Fantasztikus magyar sikerek az EYOF-on

A téli Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon a magyar csapat Bányai Attila nagyszerű síelésének, valamint rövidpályás gyorskorcsolyázóinknak (Major Dominik, Szigeti Dóra, Haltrich Luca és Jancsó Zalán) köszönhetően hat arany- egy ezüst- és egy bronzéremmel az éremtáblázat ötödik helyen végzett, maga mögé utasítva olyan, a  téli sportokban erős nemzeteket, mint Szlovénia, Finnország vagy éppen Németország.

Olvasási idő: 3,5 perc

Túlzások nélkül állíthatjuk, hogy történelmi sikert ért el a magyar csapat a Friuli-Venezia Giulia tartományban megrendezett téli Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon: nyolc megszerzett éremmel (6 arany, 1 ezüst, 1 bronz) az éremtáblázat ötödik helyén végzett. Történelmi tett volt Bányai Attila aranyérme is: a 17 esztendős síelő szuper-óriásműlesiklásban nagyon szoros csatában szerezte meg az első helyet, ezzel pedig az alpesi síelés eddigi legjobb magyar eredményét érte el az EYOF-ok történetében.

A főszereplő így értékelt a Magyar Olimpiai Bizottság honlapjának: „Nagyon boldog vagyok, hogy sikerült nyernem, segített ebben a szezon elején szerzett sok-sok tapasztalat, hiszen Amerikában voltam előfutó női Super G-n és lesikláson is, ráadásul a gyors számok mindig is az erősségeim voltak. A pálya nem volt különösen nehéz, ám éppen ezért nagyon szoros volt a verseny, minden egyes századmásodpercért meg kellett küzdeni. Ha őszinte akarok lenni, vártam magamtól a jó helyezést, most azt is megtudtam, hogy ez a valaha volt legjobb magyar eredmény EYOF-on alpesi síben – ennek is örülök, mert a hazámnak szereztem ezt az aranyat. Nem volt hibátlan futam, a pálya elején egy kicsit túlhúztam egy ívet, de ha azt nem úgy csinálom, talán másképp jött volna ki a sebesség, úgyhogy összességében jó volt.

A történelmi magyar sikert rövidpályás gyorskorcsolyázóink tették teljessé, Major Dominik egymaga három aranyérmet szerzett (1000 és 1500 méter valamint a váltó), amivel az EYOF legeredményesebb sportolója lett holtversenyben. Szigeti Dóra váltóban és 1000 méteren győzött, 500 méteren második helyen ért célba, ám legyőzője Haltrich Luca volt, így két magyar állhatott a dobogó tetején. Az 1500 méteres futamban két lengyel versenyző mögött következett a Szigeti, Haltrich páros a harmadik és negyedik helyen. A váltónk (Haltrich Luca, Szigeti Dóra, Jancsó Zalán, Major Dominik) pedig hamar az élre állva folyamatosan növelte a különbséget, és magabiztos sikert aratott a második lengyelek előtt. Short-trackeseink szinte pihenés nélkül utaztak Drezdába, ahol a junior világbajnokságot rendezték január 27-29 között. Lakatos Tamás, a fiatalok edzője nagyon elégedett volt: „Hét érmet nyertünk a megszerezhető tizenháromból, ami szenzációs teljesítmény. Nagyon büszke vagyok a gyerekekre, akik nagyon éretten, fegyelmezetten és taktikusan versenyeztek!” – nyilatkozta a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség honlapjának.

Ha érmet nem is, de egy hetedik helyet szerzett a műkorcsolyázó Zsembery Katinka, aki már a rövidprogram után a hatodik helyen állt, a szabadprogramban egy helyet visszacsúszott ugyan, ám teljesítménye így is fantasztikus. A snowboardosok is kitettek magukért: Tóth Lili Anna snowboard crossban ért el figyelemreméltó hetedik helyezést.

Az esemény teljes eredménysora itt olvasható, fényképek pedig a Magyarock – Olympic Team Hungary Facebook-oldalán.

Szöveg: Janzsó Miklós
Forrás: olimpia.hu, Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség
Fotó: Magyarock – Olympic Team Hungary/Facebook