A fair play szellemében szeretne szembenézni kihívóival az olimpián Rasovszky Kristóf

Tagadhatatlan, hogy a világ- és Európa-bajnok Rasovszky Kristóf a hazai nyílt vízi úszósport egyik legeredményesebb alakja. A Pannon Egyetemen, a villamosmérnöki szakon harmadéves hallgató még 2019-ben kvalifikálta magát a tokiói nyári olimpiai játékokra, így – ha a járványügyi helyzet is megengedi – idén augusztusban az olimpiai bajnoki címért úszhat. Előtte azonban megmártózik a Lupa-tó vizében, és ha óvatosan is, de meglátogat egy-két teraszt is a barátaival.

Azt mondtad, hogy reggel kilenckor hívjalak, mert utána már nem biztos, hogy tudunk beszélni. Ennyire be vagy táblázva?
Általában nem annyira, de a mai nap kivételt jelent, mert orvosi vizsgálatra kell utaznom a fővárosba. Egy átlagos napon úgy néz ki, hogy reggel hatra megyek edzeni. A tréning fél kilencig tart, utána – ha minden a normális menetrend szerint zajlik – hazamegyek, és pihenek a délután három órakor kezdődő edzésig. Ha ennek vége, újra hazamegyek, és lazítok másnap reggelig, a következő tréningig. Kicsit olyan ez, mint az örök körforgás.

Az egyetem mintha kimaradt volna a napirendedből.
Beiratkoztam ugyan erre a félévre, de csak egy laborban végzendő tárgyat vettem fel, amelyet könnyebb abszolválnom, ráadásul a jövő félévben egy erre épülő másik tárgyat kell majd felvennem. Kicsit úgy tűnik, mintha halasztottam volna, hiszen nem kell sok időt töltenem az egyetemen. Őszintén szólva nem ez a legkeményebb félévem, az uszodában és az edzőteremben azonban az egyik legnehezebb. Kell is a sok gyakorlás, hiszen nyakamon a vizes Eb, majd következik a tokiói olimpia.

Az újranyitás első napján tömve voltak a teraszok fiatalokkal. Nem vágytál arra, hogy te is kiülj egy kávéra?
Nyilvánvalóan mindenkinek jól esett kiszabadulnia a fogságból, és az is örömteli, hogy a fiataloknak újra van hová menniük. Szép volt az idő, nem is tagadom, kicsit megirigyeltem őket. Arra azonban nem vágytam, hogy zsúfolt teraszokon töltsem a szabadidőmet.

Gondolom, azért te is fogsz néha teraszozni az olimpiáig.
Ha úgy adódik, egy-két hétvégén beleférhet, hogy én is kiüljek a barátaimmal. Minden csupán szervezés kérdése.

Mi jut eszedbe először a Lupa-tóról?
Hogy nagyon hideg lesz a víz.

Azt hittem, hogy a nyári strandolás.
Nem igazán. Ezen a tavon rendezik a vizes Európa-bajnokság nyílt vízi úszószámait, és májusban még eléggé kellemetlen a tó vizének hőmérséklete, szóval nem a strandolásról fog szólni az a néhány nap a kontinensbajnokságon. A tó ugyanakkor kitűnő helyszíne lesz a versenyeknek, nemzetközi szinten is megállja a helyét. Szerencsére elmondhatjuk, hogy Magyarország nagyon jól áll a vizes sportesemények rendezése terén, így biztos vagyok benne, hogy mindenkinek tetszeni fog a környezet.

Az Európa-bajnokság után jön a nyár, amely a legtöbb egyetemistának a szabadságot jelenti.
Sajnos nekem nem annyira. Még ha a járványhelyzet miatt nincs is annyira tele a versenynaptár, ott az olimpia, amelyre fel kell készülnöm. Addig is komoly megpróbáltatások elé nézek, és vár rám több száz kilométer vízben. Ha ideveszem az edzéseket és az edzőtáborokat is, valójában zsúfoltnak ígérkezik a nyár. Azért reménykedem, hogy kikapcsolódásra is lesz elég időm.

Mostanában sokat cikkeznek arról, vajon mennyiben változtatja meg az olimpiát a koronavírus-járvány. Te hogy vagy ezzel?
Remélem, hogy nem kapom el a fertőzést, de azért is szorítok, hogy ellenfeleim egészségesek maradjanak. A legtöbb vetélytársammal jóban vagyok, így nem tudok rosszat kívánni nekik. Nekem az okoz örömet, ha jó formában lévő ellenfeleket győzök le, és ezáltal szép eredményt érek el az olimpián. Foghíjas mezőnyben nem nagy dicsőség nyerni.

Ha már járvány: sokakat megosztott, hogy az oltási sorrendben előre vették olimpiára készülő sportolóinkat.
Egyfelől örültem neki, mert a versenyek és az edzőtáborok miatt rengeteget kell utaznom, a valcina viszont védelmet nyújt a megbetegedés ellen. Másfelől megértem azokat, akik úgy érzik, hogy miattunk kissé hátrébb szorultak az oltási sorrendben. A nemzetközi gyakorlat vegyes, hiszen vannak olyan országok, például Japán, amelyek szintén fontolgatják, hogy előre vegyék olimpiai sportolóikat, mások viszont nem.

Ha szeptember közepén újra felhívlak, legszívesebben miről beszélgetnél velem?
Egyrészt arról, hogy sikeresen elvégeztem az egyetlen tárgyat, amelyet felvettem ebben a félévben, másrészt pedig arról, hogy úgy alakult az olimpia, ahogyan elképzeltem, és olimpiai érmesnek mondhatom magam.

Összefoglaló Kristóf 2019-es vb-győzelméről

Névjegy: Rasovszky Kristóf
Született: 1993.03.27., Veszprém
Állampolgárság: magyar