Pécsen nem viccelnek a pingponggal

Mint arról korábban beszámoltunk, a házigazda Pécsi Tudományegyetem (PTE) fölénye jegyében zajlott az idei asztalitenisz MEFOB. A pécsiek minden kategóriában győzni tudtak, és az összesített pontversenyt is megnyerték. Orosz Gábor a PTE PEAC asztalitenisz-szakosztály edzője, a verseny főszervezője, a PTE Sportiroda versenysport-, továbbá a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség (MEFS) asztalitenisz-referense elárulta honlapunknak, mi áll a mecsekiek sikerének hátterében.

Olvasási idő: 5 perc

Az összes létező kategóriában a Pécsi Tudományegyetem pingpongosai vitték a prímet az idei MEFOB-on. Ez ténylegesen a valós erőviszonyokat tükrözi, vagy kivételes esetként vonul be a honi asztalitenisz egyetemi bajnokság történetébe?

– Az eddigi években is szép sikereket értünk már el, de ez az első alkalom, hogy minden kategóriában PTE-sikernek örülhettünk – mondta Orosz Gábor, aki edzőtársaival együtt nap mint nap azon dolgozik, hogy a PTE PEAC Kalo-Méh az utánpótlás-, egyetemi és felnőtt korosztályban is letegye névjegyét a hazai és a nemzetközi porondon egyaránt. – Büszkeséggel tölt el, hogy nagyon erős csapatunk van, és kiváló pingpongosok járnak a Pécsi Tudományegyetemre. Külön kiemelendő, hogy a férfi versenyzők zöme a PEAC igazolt játékosa is egyben. Hozzátartozik persze az igazsághoz, hogy idén – főként a járványügyi helyzet miatt – távol maradt néhány éljátékos, ezért valamivel kisebb létszámmal tudtuk megrendezni a profi kategória versenyszámait. Ettől függetlenül megérdemelten nyertük meg az idei kiírást. A PTE jelenlegi hallgatói gárdája nagyon sokra hivatott mind a hazai, mind pedig a nemzetközi színtéren. Nagyon bízunk benne, hogy a jövő nyáron sorra kerülő Európai Egyetemi Játékokon, valamint egyre több nemzetközi egyetemi versenyen tudjuk majd képviselni egyetemünket, és a mostanihoz hasonló, szép eredményeket érünk el.

– Minden jel arra utal, hogy Pécsen remek szimbiózisban van egymással az egyetem és a klub. 

– Valóban szoros a kapcsolat a PEAC és a PTE között, ami remek hívószó számos fiatal sportoló számára. Tudni kell, hogy a pécsi asztalitenisz gyökerei mélyre nyúlnak mind utánpótlás, mind felnőtt szinten. Hosszú évek óta harcban vagyunk a magyar bajnoki címért, a legutóbbi két kiírást sikerült is megnyernünk, valamint a nemzetközi kupákban is egyre szebb eredményeket érünk el. Egyik fő célunk, hogy csapatainkban a fiatal játékosok, a PTE hallgatói is egyre nagyobb szerephez jussanak. Örömteli, hogy a jelenlegi hallgatóink közül Kovács Sebestyén és Molnár Dávid is az első csapat tagja, de fiataljaink és egyetemistáink az NB I-es második csapatunkban is kiváló teljesítményt nyújtanak. Kiemelt feladatunknak tekintjük, hogy lépten-nyomon hangsúlyozzuk a kettős életpályamodell fontosságát a fiatalok számára. Remek lehetőségnek érzem, hogy Pécsett az élsportolók a sport mellett a tanulmányaikat is magas színvonalon tudják folytatni, és ebben a PEAC, a PTE Sportiroda és a PTE vezetése is rengeteget segít nekik.

Pécsen nem viccelnek a pingponggal

– Mi a szerepe az egészben a PTE Sportirodának?

– Sportirodánk célja a versenysport terén, hogy hallgatóink minél több hazai és nemzetközi versenyen vegyenek részt, minél eredményesebben szerepeljenek, és ehhez minden anyagi támogatást és szervezőmunkát, illetve segítséget megadunk. Kiváló csapatmunka ez, amelyben a Sportiroda adja a hátteret, elvégzi a szervezési feladatokat, szorosan együttműködve néhány PTE-oktatóval és hallgatóval, akik az egyes versenyeken csapatvezetői feladatokat látnak el, valamint a PEAC-al és más egyesületekkel, ahol a szakmai munka folyik. A sportolóknak így már »csak« az edzésekre, a versenyekre és mérkőzésekre kell összpontosítaniuk, de természetesen övék a legnagyobb érdem, és nekik jár a legnagyobb köszönet, hiszen az eredmények és a győzelmek az ő felkészültségükön, valamint teljesítményükön múlik. Úgy érzem, jó úton haladunk, hiszen a tavalyi évben második helyezést értünk el az országos összesített MEFOB pontversenyben, továbbá hallgatóink számos érmet szereztek nemzetközi egyetemi versenyeken. Bízom benne, hogy a jövőben még nagyobb sikereket érünk el.

– Változott a MEFOB színvonala az utóbbi években?

– Nagy örömmel tölt el minket, hogy az utóbbi években felnőttválogatott kerettagok, egykori utánpótlás-válogatott versenyzők, és számos Extraligában és NB I-ben szereplő játékos is részt vett az egyetemi asztalitenisz-bajnokságon. Ami a létszámot illeti, idén kicsit kevesebb volt az induló, de a jelenlegi helyzetben – sajnálatos módon – ez nem meglepő. Ennek ellenére jó színvonalú és remek hangulatú versenyt sikerült lebonyolítanunk, és bízom benne, hogy a sportolók a jövőben szívesen térnek vissza Pécsre. Örömteli lenne, ha a jövőben még több középiskolás asztaliteniszező döntene amellett, hogy sportpályafutásával párhuzamosan tanulmányait is valamelyik felsőoktatási intézményben szeretné folytatni, mi pedig nagy szeretettel látjuk őket vendégül a különböző egyetemi bajnokságokon.

– Két korábbi világklasszis, Jónyer István és Klampár Tibor is megtisztelte jelenlétével a MEFOB-ot. Hogyan foglalnád össze az ő szerepüket a rendezvényen?

– A két legenda régóta visszatérő vendége a Pécsen rendezett asztalitenisz MEFOB-oknak, amire nagyon büszkék vagyunk, és ezúton is köszönjük, hogy évről évre megtisztelnek bennünket jelenlétükkel. A versenyt most is bemutatójátékkal nyitották meg, majd ezt követően egy Szilágyi László sporttörténész moderálta interaktív kerekasztal-beszélgetésen is részt vettek, amelynek során a jelen lévő hallgatók betekintést nyerhettek életükbe, pályafutásukba és az élsport világába. A helyezettek legnagyobb örömére a világbajnokok az eredményhirdetésen is közreműködtek, így emelve az esemény rangját. Kétségtelen, hogy meghatározó a szerepük a sportág és a MEFOB népszerűsítésében.

Pécsen nem viccelnek a pingponggal

– Mely egyetemek lehetnek a jövőben a PTE legnagyobb kihívói a MEFOB-on?

– Az utóbbi években főként a Szegedi Tudományegyetem, az ELTE Savaria Egyetemi Központ, a Debreceni Egyetem és a PTE asztaliteniszezői uralták az egyetemi bajnokság összesített pontversenyét, az általában szintén nagy létszámmal érkező, de idén egészségügyi okok miatt távol maradt Széchenyi István Egyetem és Óbudai Egyetem szoros üldözésével. Nem egyedi eset, hogy vannak olyan felsőoktatási intézmények – Budapestről, Kecskemétről – amelyek egy-egy kimagasló sportolóval érkeznek, és akik saját számukban bajnoki címeket szereznek, és szép eredményeket érnek el, de a pontversenyben ez nem ér dobogós helyezést. Mégis feltétlenül számolnunk kell velük is, hiszen minden kategóriában külön versenyt rendezünk. Örvendetes, hogy a Testnevelési Egyetem ütőképes gárdával állt ki a mostani kiírásra, szerintem a jövőben ők és a szegediek lesznek a legnagyobb riválisaink, de nekik is az lenne a megfelelő és örömteli, ha minél több egyetem venne részt a MEFOB-on, évről évre emelkedne a színvonal, gyarapodna a létszám, és egyre több játékossal mérhetnénk össze tudásunkat.

A 2021-es asztalitenisz MEFOB végeredménye:

Férfi csapat:

  1. Pécsi Tudományegyetem I.
  2. Pécsi Tudományegyetem II.
  3. Testnevelési Egyetem, Szegedi Tudományegyetem

Női csapat:

  1. Pécsi Tudományegyetem
  2. Szegedi Tudományegyetem

Férfi páros:

  1. Bognár Bence, Mihalovity Dominik (Pécsi Tudományegyetem)
  2. Kovács Sebestyén, Molnár Dávid (Pécsi Tudományegyetem)
  3. Kovács Gábor, Nagy Attila (Testnevelési Egyetem) / Dr. Varga Csaba, Biedermann Dániel (Szegedi Tudományegyetem)

Női páros:

  1. Füle Kata, Guld Katalin (Pécsi Tudományegyetem)
  2. Hegedűs Réka Anna, Kiss Rebeka (Szegedi Tudományegyetem)

Férfi egyéni:

  1. Molnár Dávid (Pécsi Tudományegyetem)
  2. Nagy Attila (Testnevelési Egyetem)
  3. Kovács Sebestyén (Pécsi Tudományegyetem) / Tubak Dániel (Szegedi Tudományegyetem)

Női egyéni:

  1. Füle Kata (Pécsi Tudományegyetem)
  2. Pad Franciska (Semmelweis Egyetem)
  3. Guld Katalin (Pécsi Tudományegyetem) / Hódi Mandula (Nemzeti Közszolgálati Egyetem)

Amatőr egyéni:

  1. Óbert Patrik (Pécsi Tudományegyetem)
  2. Kiss Rebeka (Szegedi Tudományegyetem)
  3. Ferkovics László (Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem, Georgikon Campus) és Belovári Bence (Pécsi Tudományegyetem)

Összesített pontverseny:

  1. Pécsi Tudományegyetem
  2. Szegedi Tudományegyetem
  3. Testnevelési Egyetem

Szöveg: Márványkövi Ferenc
Kép: PTE Sportiroda

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn