Az egyetemi sportról tart kurzust az Új-Mexikói Egyetem sportigazgatás-professzora, dr. John Barnes

Az egyetemi sportról tart kurzust az Új-Mexikói Egyetem (UNM) sportigazgatás-professzora, John Barnes

A remek szakember a magyar-amerikai Fulbright-ösztöndíjprogram támogatásával jön Magyarországra, ahol a 2023-as tavaszi szemeszterben a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemen vendégprofesszora lesz.

Dr. John Barnes, az Új-Mexikói Egyetem (UNM) sportigazgatás-professzora lesz jövőre a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem vendége – adta hírül az amerikai egyetem honlapja. A világszerte elismert szaktekintély kutatásokban vesz majd részt, valamint „Vezetés az egyetemi sportban” témakörben tart órákat angol nyelven.

„Nem tudom szavakba önteni, mennyire örülök a lehetőségnek – mondta dr. Barnes. – Reményeim szerint gyümölcsöző együttműködést alakítunk ki budapesti partnereinkkel, különös tekintettel fogadóintézményemre, a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemre.”

A UNM és a TF kapcsolata még 2017 nyarán kezdődött, amikor a magyar egyetem egyik karának oktatói nyelvtanfolyamon vettek részt a UNM kampuszán. A kezdeményezés olyan sikeres volt, hogy ezután minden évben egy-egy kar oktatói vettek részt angol nyelvű képzéseken és workshopokon, amelyeket a UNM különböző programjai – sportigazgatás, testnevelés és tanárképző, valamint testmozgástudomány – keretein belül szerveztek. Ezenkívül a TF 2019-ben felkérte dr. Barnest, legyen a Sport és Innováció Nemzetközi Konferencia főelőadója.

A professzor fő kutatási területe az egyetemi sport, azon belül is az egyetemi hallgatók és sportolók sportolással kapcsolatos élményei. Barnes azért is örül a meghívásnak, mert Magyarországon a felsőoktatás sportja – legalábbis a tengerentúli országokéhoz képest – még gyerekcipőben jár, így valós környezetben tudja vizsgálni a hallgatóknak nyújtott sportszolgáltatásokat.

Barnes úgy véli, hogy az Egyesült Államokban dolgozó egyetemi és sportigazgatók hasznosítani tudják magyarországi kutatása eredményeit. Azt is reméli, hogy a projekt segít áthidalni a tudományos szakirodalom hiányosságait, méghozzá úgy, hogy összehasonlítja az Egyesült Államok és más országok egyetemi sportját.

A vendégelőadó emellett két órát is tart: az egyik a sportvezetésről, a másik az észak-amerikai sportrendszerekről nyújt áttekintést.

Forrás: news.unm.edu
Fotó: Vidor Gergely