Bakancs helyett futócipő – tippek szabadidőfutóknak

Bakancs helyett futócipő

Itt vannak már a mínuszok, ám ez nem ok arra, hogy eltegyük a futós felszerelésünket! Mutatunk néhány tippet, hogy mire figyelj, ha a téli hidegben készül futni.

Olvasási idő: 4 perc

A hideg téli napok nem éppen a legalkalmasabbak a kinti sportolásra – mondják sokan. A mostoha idő persze remek kifogás, ha valaki ki akar hagyni egy-egy edzést. Holott hidegben is lehet futni, sőt kimondottan egészséges is. Az alábbi tippeket betartva pedig sokat profitálhatsz belőle. Mutatjuk, hogy mire figyelj, hogy úgy döntesz, hogy elmész futni a hidegben!

Első és legfontosabb a helyes öltözködés: több vékonyabb réteget vegyünk magunkra, ne pedig egy vastagot! A legalsó réteg sose legyen pamut, hiszen az magában tartja nedvességet, így pedig könnyen megfázhatunk. Válasszunk szintetikus anyagból készült aláöltözetet, ami elvezeti az izzadságot és melegen tart. A második (középső) réteg szigetel, erre a legjobb a gyapjú, ami jobban benntartja a testhőt, mint a pamut. Felülre a legjobb választás egy szél- és vízálló dzseki. Ha nagyon hideg van, akkor alulra is kell aláöltözet, szintén szintetikus anyagból. Fontos, hogy a zoknink se pamutból legyen, a gyapjú ebben az esetben is jobb választás. Ügyeljünk a kiegészítőkre is: sál, sapka és kesztyű, amennyiben 5 fok alá esik a hőmérséklet. Jó választás a síeléshez is használatos csősál. Összességében úgy érdemes öltözködni, mintha 10 fokkal melegebb lenne. Akkor öltöztél jól, ha kicsit fázol, mikor kilépsz a hidegbe. Ha már a bemelegítés előtt meleged van, akkor tutira túlöltöztél! Figyelj a színekre is, mindig legyél jól látható!

Hidegben a bemelegítés is sokkal fontosabb: ne a nyújtásra helyezzük a hangsúlyt, legyen dinamikus a bemelegítés. Ez ugyanis serkenti a vérkeringést, segít üzemi hőfokra melegíteni az izületeket. Ne odakint melegítsünk, hanem még a meleg lakásban: így kevéssé lesz megterhelő a szervezetünknek a kinti hideg. Az ideális bemelegítés ilyenkor 10-15 perc. A futást is inkább kocogással kezdjük, és utána gyorsuljunk fokozatosan.

Ügyeljünk a helyes légzésre! A hideg levegőt fel kell melegíteni, mielőtt a tüdőbe ér. Erre két megoldás is van: az orrunkon vegyük a levegőt (ilyenkor hosszabb a levegő útja, mintha a szánkon vennénk), vagy pedig sállal takarjuk el a szánkat és az orrunkat, ezzel melegítve a tüdőnkbe jutó levegőt.

Nem télen kell az egyéni csúcsot megdönteni! Inkább lassabb tempót válasszunk, és fussunk hosszabban, mert az intenzív mozgás nagyon megterheli a szervezetet. A téli futás az egészséges életmód fenntartásáról szól.

Ilyenkor is nagyon fontos a megfelelő folyadékbevitel, hiszen futás közben izzadunk, sőt a kilégzéssel is veszítünk folyadékot. Igyunk ezért mielőtt elindulnánk, és érdemes magunkkal vinni is némi folyadékot. Szervezetünk igényli a folyadékot, még ha nem is érezzük így.

Bakancs helyett futócipő

A futásból hazaérve ne ugorjunk rögtön a forró zuhany alá! Vegyünk inkább száraz és meleg ruhát, hagyjuk, hogy a szervezetünk visszaálljon a normális hőfokra. Nyújtsunk kicsit, utána igyunk egy meleg teát, és utána jöhet a forró fürdő!

Még mindig fennáll a kérdés, hogy miért is fussunk hidegben. Többek között azért, mert feldobja a napod! Egy óra futás, és utána úgy érzed, hogy teli vagy energiával, és a kedved is jobb (a szürke hétköznapokon ez nagyon fontos!), sőt menőnek érezheted magad, mert megküzdöttél az elemekkel! Ebből szervezetünk is profitál: ebben az időszakban az anyagcserénk lassul, ám egy jó kis futással ezt fel lehet pörgetni, mindezzel kalóriát égetünk. Télen a pulzusszám is csökken – akár percenként 15-tel is – így a kisebb pulzusszámmal kevésbé fáradunk el a futás végére.

Télen futni egészséges, ráadásul jó kedved és sok energiád lesz tőle, úgyhogy elő a futócipőkkel és irány a pálya!

Szöveg: Janzsó Miklós
Fotó: Freepik

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn