Új kihívás előtt Knoch Viktor

Új kihívás előtt Knoch Viktor

A 2018-as phjongcshangi téli olimpián aranyérmet szerzett magyar férfi rövid pályás gyorskorcsolyaváltó tagja ezúttal új szerepben mutathatja meg nem mindennapi képességeit. Az Európai Olimpiai Bizottság (EOC) hatodik, Dubrovnikban tartott sportolói fórumán ugyanis az EOC sportolói bizottság tagjává választották. A korábbi remek sportolónak nem teljesen ismeretlen ez a szerep, hiszen a Nemzetközi Korcsolyázószövetségnél már belekóstolt a sportdiplomácia világába. Reméli, hogy kétéves megbízatása alatt minél több érdekes feladattal találkozik, miközben az élsportolók nemzetközi érdekképviseletét segíti.

Olvasási idő: 3,5 perc

Jó hely Dubrovnik?

– Gyönyörű – válaszolta tömören Knoch Viktor, aki a 2018-as phjongcshangi téli olimpián a rövid pályás gyorskorcsolyaváltó tagjaként három csapattársával, Liu Shaolin Sándorral, Liu Shaoanggal, Burján Csabával sporttörténelmet írt azzal, hogy megszerezte Magyarország első téli ötkarikás aranyérmét. – Baji Balázzsal, az Európai Olimpiai Bizottság, az EOC sportolói bizottsága korábbi tagjával voltam kint, s bár nem maradt sok időnk városnézésre, így is lenyűgözött, amit láttam.

– Hogyan merült fel a neved lehetséges bizottsági tagként?

– Mivel Baji Balázs nem kívánt újraindulni a tagságért, úgy gondoltam, jelöltetem magam a helyére. A Magyar Olimpiai Bizottság jóváhagyta a jelentkezésemet, utána pedig megválasztottak.

– Mi inspirált, hogy jelöltesd magad?

– Korábban tagja voltam a Nemzetközi Korcsolyázószövetség, az ISU sportolói bizottságának, amelyben hasznos tapasztalatokat szereztem a szervezet működéséről. Fontosnak tartom, hogy az élsportolók képviseltessék magukat, illetve hallassák hangjukat az olimpiai mozgalomban. Ez a szerep, illetve amit az elmúlt években képviseltem az ISU sportolói bizottsági tagjaként, egyáltalán nem áll messze a felfogásomtól.

– Mi lesz pontosan a feladatod?

– Az Európai Olimpiai Bizottság versenyein, az Európai Olimpiai Ifjúsági Fesztiválon (EYOF), az Európai Olimpiai Játékokon és a Beach Gamesen képviselem a sportolók érdekeit. Ezenkívül, ha az EOC igazgatósága kikéri a sportolói bizottság állásfoglalását valamivel kapcsolatban, elmondom a véleményemet. A bizottság leginkább avval foglalkozik, amit letesznek elé megoldandó feladatként. A jövő zenéje, hogy előhozakodunk-e önálló témákkal is.

– Lehet ambiciózus terveket szövögetni ebben a pozícióban?

– Nem igazán, részben azért, mert a megbízatás mindössze két évre szól. Inkább kitűnő tapasztalatszerzésként tekintek rá, és remélem, hogy a bizottság munkája során érdekes kihívásokkal találkozom.

– Tanultál korábban sportdiplomáciát, vagy most tanulod?

– Korábban nem vettem részt sportdiplomáciai képzésen, de már régóta érdekel a pálya. Mint ahogy említettem, még aktív sportolóként tagja voltam az ISU sportolói bizottságának, több ISU-kongresszuson is jártam. Az ISU-nál gyorskorcsolyázóként valamivel testhezállóbb feladatot végeztem, mint az EOC-nél, de kíváncsian várom az új pozíciómban rejlő kihívásokat is.

– Mostanában egyre több korábbi magyar élsportoló jut fontos szerephez a nemzetközi sportszervezetekben. Elég, ha csak a birkózó Lőrincz Tamásra gondolunk, akit nemrég beválasztottak a Nemzetközi Birkózószövetség sportolói bizottságába. Ilyen kapósak a magyar sportolók?

– Nem tudom, hogy őt mióta foglalkoztatja a sportdiplomácia. Az biztos, hogy prominens személynek számít birkózásban, és nyilvánvalóan sok mindenkit ismer. Bár nem  beszéltem bele, vélhetően arról van szó, hogy kapott némi impulzust, és megjött a kedve, hogy új dologba vágjon. Fontosnak tartom, hogy minél több magyar vegye ki részét a nemzetközi sportdiplomáciából, mert hosszú távon a magyar sportnak sok előnye származhat belőle.

– Milyen gyakran húzol korcsolyát szabadidődben?

– A junior rövid pályás gyorskorcsolya-válogatott mellett dolgozom, ezért minden nap jégre lépek ugyanabban a korcsolyában, amelyet a 2018-as olimpiai döntőben viseltem. Szabadidőmben azonban nem korcsolyázom, és már nem is edzek.

– Tartod még a kapcsolatot a 2018-as phjongcshangi aranyváltó többi tagjával?

– Mivel a válogatott mellett dolgozom, elég gyakran találkozunk a jégpályán és néha még azon kívül is.

Knoch Viktor – aki a Magyar Egyetemi–Főiskolai Sportszövetség (MEFS) elnökségének is tagja – legnagyobb sikerét a 2018-as phjongcshangi téli olimpián, a rövid pályás gyorskorcsolyaváltó tagjaként érte el: az 5000 méteres távon aranyérmet szerzett. Visszavonulása után a hazai szövetségben kapott megbízást: 2019 óta meghatározó tagja a hazai szövetség rövid pályás gyorskorcsolya szakág utánpótlásedzői gárdájának.

Szöveg: Márványkövi Ferenc
Kép: MOB

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn