Töltsd magad újra az ünnepek után!

Ha felszedtél néhány kilót a zserbó és a töltöttkáposzta miatt, ne parázz be, mert van rá megoldás, miként terelheted vissza az életedet a megszokott kerékvágásba. Edzőruhát föl, kilókat le!

Olvasási idő: 3,5 perc

Sokaknak okoz gondot, hogy a karácsonyi tespedés után miként térjenek vissza a megszokott, testmozgással teli hétköznapjainkba. A vizsgaidőszakban ráadásul hajlamosabbak vagyunk az íróasztal mögé vagy a kanapéra menekülni, ami miatt még nehezebb „újraélesztenünk” izmainkat.

Szerencsére mindig akad néhány egyszerű megoldás, amelyeket követve feltuningolhatjuk magunkat, és ha kitartók vagyunk, még attól a néhány plusz kilótól is könnyen megszabadulhatunk, ami a karácsonyi fogások csábítása miatt ránk ragadt.

Öt lépésben a visszatérés felé

1. Ne pánikolj!

• Ne ijedj meg attól, ha néhány napig kihagytad az edzést, és nem a bevált, egészséges étrendet követted! Ha emiatt bestresszelsz, hajlamos leszel arra, hogy brutál diétába kezdj, és túl sok mozgással terheld meg a szervezeted. Egyik sem bölcs megoldás, több kárt okoz, mint hasznot.
  • Ne egy hét alatt akard ledolgozni azt a néhány kilót, amit pár nap alatt felszedtél, hanem kövesd a fokozatosság elvét! Térj vissza a normál, az ünnepek előtt fogyasztott ételeidhez, és meglátod, idővel újra a régi leszel!

2. Figyelj a reggelire!

• Ami a legfontosabb: attól, hogy kihagyod a reggelit, még nem leszel vékonyabb, sőt ez a módszer kontraproduktív lehet.
  • Reggelire fogyassz laktató és tápláló ételeket, de lehetőleg ne olyanokat, amelyeket karácsonykor ettél reggelire (kocsonya, franciasaláta)!
  • Egyél proteindús ételeket! A tojásfehérjéből készült omlett az egyik legjobb lehetőség reggelire.
  • Jöhet a teljes kiőrlésű toast vagy a kétszersült kenyér is mellé, és ne feledkezz meg a zöldségekről sem!

3. Hidratálj!

• A karácsonyi piálás után – még ha nem is fogyasztottál sok alkoholt – jobb, ha néhány napig elfelejted a tojáslikőrt, a bort és a sört.
  • Igyál sok folyadékot, főként ásványvizet, de kiegészítésképpen a növényi tej is remek választás!

4. Gondosan tervezd meg, mit eszel!

• A karácsonyi ünnepek után még nem értek véget a kihívások. Ha a járványügyi helyzet engedi, jönnek a családlátogatások és a baráti összejövetelek, amelyeken újra előkerülhet a borosüveg és a karácsonyi maradék. Állj ellen!
  • A legjobb választás, ha ezekről most lemondasz, és megtervezed az étrendedet! Bátran számold a kalóriabevitelt, és újra köss barátságot a mérleggel!
  • Ne aggódj, azért még nem kell lemondanod a kedvenc ételeidről! A lényeg úgyis az, hogy élvezzük az életet.
  • Kevesebbet, de minőségi táplálékot egyél (fehérje-gabona-szénhidrát-rost) és gyakrabban! Két nagy, gyomrot terhelő étkezés helyett iktass be inkább öt kisebbet, figyelve a tápanyagok megfelelő eloszlására!
  • Vacsorázz laktatót – de nem zsírosat, cukrosat -, és lefekvés előtt menj el sétálni, futni!

5. Mozogj!

• Talán a legfontosabb tanács maradt a végére: kezdd újra a testmozgást! Persze nem kell azonnal az edzőterembe sietned – már ha egyáltalán kinyitnak –, elég, ha otthon csinálsz némi workoutot: a saját testsúlyos edzésekhez semmilyen felszerelés sem kell (felülések, guggolások vagy fekvőtámaszok).
  • Ha az ünnepek miatt kihagytad a gyúrást, kezd újra! Szükséged lesz az erős izmokra, ráadásul súlyzózással sok kalóriát égethetsz el.
  • Ha levegőre vágysz, a séta sem rossz választás. Napi 30-60 perc gyaloglás a szabad levegőn rendkívül sokat jelent, és jóval izgalmasabb, mint a futópadon róni a kilométereket.
  • Ha bírod szusszal, menj kocogni vagy futni!
  • Mivel egyedül minden nehezebb, vond be családtagjaidat vagy barátaidat a testmozgásba! Ez itt egy páros pilates-óra, nézd meg!
  • Ha sehogy sem megy a visszatérés, fogadj személyi edzőt, akár online formában!
  • Ha csak negyedórád van, ezeket az egyszerű gyakorlatokat végzed el!

Ha mindezt sikerül végigcsinálnod, és úgy érzed, visszaköltözött beléd az élet, jöhetnek az újévi fogadalmak, de csak ésszel! Ne követelj magadtól túl sokat, mert könnyen dugába dőlhet az egészséges életmódra irányuló terved!

Tudtad?

• Egy tanulmány szerint az ünnepi időszakban – amely magában foglalja a karácsony előtti néhány hetet is –, akár egy-másfél kilót is hízhatunk.
  • Egy másik vizsgálat szerint egyetemisták körében inkább a testzsírgyarapodás jellemző, mintsem a súlynövekedés.
  • Született egy olyan tanulmány is, amely azt támasztotta alá, hogy aki tudatosan odafigyel az étrendjére és életmódjára, nemhogy hízni nem fog az ünnepek alatt, de még akár fogyhat is.

Te melyik vagy a felsorolati közül?

Szöveg: Márványkövi Ferenc
Forrás: ironparadisefitness.com, lifehack.org, thechalkboardmag.com, blog.dacadoo.com
Kép: freepik.com