Ezúttal nem marhapörkölttel ünnepelt Rasovszky Kristóf

A Pannon Egyetem villamosmérnöki szakján negyedéves hallgató fantasztikus úszással ezüstérmet nyert a nemrég zárult tokiói olimpián a férfiak 10 kilométeres nyílt vízi úszószámában. Mint mindig, Kristófot most is ünnepi ebéddel várta családja, ám ezúttal elmaradt a szokásos marhapörkölt. A 24 éves veszprémi élsportoló elégedett a második hellyel, de nem tett le arról, hogy a 2024-es párizsi ötkarikás játékokon – diplomával a zsebében – a dobogó legfelső fokára álljon.

Olvasási idő: 3 perc

Megünnepelted már az olimpiai ezüstérmet?
– Természetesen. Elsősorban szűk körben, kis kerti sütögetéssel. Na és persze koccintottunk is a sikerre.

Édesanyád a kedvenc ételeddel várt?
– Általában marhapörköltet főz nekem egy-egy hosszú edzőtábor vagy nagyobb verseny után, ezúttal azonban nem adtam le rendelést, beértem sült hússal és zöldséggel.

– Milyen érdekes, Milák Kristóf olimpiai bajnok úszónknak is a marhapörkölt a kedvenc étele!
– Igen, hallottam róla. Úgy tűnik, egyezik az ízlésünk.

Beszéljünk az olimpiáról! Amikor legutóbb, június elején interjút adtál nekünk, azt mondtad, Tokió után akkor leszel boldog, ha érmet nyersz, és ha sikeresen elvégzed az egyetlen tárgyat, amelyet a félévben felvettél. Teljesült mindkettő?
– Büszkén mondhatom, igen. Minden úgy alakult, ahogyan elképzeltem. Az volt a célom, hogy éremmel térjek haza az olimpiáról, ami szerencsére sikerült. Egy spanyol versenyszervező úgy gratulált nekem, hogy a huszonhat indulóból csupán az egyetlen földönkívülit nem sikerült legyőznöm, mindenki mást igen. Persze az aranyérmes német Florian Wellbrock sem földönkívüli, ő is csak ember, ám a versenyen a mezőny fölé nőtt. Szerencsére az egyetemen is elvégeztem a múlt félévben felvett egyetlen tárgyamat is, úgyhogy bátran kijelenthetem, maradéktalanul elégedett vagyok.

Az éremátadó után azt mondtad, hogy aznap nem lehetett legyőzni a német úszót. Tartod a véleményedet?
– Igen. Bármit is csináltam volna ellene, nem tudtam volna magam mögé utasítani. Talán ott rontottam el kicsit, hogy a rajtnál utolsónak ugrottam a vízbe. Ettől függetlenül Wellbrock verhetetlen volt ezen az olimpián.

Tokió előtt aláírtad volna ezt az ezüstérmet?
– Gondolkodás nélkül. Persze amikor ráfordultunk az utolsó körre, egy pillanatra eljátszottam a gondolattal, hogy ebből akár aranyérem is lehet, és milyen jó lenne megnyerni a versenyt.

Világ- és Európa-bajnokként hogyan értékeled az olimpiai ezüstérmet?
– Ez sportpályafutásom eddigi legszebb eredménye, nem tudom, képes leszek-e valaha ennél többre. Persze hasonlóan nagy teljesítmény lenne, ha a világbajnokságon aranyérmet nyernék tíz kilométeren (Kristóf az ötkilométeres távon nyert világbajnoki címet 2019-ben – a szerk.), hiszen ezen a távon még nincs vb-címem. A vb-n akár nyolcvanan is vízbe szállunk az aranyéremért, az olimpián „csupán” huszonhat fős volt a mezőny, bár tegyük hozzá, Tokióban ott volt a világ krémje.

Több szempontból is furcsa volt a mostani olimpia, te mit érzékeltél ebből?
– Leginkább azt, hogy a sportolók jöttek, versenyeztek, aztán hazamentek. Ebből is fakadt, hogy gyorsan cserélődtek a versenyzők az olimpiai faluban. Az is szemet szúrt, hogy nem voltak nézők, bár a nyílt vízi úszóviadalokon amúgy is kevés a szurkoló. Amikor megérkeztünk Tokióba, kimentünk a medencés úszóversenyekre, hogy szurkoljunk a mieinknek. Szomorú látványt nyújtottak az üres lelátók.

– Nem sajnálod, hogy a buborék miatt nem tudtad gyarapítani gumikacsa- és színeszokni-gyűjteményedet?
– Kicsit igen. Ha nem lett volna ez a jelentős mozgáskorlátozás a koronavírus-járvány miatt, egészen biztos, hogy belefutottam volna egy-egy darabba.

– A nyáron avatták fel a Veszprémi Sportuszodát. Helyi kötődésű élsportolóként mit remélsz ettől?
– Elsősorban azt, hogy csapattársaimmal együtt kitűnő körülmények között készülhetünk a megméretésekre. Bízom benne, hogy hamarosan felzárkózunk a veszprémi kézilabdázók mellé, és egyre több utánpótláskorú úszó ér el említésre méltó sikereket.

– Három év múlva újra olimpia. Ezüstérmesként nem fog nyomni a teher, hogy nyerned kell?
– Nem hiszem. Amikor Tokióra készültem, többen kérdezték, világ- és Európa-bajnokként nem érzem-e tehernek, hogy olimpiai érmet várnak tőlem. Akkor azt mondtam, hogy nem, és remélem, ez a jövőben sem lesz másképpen. Az olimpia arany még hiányzik az éremgyűjteményemből, és mivel maximalista vagyok, tenni fogok érte, hogy meg is legyen.

– A 2024-es párizsi játékokon már diplomásként szállsz harcba az aranyért?
– Nehéz megjósolni, de bízom benne, hogy igen.

TOKIÓ 2020, NYÍLT VÍZI ÚSZÁS, FÉRFIAK, 10 KM
1. Florian Wellbrock (Németország) 1:48:33.7