Blaszák Lilla bombaformában versenyzett az uszonyosúszó egyetemi világkupán

Remekül szerepeltek a magyar hallgatók a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) és a Víz alatti Tevékenységek Világszövetsége (CMAS) múlt heti, Olaszországban rendeztett uszonyosúszó egyetemi világkupáján, amelyről három arany- és egy bronzéremmel tértek haza. Az éremgyűjtésben főszerepet vállalt Blaszák Lilla, a Neumann János Egyetem másodéves gépészmérnök hallgatója, aki három versenyszámban is az élen végzett. A magyar uszonyos- és búvárúszó-válogatott tagja tanulmányai mellett sportol és gyakornokként dolgozik, és alig várja, hogy a nyáron Birminghamben sorra kerülő Világjátékokon is bizonyítson.

Olvasási idő: 3,5 perc

Az összes számban, amelyben elindultál, nyertél.
– Mivel nem tudtam, hogy kik fognak rajthoz állni a világkupán, és csupán a helyszínen derült ki, hogy kik lesznek az ellenfeleim, az elsődleges célom az volt, hogy gyakoroljam és megfelelően kezeljem a különböző versenyhelyzeteket.

– Úgy tűnik, egészen jól sikerült. Miben múltad felül ellenfeleidet?
– Nehéz erre válaszolnom, hiszen a medencében másképpen éli meg az ember az eseményeket. Úgy vélem, a rutin és a technika az én oldalamon állt, ezért szerepeltem ilyen eredményesen.

Hogyan kerültél be a mostani utazó keretbe?
– Jeleztem az egyetem sportközpontjának, hogy szeretném képviselni az intézményt a világkupaversenyen, a többit pedig már az iroda intézte.

Szerepeltél korábban hazai vagy nemzetközi egyetemi versenyen?
– Uszonyosúszó egyetemi bajnokságon, vagyis MEFOB-on még nem, de tudtommal nem is rendeznek ilyet. Viszont indultam már erőemelő MEFOB-on, és idén a súlyemelő MEFOB-on is szeretném kipróbálni magam. A múlt heti olaszországi világkupaverseny volt az első nemzetközi egyetemi versenyem.

Kanyarodjunk vissza a kezdetekhez! Mióta vagy ilyen jó »barátságban« a sporttal?
– Már kiskoromban megtanultam úszni, az általános iskolában pedig úszóosztályba jártam. Testmagasságomból kifolyólag kipróbáltam a kosárlabdát és a röplabdát is, de rá kellett jönnöm, hogy egyik sem az én sportágam.

Mikor ismerted fel, hogy az uszonyosúszás fekszik neked?
– Ahogyan az előbb említettem, korán megtanultam úszni, és egy általános iskolai bemutatóúszás alkalmával ismerkedtem meg a sportággal. Beleszerettem, és azóta »sem engedtük el egymást«. Ötödikes koromban még csak hobbiszinten űztem, de később egyre jobban megtetszett, és az egyesületem benevezett kisebb hazai versenyekre. Mivel minden egyes alkalommal jobb eredményt akartam elérni, egyre komolyabban vettem a felkészülést és a versenyzést, mígnem elindultam az országos bajnokságon.

 

Melyik eredményedre vagy a legbüszkébb?
– Leírhatatlan érzés volt, amikor bronzérmet nyertem a 2016-os junior-világbajnokságon, a 2019-es Európa-bajnokságon és a tavalyi világbajnokságon. Ezenkívül begyűjtöttem több országos bajnoki címet is, amelyek közül az egyik 200 méteres, felszíni úszásban szerzett országos bajnoki címem áll a legközelebb hozzám. Leginkább azért, mert rengeteg munkát fektettem bele. Szintén sokat jelent az idei világkupa-sorozat első állomásán, a 800 méteres felszíni úszásban szerzett bronzérmem.

Az egyetem mellett mennyi időd jut uszonyosúszásra?
– Szerencsére ebben a félévben is jól össze tudtam állítani az órarendemet, így elég edzést tudok beilleszteni a hétköznapjaimba.

Milyenek az edzéslehetőségek Kecskeméten, amely köztudottan nem egy klasszikus víziváros?
– A kecskeméti fürdőben edzünk egy 50 méteres medencében, így megfelelő körülmények között tudunk készülni a versenyekre.

– Mik a kedvenc dolgaid?
– Az az igazság, hogy nincsenek: sem kedvenc sportolóm, sem kedvenc ételem. Inkább úgy fogalmaznék, hogy számos sportoló karrierjét követem, és azt eszem, amit éppen megkívánok. Jóformán mindenevő vagyok, különösen kedvelem, amit édesanyám, nagymamám vagy nagyapám főz. Szeretem a sorozatfilmeket, továbbá nagyon sok könyvet olvastam életemben, de mindig az a kedvenc, amit éppen olvasok. Persze remek olvasmány a Pillangók kertje, a Six of Crows vagy a Sírni csak a győztesnek szabad. Szabadidőmben szeretek főzni, jót kávézni és a barátaimmal lenni.

Mik a céljaid a civil életben, illetve az uszonyosúszásban?
– Fő célom a civil életben, hogy megszerezzem a diplomát, ám addig is gyakornokként dolgozom a Mercedes-Benz kecskeméti gyárában. Az alapdiploma megszerzése után szeretnék részt venni a mesterképzésen is. Ami a sportot illeti, igyekszem majd a legjobbamat nyújtani a közelgő nyári Világjátékokon, és szeretnék kijutni a világbajnokságra is.

Blaszák Lilla eredményei az április 1-jén és 2-án megrendezett olaszországi uszonyosúszó egyetemi világkupán:

  • 200 m felszíni úszás: 1. hely
  • 400 m felszíni úszás: 1. hely
  • 800 m felszíni úszás, 1. hely

Szöveg: Márványkövi Ferenc
Fotó: keol.hu

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn