Jászapáti Petra gyorskorcsolyázó tudja, a diploma egyszer még nagyon jól jöhet

Óriási szerepet játszott a téli olimpiai kvóták megszerzésében a rövid pályás gyorskorcsolya-válogatott tagja, Jászapáti Petra, aki az ősszel megrendezett kvalifikációs világkupa-sorozaton a legjobb magyar női versenyzőnek bizonyult. Az ELTE-BTK germanisztika szakos hallgatója – aki egy baleset folytán került kapcsolatba a pályakerékpárral, amelyben szintén magyar bajnoknak mondhatja magát –, ha teheti, bejár az egyetemre, mert szereti a közeget, és úgy véli, a diploma örök, a sportkarrier azonban nem.

Olvasási idő: 3,5 perc

Ugye sokan emlékszünk arra a történelmi pillanatra, amikor a 2018-as phjongcshangi téli olimpián a Burján Csaba, Knoch Viktor, Liu Shaoang, Liu Shaolin Sándor összeállítású magyar férfi rövid pályás gyorskorcsolyaváltó aranyérmet szerzett az 5000 méteres távon? Ez volt az első magyar téli ötkarikás aranyérem, és reméljük, nem az utolsó.

Hogy ez a kívánság teljesüljön, az egyetemi hallgatókkal telitűzdelt rövid pályás gyorskorcsolya-válogatottnak négy akadályt kellett sikeresen vennie az őszi olimpiai kvalifikációs világkupa-sorozaton. A november 28-i, utolsó megméretés után eldőlt, hogy a hölgyek mindhárom egyéni távon – 500, 1000 és 1500 méteren – két-két kvótát szereztek, a férfi egyéni indulók ugyanakkor az 500, az 1000 és az 1500 méteres számban megszerezték a lehető legtöbb, azaz három kvalifikációs helyet. Hovatovább a férfi és a vegyes váltónk is ott lehet a téli sportágak legrangosabb sporteseményén.

A kvalifikációs sorozaton a nők egyéni küzdelmeiben Jászapáti Petra, az ELTE-BTK germanisztikus szakos hallgatója bizonyult a legjobbnak.

„Kissé csalódott vagyok, mert a női váltónak nem sikerült kvalifikálnia magát a téli olimpiára, a vegyes váltónak azonban igen, ami feledteti velem a kudarcélményt. Izgatott vagyok, mert ez a versenyszám először szerepel a téli játékok programjában – mondta egy nappal a spanyolországi edzőtáborba utazás előtt Petra. – Annak is örülök, hogy – az előző téli játékokhoz hasonlóan – most is sikerült kiharcolnunk két-két kvalifikációs helyet mindhárom távon. Nekem kifejezetten jól ment a versenyzés a világkupa-sorozaton, végig egyenletes teljesítményt nyújtottam. Egyelőre még nem döntött a Magyar Olimpiai Bizottság, hogy ki melyik távon indulhat az olimpián, de remélem, nekem is jut hely a játékokra utazók között.”

Persze ilyen ragyogó sportteljesítmény mellett Petrának nem könnyű tanulmányait is menedzselnie: a hat féléves germanisztika szakon ugyan némi csúszásban van, szerencsére azonban már nincs sok tárgy, amelyet el kell végeznie.

„Rögtön érettségi után, kétezer-tizenhétben jelentkeztem egyetemre, de passziváltattam az évet, mert készülnöm kellett a 2018-as phjongcsanghi téli olimpiára – meséli. –  Kis idő után hiányzott  a tanulás, ezért felvettem egy-két tárgyat. A pandémia miatt másfél évig online folyt az oktatás, ami nekem kifejezetten jól jött, mert így több tárgyat tudtam felvenni, és jobban haladtam a tanulmányaimmal. Amúgy nagyon szeretek bejárni az egyetemre, mert mentálisan lefáraszt, ami segít a fizikai regenerációban, ráadásul más közeg, mint az élsport. Amikor itthon vagyok, szinte mindig bemegyek, és igyekszem úgy felvenni az óráimat, hogy ne ütközzenek az edzésekkel.”  

Csak kevesen tudják, hogy a gyorskorcsolya mellett Petra a kerékpárral is „szoros barátságot” kötött: 2020-ban elindult a pályakerékpáros magyar bajnokságon, és a 200 méteres időfutamon, az 500 méteres állórajtos időfutamon, valamint csapatsprintben is első lett. Azt azonban egyáltalán nem tudtuk, hogyan került kapcsolatba a sportággal.

„Korábban sokat néztem ezt a sportot a tévében, de soha nem hittem volna, hogy egyszer ki is próbálom – idézi fel. – Tulajdonképpen a véletlen műve, hogy kapcsolatba kerültem vele. Kétezer-húsz májusában, miután véget ért a járvány első hulláma, elkezdtük a kerékpáros résztávos és sprintedzéseket. Az egyik csoportos tréningen a Margitszigeten történt egy kis baleset: három társammal nekiütköztünk egy busznak. Ekkor merült fel, miért nem próbáljuk ki a Millenáris Velodromot, ahol sokkal biztonságosabbak a körülmények. Időközben kiderült, hogy a járvány miatt több rövid pályás gyorskorcsolya világkupaversenyt is eltöröltek, így adta magát, hogy rajthoz álljak egy másik, a gyorskorcsolyához némiképp hasonló sportágban. Ki voltam éhezve a versenyzésre, ezért úgy döntöttem, elindulok a pályakerékpáros országos bajnokságon. Remek döntés volt!”

Petra most egy hétre edzőtáborba utazik Spanyolországba, majd itthon folytatja a felkészülést, mert vészesen közeledik a téli olimpia. Adódik a kérdés, vajon mi lesz tanulmányaival?

„A hetedik félévet mindenféleképpen szeretném lezárni, kérdés, hogy mikor tudom majd felvenni a tárgyakat, mert reményeim szerint éppen akkor leszek a pekingi olimpián, és onnan nem lesz egyszerű az ügyintézés – avat be a tárgyfelvétel rejtelmeibe. – Egyelőre nem tudom, mikor tudom befejezni az egyetemet, de biztos, hogy nem akarom sokáig húzni. A diploma mindig jól jön, afféle B-terv a sportkarrier mellett, ami megnyugvást ad. A sportkarrier véges, de az egyetemi végzettség egy életre meghatározhatja a sorsomat, és azt, ahogyan élni fogok.”

A magyar rövid pályás gyorskorcsolya-válogatott egyetemista tagjai:

Liu Shaoangot (DE)
Tiborcz Dániel (BGE)
Nógrádi Bence (ÓE)
Jászapáti Péter (BME)
Jászapáti Petra (ELTE)
Kónya Zsófia (SZTE)

Szöveg: Márványkövi Ferenc
Kép: Lehotzky István

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn