook-oldala, és ide kattintva találjátok Kitti Instagram-oldalát sok-sok képpel és naponta frissülő információval.

Boros Kitti programja a sítájfutó egyetemi világbajnokságon (február 22-26., Jáchymov, Csehország)

• Február 22., kedd, 13.00, sprintverseny
  • Február 23., szerda, 10.00, üldözéses verseny