„A közösségépítéstől a diplomáig” jelmondattal startolt el a MEFS Egyetemi Sport Konferenciája a MEFOB Fesztiválon

„A közösségépítéstől a diplomáig” mottót viselő egyetemi sport konferencia május 20-án, pénteken a Magyar Egyetemi – Főiskolai Sportszövetség (MEFS) szervezésében a Miskolci Egyetem Díszaulájában a négynapos egyetemi sport legnagyobb rendezvényén a MEFOB FESZT keretében valósult meg olyan sportikonok részvételével, mint Mocsai Lajos, Kemény Dénes, Baji Balázs, Cseh László, Kiss Gergely, Zsivoczky-Farkas Györgyi.

Olvasási idő: 4 perc

 

Közösségépítés, csapatépítés, sportolói kettős életpálya és minden, ami hazai és nemzetközi egyetemi sport előtérbe került a MEFS Egyetemi Sport Konferenciáján Miskolcon. A konferencia résztvevőit online köszöntötte a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) elnöke Leonz Eder. Bejelentkezett még a konferenciára az Ázsiai Egyetemi Sportszövetség főtitkár-helyettese, a FISU alelnöke Shen Zhen, aki bemutatta a kínai egyetemi sportmodellt, illetve Delise O’Meally, az Amerikai Egyetemi Sportszövetség főtitkára, FISU elnökségi tag, aki pedig az amerikai egyetemi sportmodellt vázolta fel az érdeklődőknek. Érdekes volt hallani a kínai egyetemi sportszövetség képviselőjét, aki kiemelte, hogy a rendkívül szigorú járványügyi intézkedések miatt lényegében még a szabadban való tartózkodásra sem volt lehetőségük, ettől függetlenük számos olyan programot hirdettek meg, mely zárt térben is aktívan tartja a hallgatókat. Az amerikai rendszerben ugyancsak rendkívül fontos az aktív életmód, azonban a profi élsportolóktól is elvárják, hogy sikeresen teljesítsenek tanulmányaik terén is. A legnagyobb kihívást azonban Amerikában is a fiatalok aktív életmódra való motiválása jelenti a mai digitalizálódó világban.

Prof. dr. h. c. Mocsai Lajos, a MEFS elnöke beszélt az egyetemi sport perspektíváiról, melyben rávilágított a jelenlegi magyar társadalom elképesztően rossz egészségi állapotára, mely miatt égetően szükség van a hatékony beavatkozásra már kisiskolás kortól, még hatékonyabbá téve a napi testnevelés intézményét. Rendkívül kritikus előadásában hangsúlyozta, hogy a szabadidősport nem szabad, hogy azt jelentse, hogy a fiatalok sportolása szabadidejük függvénye, hanem szükséges legalább hetente háromszor hatékony módon mozogni az egészségmegőrzés érdekében. Kiemelte, hogy ez elengedhetetlenül fontos a jövő nemzedékek egészségének érdekében.

Dr. Kemény Dénes a háromszoros olimpiai bajnok férfi vízilabda válogatott szövetségi kapitánya „Közösség és csapat, egyetemista élsportolók kihívásai edzői szemmel” tartott előadást, melyen kiemelte, hogy abban az időben, amikor ő volt fiatal élsportoló, presztízs volt egyetemre járni, és az élvonalbeli csapatok leginkább orvosi, jogász és állatorvosi szakos egyetemistákból álltak. A mai élsport Magyarországon már a klubokra épül, míg az angolszász országokban napjainkban is a középiskolás és az egyetemi bajnokságok csapataiból kerülnek ki a profi sportolók. Szívesen látná újra a hazai nagymúltú csapatokat teletűzdelve egyetemistákkal, akik tanulmányaik mellett képesek az élsport elvárásainak is megfelelni.

A konferencia záró programjaként nemzeti büszkeségeink – Cseh László, dr. Kiss Gergely, dr. Baji Balázs, Zsivoczky-Farkas Györgyi – , olimpikon sportolóink ültek le együtt és beszélgettek a sportolói kettős karrier kérdéseiről, annak kihívásairól és jelentőségeiről. Cseh László, aki kisgyerekkorában az első pillanattól kezdve rajongott az úszásért, most mégis fontosnak tartaná, hogy a fiatalok körében a sport a természetes életformájuk része legyen, nem feltétlenül élsportolóként, míg Zsivoczky-Farkas Györgyi szerint nem jó a túlzott sikerorientáltság és a türelmetlenség az edzők a szülők részéről.

Dr. Kiss Gergely szerint a szellem és fizikum egyensúlya rendkívül fontos, melyhez a legfőbb támaszt az egyetemeken a fiatal sportolók számára a kettős életpálya lehetőségének biztosítása adhatja, dr. Baji Balázs szerint pedig rendkívül fontos, hogy szülőként megtaláljuk a megfelelő egyensúlyt gyermekünk sportra való ösztönzésében és támogatásában.

A konferencia tanulsága, hogy mind a szülő, mind az edző és mind a felsőoktatási intézmény rendkívül jelentős szerepet játszik egy élsportoló életében, melyben a felek felelőssége megoszlik és együttesen járul hozzá a sikerekhez.

 

Háttér:

 A Sportkonferencia a Magyar Egyetemi – Főiskolai Sportszövetség (MEFS) és a Miskolci Egyetem által első ízben szervezett MEFOB Fesztivál kapcsolt rendezvényeként került megrendezésre. A MEFOB FESZT-en 8 sportág, 27 egyetem, közel 1000 egyetemi sportolója mérkőzik meg az egyetemi országos bajnoki címért. A szurkolókat és az érdeklődőket a versenyek mellett számos szabadidősportos aktivitással és fesztiváli hangulatot idéző programokkal várja a négynapos rendezvénysorozat (május 19-22.) Miskolcon az Egyetemvárosban.

Forrás: mefs.hu
Fotó: MEFS

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn