Helytálltak a mieink a tájfutó egyetemi világbajnokságon

A nemrég zárult eseményt Fehérvári Dániel szövetségi kapitány értékelte, aki elmondta, bár összességében elégedett a magyarok teljesítményével, maradt benne némi hiányérzet.

A lehetőségekhez mérten jól teljesített a magyar csapat a Svájcban megrendezett tájfutó egyetemi világbajnokságon. A népes magyar küldöttség legjobb eredményeit a férfiaknál Ormay Mihály (11. hely a sprintben, hosszútávon 18.), illetve a nőknél Sárközy Zsófia (középtávon 17.) érte el, de a nők (8. hely) és a férfiak (7. hely) erdei váltó eredményére is büszkék lehetünk.

„Többé-kevésbé elégedett vagyok tájfutóink teljesítményével – értékelt Fehérvári Dániel szövetségi kapitány, aki a helyszínen kísérte figyelemmel az eseményeket, illetve segítette a magyar sportolókat. – Versenyzőink igyekeztek a lehető legtöbbet kihozni magukból, apró hiányérzetem mégis akad, hiszen néhány futónkban picit benne maradt a jó teljesítmény, ám így sem panaszkodhatunk. Tudtuk, hogy erős lesz a mezőny, ezért a legjobb tíz, illetve húsz közé kerülést fogalmaztuk meg magunknak elvárásként. A top tízes helyezés csak a váltóknak sikerült, illetve Ormay Mihálynak majdnem, viszont akadt több versenyzőnk is, aki a legjobb húsz között zárta a világbajnokságot.”

A szövetségi kapitány aláhúzta, a vb-n részt vett tízfős magyar küldöttség többsége A-válogatott kerettag, de – ellentétben más országok versenyzőivel – nem főállású sportoló. Ennek tükrében kifejezetten elismeréssel kell értékelnünk a mieink szereplését, ráadásul számos, a felnőtt világ- és Európa-bajnokságon érmet szerzett külföldi tájfutó is részt vett az eseményen.

Azt is megtudtuk, hogy a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) eseményén remek volt a hangulat, sokkal oldottabb, mint a felnőtt világversenyeken, ami kifejezetten tetszett a mieinknek, így vélhetően a jövőben is ott lesznek a világeseményen.

Szóba került a tájékozódási futás helye és szerepe is a honi egyetemi sportban – erről így nyilatkozott a szakember.

„Örvendetes, hogy rendszerint 200-400 versenyző indul el a MEFOB-on. A résztvevők létszáma akkor nagyobb, ha a bajnokságot jelentősebb egyetem közelében rendezik. A sportág hazai népszerűsítésével már több a gond, ám a magyar szövetség elhatározta, hogy növeli a sportág bázisát a hallgatók körében. Ezért kampányt indítottunk a különböző közösségimédia-felületeken, igyekszünk jelen lenni az egyetemeken, és több hallgatót bevonni a sportágba.”

A szakember azt is elárulta, már készülnek a 2024-es hazai rendezésű felnőtt Európa-bajnokságra, valamint a szintén két év múlva sorra kerülő Európai Egyetemi Játékokra, amelynek Miskolc és Debrecen ad otthont. Az elmúlt években több érmet is szereztek versenyzőink a junior-világbajnokságokon, nekik hamarosan a felnőttek között kell helytállniuk, ami nagy kihívás elé állítja nemcsak a versenyzőket, hanem az edzőket és a szakembereket is.

Fotó: tajfutas.hu