Bevetették a torpedót!

Magyar sikerektől is hangos a római Foro Italico, ugyanis az úszó Európa-bajnokságon eddig 3 aranyat, 5 ezüstöt és 2 bronzot szerzett a magyar csapat: Milák Kristóf 100 méter pillangón nyert, és behozta a fantasztikusan úszó 4×200-as gyorsváltót is az első helyre. A női 400 méter vegyesen Mihályvári-Farkas Viktória szerzett aranyat, mögötte pedig Jakabos Zsuzsanna csapott a célba.

Olvasási idő: 2 perc

Négy napja tart Rómában a Foro Italicón az úszó Európa-bajnokság, ahol már csütörtökön a 4×200-as férfi gyorsváltó révén megszerezte első aranyérmét a fiatal magyar csapat, amely a magyar úszósport századik Európa-bajnoki aranyérme is egyben. A délelőtti előfutamban Milák Kristóf (Edutus Egyetem) még nem úszott, ám így is sikerült a fináléba kerülnie, Németh Nándor pedig megígérte, hogy este bevetik a torpedót. És jött is Milák, aki végül feltette a koronát a nagyszerűen úszó váltó teljesítményére, és első helyen hozta be a váltót. A Németh Nándor, Márton Richárd, Holló Balázs és Milák Kristóf összetételű váltó a 2017-es junior világbajnoki cím után a felnőttek között is letette a névjegyét. Jutott csütörtökre még egy ezüst és egy bronzérem is: Verrasztó Dávid első helyen jutott be a 400 méter vegyes fináléjába, ám ott az olasz ellenfelét nem tudta megszorítani, így végül ezüstérmet szerzett. Megtette az első lépést Hosszú Katinka a századik érme felé: a női 4×200-as gyorsváltó (Pádár Nikoletta, Hosszú Katinka, Késely Ajna – BGE, Ábrahám Lilla) tagjaként szerzett bronzérmet.

Jutott érem péntekre is: a női 200 méteres hátúszás döntőjébe Molnár Dóra és Szabó-Feltóthy Eszter (BME) jutott be, és kiváló úszással Molnár harmadik, Szabó-Feltóthy pedig negyedik lett.

Szombaton a 200 méter hát döntőjével kezdődtek a magyar sikerek: Kovács Benedek 150 méternél még ötödikként fordult, ám nagyszerű utolsó 50 méterének köszönhetően másodikként érintette a falat, míg a szám másik magyar indulója, Kós Hubert (TF) nyolcadik lett. A férfi 100m gyorson a román csodagyerek, David Popovici vívott különharcot Milákkal, és világcsúcsra volt szüksége, hogy legyőzze a magyar úszót, aki bődületes országos csúcsot úszott. Németh Nándor ötödikként zárta a futamot.

A nap másik nagy érdeklődéssel várt döntője a női 400 méter vegyes fináléja volt, ahová a szám címvédője, Hosszú Katinka nem jutott be, mert a döntőben egy nemzetből csak ketten úszhatnak, és mind Mihályvári-Farkas Viktória, mind pedig Jakabos Zsuzsanna jobbat úszott Hosszúnál. A döntőben megmutatták, hogy nemcsak Hosszú Katinkánál jobbak, hanem mindenki másnál is, és nagyszerű versenyzéssel Mihályvári-Farkas nyerte a döntőt Jakabos előtt.

A Senánszky Petrával (DE) felálló 4×100-as női gyorsváltó (Pádár Nikoletta, Gyurinovics Fanni, Senánszky Petra, Molnár Dóra) ötödik helyen végzett.

Jól kezdődött a vasárnap is, hiszen a 100 méter pillangó döntőjében Milák Kristófot ezúttal sem tudták megverni, így már két aranynál és egy ezüstnél tartott. Nem sokáig maradt újabb érem nélkül: 200 méter gyorson nem sikerült a döntőbe jutnia, viszont a 4×100-as gyorsváltóval ott volt a fináléban. Az Edutus Egyetem kiválósága Németh Nándor, Szabó Sebastian és Mészáros Dániel után úszott, és a második helyen hozta be a váltót.

A magyar csapat három arany-, öt ezüst- és két bronzéremmel jelenleg negyedik az éremtáblán, ám szerdáig még van lehetősége újabb érmeket szereznie, és feljebb lépnie.

Szöveg: Janzsó Miklós
Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt