Csúsztasd a követ! – most Te is kipróbálhatod a curlinget!

Csúsztasd a követ!

A nagy sikerű 2019-es curling MEFOB után a pandémia miatt is kissé visszaszorult a sportág, ám most ismét szeretnék bővíteni a versenyzők létszámát. Ennek érdekében nyílt napokat szervez a Magyar Curling Szövetség a Kamaraerdei Curling Clubban. Az eseményről Kiss Bálint sportigazgatóval beszélgettünk.

A curling nem számít mindenki által ismert, nagy tömegbázissal (100-150 aktív sportoló) bíró sportnak, egyetemi berkekben különösen nem. Ennek fényében meglepő, hogy az első alkalommal 2019-ben megrendezett curling MEFOB-on öt egyetem tíz csapata vett részt (egy csapat négy főből áll). „Személyes kapcsolataink révén könnyebb volt megszólítani egyetemista társainkat” – mondja Kiss Bálint, a szövetség sportigazgatója – “kívülállókat azonban már sokkal nehezebb. A BEAC a Curling Szövetség egyik tagegyesülete, korábbi főtitkárunk, Kovács Zsuzsanna is BEAC-os volt, így első körben őket szólítottuk meg, nekem pedig a Testnevelési Egyetemmel van kapcsolatom. Mivel a curling eléggé Budapest-központú, így elsősorban a fővárosi egyetemeket célozzuk a nyílt napjainkkal. Tavasszal szeretnénk a MEFOB-ot is újra megrendezni.

Vidéken is jelen van azért a sportág, négy komoly bázisa van: Tatabányán, Győrben, Sátoraljaújhelyen és Makón. Ezeken a helyeken nemcsak pálya, de felszerelés is elérhető, ami megkönnyíti a sportág népszerűsítését, hiszen nem kell megvenni a sportszereket, hogy kipróbáljuk.

Idén ősszel négy alkalmat (október 2., november 19. – megtelt, november 26. és december 3.), hirdet a szövetség, amikor bárki kipróbálhatja a curlinget, a helyszín a Kamaraerdei Curling Club. „Egy-egy alkalommal 16-20 főt tudunk fogadni, a november 19-i alkalom már be is telt. Mindössze meleg ruházat szükségeltetik és tisztára mosott, sima talpú sportcipő. Mi pedig adjuk a csúszótalpat és a játékhoz szükséges köveket és a seprűt. Minden alkalmat elméleti alapokkal kezdünk, utána térünk rá a gyakorlatra, hogyan kell a követ kicsúsztatni, elengedni, hogyan kell söpörni. Ha már mindenki beletanult, akkor jöhetnek az egymás elleni mérkőzések vagy egyéb challenge-ek. Egy négyórás alkalomba ennyi fér bele.” Az edzéseket tapasztalt szakemberek vezetik, akik az utánpótlás-nevelésben dolgoznak, akiktől sokat tanulhat, aki úgy gondolja, hogy kipróbálja a curlinget. Aki pedig úgy dönt, hogy folytatná, szívesen látják a felnőtt kezdő csapatokban, de a bajnokság csapataiba is folyamatosan keresnek új játékosokat.

Nemcsak versenyzőket, de versenybírókat is keresünk” – mondja Kiss Bálint. – „Sokan ugyanis ezen keresztül ragadnak meg a sportágban. A versenybírói képzést elvégzők utána mind az A, mind a B ligában közreműködhetnek, természetesen külön díjazásért.

A nyílt napról a curling.hu oldalon találhattok további információkat!

Szöveg: Janzsó Miklós
Fotó: Magyar Curling Szövetség