Közösséget teremtünk – interjú Szász Róberttel, a Szegedi Tudományegyetem sportirodájának vezetőjével

Közösséget teremtünk (Szász Róbert interjú)

Új sorozatunkban bemutatkoznak egyetemeink sportközpontjai, elsőként a Szegedi Tudományegyetemen zajló sportéletről beszélgettünk Szász Róberttel, az egyetem sportirodájának vezetőjével.

Egyre többet lehet hallani az SZTE sporttevékenységéről az utóbbi időben, az SZTE Mozdulj! kampánnyal valami más is megmozdult…

Valóban, a számok is azt mutatják, hogy egyre többen sportolnak Szegeden, egyre inkább sikerül megszólítani a hallgatókat. Ennek jó alapot adott az SZTE Mozdulj! de több más kihívással, közösségi akcióval is készültünk. Míg a kilométergyűjtés az egyén számára volt motiváló, hogy versenyt nyerjen, de már itt elkezdtünk egyfajta közösségformálást azzal, hogy karok közötti versenyt is hirdettünk, így a hallgatók nemcsak magukért, de egy nagyobb közösségért is küzdöttek. Aztán a karácsonyi időszakban kalóriákat gyűjtöttünk – ezzel leginkább az egészséges táplálkozásra akartuk felhívni a figyelmet.

És akkor még nem is beszéltünk a legsikeresebb felhívásukról…

A Kerülj képbe! egyedülálló kezdeményezés volt, amelyben arra biztattuk a hallgatóinkat, hogy örökítsék meg a sportolásukat, és az általuk beküldött sok-sok fényképből állt össze egy nagy, közös montázs. Rengetegen küldtek fotót, sokaktól kaptunk kedvező visszajelzést, hogy egy-egy ilyen edzős fotó őket is mozgásra hívta. Így az egyéni célok mellett megjelent a közösségépítő funkció is: egy ilyen nagy egyetemen, mint az SZTE is, nehéz közösséget létrehozni a nagyszámú oktatói gárda és a még nagyobb hallgatói létszám miatt, ám egy ilyen felhívással sikerült közelebb kerülnünk ehhez a célunkhoz.

Közösséget teremtünk (Szász Róbert interjú)

Ha már a dolgozókat említi: a tavalyi felhívásuk nekik is szólt, valamint az egyetem korábbi hallgatóinak is. Őket is be lehet vonni ebbe a közösségépítésbe?

Abszolút be lehet vonni őket, és ez is a célunk. Az Alumni-honlap segítségével folyamatosan tájékoztatjuk őket is ezekről a kihívásokról, felhívásokról, sőt a közösségi média felületeinken is megszólítjuk őket. Azon túl, hogy dolgozóinkat mindenről e-mailben értesítjük, részvételükkel készülnek promóciós videók is, hogy még népszerűbb legyen körükben a sportolás.

A közösségi médiában hogyan tud jelen lenni az SZTE Sportközpont?

Nekünk elsősorban a sportpályán van tapasztalatunk, a jelenléti oktatásban, így amikor az online térbe szorultunk, akkor ezt nekünk is meg kellett ismernünk, meg kellett tanulnunk. De fiatal, lendületes csapatunk van, együtt tudtunk ebben is fejlődni. GTK-s hallgatókkal is együttműködünk, hogy a socialfelületeinket, Instagram, YouTube-csatorna stb. naprakészen tartsuk, és minőségi tartalmakat gyártsunk.

Mit mondanak a számok? Sikeres az SZTE Sportközpont socialje?

Ahogy egyre jobban beletanultunk, úgy kezdtek egyre jobbak lenni a számok. A sportolástól, tanítástól teljesen különböző világ ez, meg kellett tanulnunk, hogyan lehet jó posztokat készíteni, hogy ezzel minél több hallgatót érjünk el. Igyekszünk ott lenni mindenhol, hogy a plusz információkkal eljussunk a hallgatókhoz olyan felületeken, amelyeket egyébként is szívesen használnak. A hivatalos információkhoz pedig a honlap tökéletesen elegendő. Az utóbbi hónapokban tudtuk úgy modernizálni ezeket a felületeket, hogy a Facebook-oldalunkon például megtöbbszöröződött a követőink száma. Fontos, hogy ne csak hivatalos információkkal bombázzuk őket, hanem biztassuk a szabadidős sportolásra,. A régi szövegközpontú posztok helyett fotók és videók jönnek a mostani trendeknek megfelelően, ami biztosítja a megfelelő számú elérést.

Mondta, hogy GTK-s hallgatókkal dolgoznak együtt. Mennyire lehet a hallgatókat bevonni ebbe a szervező munkába?

Az ő példájuk mutatja, hogy nagyon jól együtt lehet velük működni. A marketing szakos hallgatók rendelkeznek a szükséges tudással (kommunikáció és marketing), hogyan lehet a sport “eladható”. Más karokról is vannak érdeklődők, akik szívesen segítenének, úgyhogy ez egy jó irány.

Lassan kifelé jövünk a járványból, van már terv, vagy ötlet arra vonatkozóan, hogyan lehet majd fenntartani a motivációt, vagy épp tovább növelni a sportolni vágyók táborát?

A kommunikációnkat és a különféle kihívásokat, felhívásokat most a centenáriumi eseményeknek rendeltük alá, és az egész egy nagy közös sportnapban fog kicsúcsosodni, amelyet valamikor az ősszel fogunk megrendezni. Ünnepi alkalom lesz, hiszen közösen, sporttal ünnepelhetjük ezt a szép kerek évforduló., Ekkor adjuk át az érmeket az SZTE 100 kihívást teljesítőknek, igazi közösségi élményt szeretnénk nyújtani, és emléket állítani annak, hogy a lelkesedésünket még a járvány sem tudta letörni.

Mennyire lehet majd támaszkodni erre a későbbiekben, hiszen ez most több hallgatót meg tud szólítani?

Rendezvényeink szerencsére eddig is sikeresek és népszerűek voltak, úgyhogy nem gondolom, hogy emiatt fognak majd sokkal többen sportolni. A célunk az, hogy minden héten legyen egy-egy kisebb esemény, és havonta egy-két nagyobb rendezvénnyel készülünk. Ezek nagyon változatosak, a kispályás focitornától a vizitúráig és az aerobicmaratonig sok minden belefér.

Mennyire nyitottak a hallgatók az új sportok kipróbálására?

A mostani időszakban különösen fontossá vált az élményszerzés, az új élmények megtapasztalása, úgy gondolom, hogy az emberek nyitottabbá váltak: tavaly nyáron, mikor még lehetett rendezvényeket tartani, mi is ezt tapasztaltuk. De egyébként is folyamatos az érdeklődés a hallgatók részéről valami új kipróbálására, aminek mi meg is szeretnénk felelni. Ezért sok óraadóval dolgozunk, hogy minél szélesebb legyen a sportágkínálat. Jelenleg is nagyjából 50 különféle sportot űzhetnek a hallgatók az SZTE-n.

Mennyire jelenik meg a kommunikációjukban az egészségtudatosság fontossága?

Igyekszünk ennek is eleget tenni, elsősorban motiváló posztokkal, videókkal, de a kihívásainkkal is igyekszünk az egészségtudatosságot erősíteni, legyen szó akár testi, akár lelki egészségről. A mostani SZTE 100 kihívás során is azt szeretnénk, hogy a hallgatók menjenek ki, a szabadban mozogjanak, ne a négy fal között, ezzel is javítva a közérzetüket és az egészségüket is. Fontos, hogy a szokást alakítsuk ki náluk.

Ahogy a szavaiból kivettem, a sportra, mint közösségformáló erőre és eszközre tekint…

Pontosan így gondolom. Az egyetem elsősorban a tanulmányi, tudományos eredményekről szól, de a sportnak nagyon fontos szerepe van abban, hogy közösséggé formálja az itt tanulókat és dolgozókat. Ezért dolgozunk, hogy a sporton keresztül egy összetartó közösség alakuljon ki.

Szöveg: Janzsó Miklós
Fotó: SZTE Sportközpont

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn