Elekes Gergő: „Ha már nem olimpiai szám a csigás íjászat, jöjjenek az Egyetemi Világjátékok!”

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatója kíváncsian várja, mire lesz képes a küszöbön álló csengtui Egyetemi Világjátékokon, ahol teljesen új környezetben versenyezhet.

Olvasási idő: 3 perc

Július 28-án kezdődik, és augusztus 8-án fejeződik be a kínai Csengtuban a világ egyetemi sportjának csúcseseménye, a sokak által csak Universiadeként ismert nyári Egyetemi Világjátékok (EVJ).

A nemzetközi sporteseményen 113 magyar hallgató vesz részt. Néhányukat egy rövid sorozat keretében szeretnénk bemutatni nektek. A harmadik részben a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatójával, Elekes Gergő íjásszal ismerkedhettek meg.

Gergő szülővárosában, Nagykanizsán ismerkedett meg a sportággal, és a Kanizsai Íjász Egyesületben kezdett el versenyezni. Jelenleg a Magyar Íjász Szövetség válogatott sportolója, a Gödöllői Sport Klub íjásza, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem nemzetközi gazdálkodástan hallgatója.

„Tíz évvel ezelőtt egy gyereknapi program keretében ismerkedtem meg a sportággal – gondol vissza a kezdetekre az ifjúsági világ- és Európa-bajnok íjász. – Nagyon megtetszett, így nemsokára vettünk is egy tradicionális íjat otthonra, onnan pedig lépésről lépésre, folyamatosan tanulva és fejlődve jutottam el a válogatottságig, illetve a nemzetközi sikerekig.”

A csigás íjászat, amelyben Gergő is versenyez, sajnos még nem olimpiai szám, ezért a fegyvernem legjelentősebb seregszemléje a Világjátékok és az Európa Játékok. Ezért is gondolta úgy, hogy mindenképpen szeretné megméretni magát, illetve képviselni hazáját egy olyan jelentős multisporteseményen, mint az EVJ.

„Elsősorban magamat szeretném legyőzni úgy, hogy közben mindent kihozok magamból. Amennyiben ez sikerül, akár a dobogón is végezhetek. Eddigi sportpályafutásom során több szép eredményt is értem el. Kétszer – tavalyelőtt és tavaly – voltam 3D világ- és Európa-bajnok, és tízszer nyertem országos bajnoki címet.”

Gergő más eredményére is büszke. A 2022-es egyesült államokbeli World Archery terepíjász-világbajnokságon harmadikként sikerült rangsorolnia, viszont a szoros, kieséses rendszerű döntő után az ötödik helyen végzett. Inspiráló környezetben, nagyon komoly ellenfelek ellen szerepelhetett.

Legjelentősebb versenye mégis a 2019-es, az Egyesült Államokban tartott I.B.O. 3D világbajnokság volt: csupán kilencedik helyezést ért el, de ezt tekinti élsportoló pályafutása kezdetének.

Gergő idén kezdett el hivatalosan is a felnőttek között versenyezni, ezért még nem sok felnőttviadal van a háta mögött. Idei első nemzetközi megméretése a Közép-európai Kupa volt, amelynek során elsőként sikerült rangsorolnia, és a szorosan alakult döntő mérkőzések után a dobogó harmadik fokára állhatott fel.

Bár teremíjászatban is versenyez, leginkább a természetben szeret lenni, ezért a kinti íjászatot kedveli jobban. A szabad ég alatt szerinte sokkal élvezhetőbb a környezet, a lőtáv is nagyobb, a versenyzés is jóval összetettebb.

„Mindenképpen igyekszem eredményesen elvégezni a nemzetközi gazdálkodás szakot a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen, s emellett célom, hogy a mesterképzésen is bizonyítsak. Ami az élsportot illeti, addig kívánom folytatni, amíg a legjobb formámat tudom nyújtani. Ez idő alatt minél több világversenyen szeretném eredményesen képviselni Magyarországot.”

Mint ismert, az EVJ-t már kétszer el kellett halasztaniuk a szervezőknek a világjárvány miatt: 2021-ről, 2022-re, majd 2022-ben 2023-ra. Ezért is van az esemény logójában mindenhol a 2021-es évszám.

A Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) 1959-ben rendezte meg az első EVJ-t, korábbi nevén Universiadét. Az idei viadalra 161 fős magyar delegáció utazik ki, ebből 113-an versenyzők, akiknek tizenkét sportágban – asztalitenisz, atlétika, evezés, íjászat, cselgáncs, kosárlabda, ritmikus gimnasztika, sportlövészet, tékvandó, úszás, vívás, vízilabda – szurkolhatunk. Magyarország a nyári EVJ-n eddig 116 arany-, 93 ezüst- és 111 bronzérmet szerzett.

Szöveg: Márványkövi Ferenc
Fotó: kanizsaujsag.hu

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn