Úszóból lett sífutóbajnok az olimpikon Kónya Ádám

Úszóból lett sífutóbajnok az olimpikon Kónya Ádám

Kónya Ádám, a Veszprémi Sí Egylet válogatott sífutója a 2021 februárjában megrendezett oberstdorfi északisí-világbajnokságon teljesítette az olimpiai részvételhez szükséges szintet a 10 kilométeres sífutásban. Noha csak a jövő januári kvalifikációs időszakban dől el véglegesen, melyik magyar sífutó lehet ott a jövő februári pekingi téli olimpián a korábban megszerzett kvótával – Kónya mellett Lágler Kristóf is teljesítette az ötkarikás szintet –, minden jel arra mutat, hogy a svédországi Dalarna Egyetemen nemzetközi turizmusmenedzsmentet tanuló, balatonalmádi illetőségű, korábban úszó Kónya Ádám utazhat majd a kínai fővárosba testvére és egyben edzője, Kónya Bálint társaságában. Ádámot a spanyolországi Sierra Nevada-i edzőtáborban értük el felkészülés közben.

Olvasási idő: 5 perc

Ki képviseli a magyar színeket férfi sífutásban a jövő évi pekingi téli olimpián: te vagy Lágler Kristóf?

Noha hivatalosan 2021. január 16-án fejeződik be a kvalifikációs időszak, a legtöbb jel arra mutat, hogy én. Persze addig lesznek még versenyek, amelyeken jól kell szerepelnem, hogy tényleg én utazhassak Pekingbe.

Nem ez lehet az első téli ötkarikás játékod, hiszen ott voltál a 2018-as pjongcsangin is. Milyen emlékeket őrzöl arról az eseményről?

Az volt életem első olimpiája – emlékszem, meglehetősen izgultam a verseny előtt. Sportszakmai szempontból nem sikerült maradandót alkotnom, mert nem voltam túl jó formában. Sajnos nem maradt időm városnézésre és az ismerkedésre a helyi kultúrával, de mindenért kárpótolt az érzés, amit a rajtzónában éltem át.

Még az aranyérmes magyar rövid pályás gyorskorcsolyaváltó tagjaival sem találkoztál?    

Sajnos nem, pedig jártam abban az olimpiai faluban, amelyben ők laktak. Ráadásul én már itthon voltam, amikor a futamaikat rendezték.  

Úszóból lett sífutóbajnok az olimpikon Kónya Ádám

A Balatonnál születtél, lehettél volna vitorlázó vagy éppen kajakozó is. Magyarországon vízből sok van, hóból azonban szinte semennyi, te mégis a sífutást választottad.

Pedig kipróbáltam a vitorlázást is, és egy ideig versenyszerűen űztem, de nem igazán éreztem jól magam abban a közegben. Állóképességi sportokkal kezdtem. Hatéves koromban már úsztam, később triatlonoztam, és a közép-, illetve hosszútávfutás ment a legjobban. Mindig is nagyon szerettem a telet és a havat, sokat jártunk síelni a családommal. Jól ment a lesiklás, és mivel nem voltam rossz futásban sem, úgy gondoltam, ötvözöm a kettőt, és kipróbálom a sífutást. Akkor kezdtem el komolyabban foglalkozni vele, amikor kimentem az ausztriai schladmingi síakadémiára nyelvet tanulni és sportolni. Először csak egy évre, aztán ottragadtam, és végül ott érettségiztem le 2015-ben. Jól éreztem magam kint, nagyszerű emberek társaságában sajátíthattam el a sportág alapjait, és az osztályközösség is remek volt.

Ha jól számolom, érettségi után három évvel következett a 2018-as pjongcsangi téli olimpia.

Így van, és pontosan emiatt nem akartam továbbtanulni. Akkoriban Szabó László keze alatt fejlődtem, tulajdonképpen neki köszönhetem, hogy kijuttam a 2018-as téli játékokra. Az olimpia után nem tudtam eldönteni, hogy továbbtanuljak-e vagy sem, de azért beadtam a jelentkezésemet több egyetemre is.

Végül a svédországi Dalarna Egyetemre vettek fel. Ilyen messze kellett menned, hogy neked megfelelő egyetemet találj?

A történethez hozzátartozik, hogy a felvi.hu valahogy visszadobta a feltöltött adataimat, de szerencsére három svéd egyetemre is beadtam a jelentkezésemet, és az egyik visszajelzett, hogy felvettek. Örülök, mert így folytatni tudtam a sportolást és a sífutást is. Meg kell mondjam, a tanáraim rendkívül támogatóan állnak a sportoláshoz és a válogatott sportolókhoz.

Ha kint nőttél volna fel Svédországban, vagy hamarabb kerültél volna ki, másképpen alakult volna a sportpályafutásod?

Talán igen, bár a két-három Ausztriában töltött évet elvesztegetettnek érzem, mert nem fejlődtem. Szerencsére Szabó Lászlónak sikerült kizökkentenie ebből az állapotból. Ha korábban ismerkedtem volna meg a sífutással egy olyan országban, amelyben kedvelik a sportágat, valószínűleg előrébb tartanék. Ennek ellenére nem vagyok elégedetlen eddigi sportkarrieremmel.

Úszóból lett sífutóbajnok az olimpikon Kónya Ádám

A sportban vagy a tanulásban tűztél ki ambiciózusabb célokat?

Inkább a sportban. Hárman vagyunk fiútestvérek, mindannyian szeretjük a sportot. Szerencsére a szüleim sosem helyeztek nyomást rám a tanulás miatt, mert látták, hogy jól boldogulok az iskolában, és tudták, hogy a sportban is ügyes vagyok. Természetesen a tanulásban is kristálytiszta céljaim vannak, le szeretnék diplomázni.

Svédül hallgatod az előadásokat?

Azért ott még nem tartok. Minden kurzus angol nyelven folyik.

Testvéred, Bálint az edződ. Szét tudjátok választani a családi életet és a sportot?

Érdekes kérdés, hiszen még csak két éve dolgozunk együtt. Nyilvánvalóan összekeveredik a két szál, de törekszünk arra, hogy ne csak a sport legyen a középpontban. Néha szükségünk van némi távolságtartásra.

Mit vársz magadtól a téli olimpián?

Eredményesebb szereplést, mint 2018-ban. Most kiegyensúlyozottabb vagyok, mint akkor, és a formám is jobb. Nem elsősorban helyezésben gondolkodom, hanem abban, hogy eredményesebben szerepeljek, mint az első olimpiámon.

Kónya Ádám a Sierra Nevada-i edzőtáborban idén októberben

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Konya Adam (@adamkonya) által megosztott bejegyzés

Névjegy: Kónya Ádám

  • Sportág: sífutás, sílövés
  • Született: 1992. december 19.
  • Magasság/testsúly: 188 cm/77 kg
  • Klubja: VUK, Vedac, Veszprémi Sí Egylet
  • Edzői: Helmut Fuchs, Günther Wimmer, Szabó László, Merlin Liederer, Kónya Bálint

Szöveg: Márványkövi Ferenc
Kép: Kónya Ádám Facebook-oldala

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn