Az olimpiáról álmodik Kropkó Márti, a BGE válogatott triatlonosa

A Budapesti Gazdasági Egyetem hallgatója, ha kell, három sportágban is remekel, de leginkább triatlonban érzi otthon magát. A jövő nagy reménységének tartják, akit nem más, mint az olimpiai bajnok svájci triatlonos, Nicola Spirig támogat. Nagy álma, hogy kijusson az olimpiára, visszavonulása után pedig szeretne a sport közelében maradni.

“Élen a tanulásban, élen a sportban” díjjal tüntették ki a 18 éves Kropkó Mártát, a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) kereskedelem és marketingszakos hallgatóját, aki sokak szerint döbbenetes teherbírású sportoló. Hároméves kora óta sportol – úszással kezdte a sort – és azóta számos sportágat próbált ki.

Sportolócsaládba születtem, ennek ellenére nem sokat tudtam szüleim élsportoló múltjáról, mert erről sosem beszéltek otthon – mondta két vizsga között Márti. – A díjakat sem a lakásban tartották, hanem a garázsban. Kilenc évig néptáncolni jártam, és hároméves korom óta úszom. Az úszás csupán azért került képbe, mert a szüleim azt akarták, hogy nyaralás közben biztonságban tudjanak. Az akkori edzőm egyszer benevezett egy Mikulás-úszóversenyre, és annyira jól éreztem magam, hogy attól fogva már az úszást is rendszeresen űztem az óvodában. Később választanom kellett az úszás és a néptánc között, mert mindkettőben egyre jobb voltam. Anyáéknak a néptánc tetszett jobban, de a testvéreimmel az úszásra esett a választásunk. Később ebből jött a triatlon.”

A legendás magyar ironman, Kropkó Péter lányának a triatlon fekszik a legjobban, de az úszás sem áll távol tőle: idén az úszó Universitas-kupán ért el remek eredményt. Ezután újabb sikert könyvelhetett el, hiszen a triatlonszezon első versenyén, a törökországi Európa-kupa-viadalon remek kerékpáros-teljesítményével megszerezte az 1. helyet a sprinttávon.

Nem vall szégyent ugyanakkor aquatlonban sem. Olyannyira nem, hogy tavaly augusztusi lábtörése után a spanyolországi világbajnokságon tért vissza a Mol-támogatott sportoló, aki bronzéremet szerzett a juniorok mezőnyében. Ebben a sportágban korábbról is vannak sikerei: a 2019-es dohai strandvilágjátékokon például harmadik lett a vegyes váltó tagjaként.

Az olimpiáról álmodik Kropkó Márti, a BGE válogatott triatlonosa

Márti a fővárosi Fillér Utcai Általános Iskolából indult, ahol német tagozatra járt, majd kitűnő bizonyítvánnyal, két nyelvvizsgával a zsebében végezte el a Kölcsey Ferenc Gimnáziumot. Azért jelentkezett a Budapesti Gazdasági Egyetem állami finanszírozású nappali képzésére, mert itt találta meg azt a környezetet, amelynek támogatásával magas szinten tudja űzni a sportot, miközben azt tanulhatja, amit szeret. Olimpiai kerettag, és amerikai egyetemek mind a mai napig 1-es divíziós ösztöndíjakkal bombázzák. Ő azonban nem tágít, mert szereti a BGE-t, és triatlonkarrierje is inkább Európában teljesedhet ki.

„Szívesen tanulok és sportolok, de a kettőt nehéz összeegyeztetni. A gimnáziumban azonban teljes támogatást kaptam, és ez az egyetemen sincsen másképp. Nagyon örülök, hogy olyan intézménynek vagyok a tagja, amelyben a különleges időbeosztásom mellett is nappali tanrend alapján tanulhatom, amit szeretek. Az egyetem mindenben támogat, amiért rendkívül hálás vagyok.”

Az olimpiáról álmodik Kropkó Márti, a BGE válogatott triatlonosa

Csak kevesen tudják, hogy mostantól egyik példaképe, a versenyzéstől már visszavonult svájci Nicola Spirig olimpiai bajnok és ezüstérmes triatlonos egyik kerékpárját fogja használni. A bringa elsőkategóriás járgány, és még álmodni sem mert arról, hogy egyszer az övé lehet. Nicola régóta áll Márti és csapattársai mögött, és a kétkerekű mellett sok minden mással – neoprénnel, sportruhákkal, görgőkkel és eszközökkel – is segítette a lány karrierjét. Így aztán minden akadály elhárult az elől, hogy beváltsa a hozzá fűzött reményeket.

„Mint a legtöbb sportolónak, nekem is az olimpia a nagy álmom, később pedig a hosszabb Ironman-távon is szeretnék elérni sikereket. Ami a tanulást illeti, először szeretném megszerezni az alapdiplomát, majd nekivágnék a mesterképzésnek is, sőt szóba jöhet egy második diploma is. Visszavonulásom után mindenképpen a sport közelében szeretnék maradni, és legszívesebben egy sporttal foglalkozó cégnél dolgoznék.”

Az olimpiáról álmodik Kropkó Márti, a BGE válogatott triatlonosa

Az aquatlon két szakaszból, úszásból és futásból áll. Az éves ITU (International Triathlon Union) aquatlon-világbajnokság hivatalos versenytávja 2,5 kilométer futásból, 1 km úszásból és újabb 2,5 km futásból áll. Az úszás lebonyolíthatják medencében vagy nyílt vízben egyaránt.

Forrás: csupasport.hu, Kropkó Andrea Facebook-oldala
Fotó: Triatlon Medya, János M. Schmidt