A BME-re járó gyorskorcsolyázó Mercs Abigél nagy álma a 2026-os téli olimpia

Görkorcsolyával kezdte, nagypályás gyorskorcsolyával folytatta a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) elsőéves vegyészmérnök hallgatója, Mercs Abigél, aki a nemzetközi porondon is egyre elismertebb versenyző. Tóth Attila és Kóti Gábor mellett az olimpiai, világ- és Európa-bajnok Hunyady Emese és férje, Timo Järvinen is egyengeti a még juniorkorú sportoló pályafutását, aki tele van önbizalommal, és már a 2026-os téli olimpia felé kacsingat.

Olvasási idő: 4 perc

Melyik város jön be jobban: Szombathely vagy Innsbruck?
Egyértelműen az előbbi, mert az összes gyermekkori emlékem oda köt – válaszolta a Savaria Speedskating Team mindössze 18 éves versenyzője, aki a januári innsbrucki junior gyorskorcsolya-világbajnokságon 8. lett csapatsprintversenyben. – Szombathelyen kezdtem görkorcsolyázni és gyorskorcsolyázni is, most is ott élek a családommal.

A görkorcsolya vagy a nagypályás gyorskorcsolya áll közelebb a szívedhez?
Erre már nehezebb válaszolnom, mint az előző kérdésre. Eddig a görkorcsolyát sokkal jobban szerettem, mivel több sikerélményem volt benne. Hatévesen kezdtem, és két év elteltével sikerült abba az egyesületbe kerülnöm, amelynek már tíz éve tagja vagyok. Jóval régebb óta űzöm, mint a nagypályás gyorskorcsolyát, amellyel csupán öt éve ismerkedtem meg, és komolyabban csak az utóbbi egy évben kezdtem vele foglalkozni. Szerencsére e rövid idő alatt nagyon sokat fejlődtem, és jó eredményeket értem el: a tavaly decemberi junior gyorskorcsolya-világkupán bronzérmet szereztem Bödei Bálinttal vegyes csapat váltóversenyen, az idei junior-világbajnokságon pedig nyolcadikak lettünk a csapatsprintversenyben Füzesy Ilkával és Vancsó Rebekával.

Minek köszönhető ez a gyors fejlődés?
Furcsa, de részben a koronavírus-járványnak. Amikor a Városligeti Műjégpálya bezárása miatt jelentősen beszűkültek az edzéslehetőségek, a Nemzetközi Korcsolyázó-szövetség (ISU) mentőövet dobott: a 2021 januárjában meghirdetett programjának köszönhetően többedmagammal részt vehettem az ISU által szervezett edzőtáborban, Olaszországban. Ekkor ismerkedtem meg Hunyady Emese olimpiai, világ- és Európa-bajnok nagypályás gyorskorcsolyázóval, aki – Moravcsik-Fecskés Orsolyával együtt – nagyon sokat csiszolt a technikámon. Azt is tudni kell, hogy tavaly mindössze két hónapban, januárban és februárban foglalkoztam a sportággal, mert utána kezdődött a görkorcsolyaszezon.

A BME-s Mercs Abigél gyorskorcsolyázó nagy álma a 2026-os téli olimpia

Amely nem is sikerült rosszul.
Szerencsére nem. Az idei junior Európa-bajnokságon maratoni távon az ötödik helyen értem célba. Ezt, illetve minden mást, amit görkorcsolyában elértem, Tóth Attilának köszönhetek, aki már nyolc éve nap mint nap foglalkozik velem. Segítségével sokszoros diákolimpiai bajnoki és junior országos bajnoki címet tudhatok a magaménak. Rajta kívül hálás vagyok az egész családomnak, amely egészen kicsi korom óta ott áll mellettem, és mindenben támogat. Tavaly júliustól aztán az első nagypályás gyorskorcsolyaidényemre készültem válogatott edzőmmel, Kóti Gáborral, főként az évközi három junior-világkupára, illetve a 2022 januárjában rendezett junior-világbajnokságra. Az első két világkupámat sikeresnek mondhatom, a fent említett vegyes váltóban elért dobogós helyezés, illetve a tömegrajtos futam 5. hely miatt. A világbajnokságon nyújtott teljesítményemmel azonban nem vagyok elégedett.

Miért űzöd mindkét sportágat?
Leginkább azért, mert bár a görkorcsolya izgalmas, szép sportág, és nagyon közel áll hozzám, sajnos nem szerepel az olimpiai játékok programjában, így edzőm tanácsára elkezdtem klasszikus gyorskorcsolyázni. Számos versenyző pontosan emiatt nyergel át a nagypályás gyorskorcsolyára. A két sportág ugyanakkor remekül kiegészíti egymást.

Eddig négyszer kaptad meg a „Jó tanuló, jó sportoló” díjat. Gondolom, nem volt kérdés, hogy egyetemre mész.
Nem, egy pillanatig sem volt kétség, hogy egyetemen szeretnék továbbtanulni.

Miért pont a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemet választottad?
Sokáig orvos szerettem volna lenni, de a biológia nem igazán állt közel a szívemhez, a matematika és a kémia viszont igen, ezért ezzel a kettővel akartam kezdeni valamit. Több ismerősöm is a BME-re járt, és nagyon jó dolgokat mondtak az egyetemről, így aztán nem is volt kérdés, hová felvételizem.

A BME-s Mercs Abigél gyorskorcsolyázó nagy álma a 2026-os téli olimpia

Nem volt furcsa feljönnöd Budapestre?
De, nagyon. A rengeteg edzőtáborozás miatt az első félévben nem is voltam sokat a fővárosban. Bár tetszik Budapest, az edzéslehetőségek Szombathelyen azért kedvezőbbek.

A sok edzőtáborozás mellett hogyan oldod meg a tanulást?
Sokszor nehezen, de rájöttem, hogy nemcsak a testemet, hanem az elmémet is rendszeresen tornáztatnom kell. Amíg a többiek pihennek, én előveszem a könyveimet és a jegyzeteimet. A tanáraim persze sokat segítenek, hogy mindkét színtéren helytálljak: felrakják a tanulni valót Teamsbe, a számonkéréseket pedig – a lehetőségekhez mérten – hozzám igazítják.

Korábban említetted Hunyady Emese nevét. Ő osztrák színekben érte el sikereit, és szerzett olimpiai bajnoki címet. Neked nincsenek olimpiai álmaid?
Dehogy nincsenek! A következőn, amelyet 2026-ban rendeznek Milánóban és Cortina d’Ampezzóban, már ott szeretnék lenni. Keményen edzek, és mindent megteszek, hogy többedmagammal én is részese lehessek az olimpiai élménynek. Szerencsére egyre jobbak az eredményeim, ráadásul bőven van még időm. Előtte azonban vár rám egy másik nagy kihívás: március elején gyorskorcsolya egyetemi világbajnokságot rendeznek Lake Placidben, ahol jól szeretnék szerepelni.

Mercs Abigél kiemelkedő eredményei:

  • 2022. február, Budapest: junior gyorskorcsolya országos bajnokság, összetett: 1.hely (junior A-kategória)
  • 2022. január, Innsbruck: junior gyorskorcsolya-világbajnokság, csapatsprintverseny: 8. hely
  • 2021. december, Inzell: junior gyorskorcsolya-világkupa, vegyes csapat váltóverseny: 3. hely
  • 2021. július, Portugália: junior görkorcsolya Európa-bajnokság, maratoni szám: 5. hely
  • 2018. augusztus, Belgium: junior görkorcsolya Európa-bajnokság, váltó: 3. hely

Szöveg: Márványkövi Ferenc
Fotó: DESGphoto, vaol.hu/Unger Tamás

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn