Kis lépésekkel halad a nagy célok felé az evezős Zsiros Janka

Kis lépésekkel halad a nagy célok felé az evezős Zsiros Janka

Az ELTE pszichológia szakos hallgatóját az ergométer MEFOB-győzelme után kérdeztük pályafutásáról, céljairól.

Olvasási idő: 5 perc

Két aranyérmet is szereztél az elmúlt hétvégi evezős ergométeres országos bajnokságon és MEFOB-on. Hogyan értékeled a teljesítményedet?

Összességében elégedett vagyok a teljesítményemmel, most először sikerült 7:10-en belül célba érnem. A tavalyi bajnokság sajnos nem úgy sikerült az időeredményt illetően, mint ahogy vártam, hátráltatott egy kisebb sérülés. Most bő 4 másodpercet faragtam a tavalyi legjobb időmből. A második futam pedig jó kihívás volt, szerettem volna 7:20 alatt lenni, ez sikerült is.

Az elmúlt időszakban már a felnőttek között is letetted a névjegyedet. Miben sikerült előrelépned tavaly óta?

2019-ben és 2020-ban 4. voltam felnőtt szkiffben, 2021-ben „csak” a 6., de nem érzem visszalépésnek, mert erősebb mezőnyben kellett helytállnom. Úgy érzem, minden évben sikerül előrelépnem, mind technikailag, mind erőnlétileg, több munkát tudok elvégezni, mint korábban.

Sűrű az idei versenynaptár, hiszen ebben az évben rendezik meg a már többször elhalasztott csengtui Egyetemi Világjátékokat, de idén lesz U23-as világ- és Európa-bajnokság is. Hogy áll a kvalifikáció, ott tudsz lenni ezeken a versenyeken?

Az Universiade és az U23-as világbajnokság sajnos nagyon közel van egymáshoz, így nem fér bele mindkettő a versenynaptáramba. Elsősorban a világbajnokságot tűztük ki célul az edzőmmel, Lőrincz Attilával erre az évre, valamint az U23-as Európa-bajnokságot. Majd az áprilisi és májusi válogatóversenyeken dől el, hogy ott lehetek-e ezeken a megmérettetéseken.

Miért éppen az evezést választottad, mi fogott meg benne? Mit tud adni, amit más sportágtól nem kap meg az ember?

Közel tíz éve evezek, egy akkori osztálytársammal és jó barátnőmmel mentem le először a váci evezős klubba. Kezdetben nagyon nem szerettem, de a társaság miatt kitartottam és végül megkedveltem. Még egyetlen más sportág kapcsán sem éltem át olyan flow élményt, mint evezés közben, akár egypárról van szó, ahol csak magamra számíthatok, akár nyolcasról, ahol sok ember megfeszített munkája szükséges. Hiszem, hogy mindenki megtalálhatja azt az egységet, ami számára a ideális. És nem utolsó sorban a csapatnak nagyon nagy szerepe van abban, hogy miért szeretem ezt a sportágat, a csapattársaim a legjobb barátaim közé is tartoznak.

Mi a legfőbb célod az evezéssel?
A legtöbb sportoló álma az olimpia, ezzel én is így vagyok.  De ez egy hosszú és nehéz út, így a mindennapokban nem ez motivál. Mindig az adott évre tűzök ki célokat, ezeket szeretném elérni és ha ezeket a lépcsőfokokat sikerül megmásznom évről évre, akkor abból kiemelkedő eredmény is kisülhet.

Az ELTE pszichológia szakára jársz: miért a pszichológiára esett a választásod? Segít-e a mentális felkészülésben a versenyekre, hogy pszichológiát tanulsz?

Nagyon érdekelnek az emberek, hogy egyes viselkedések mögött milyen mentális folyamatok állhatnak. A mentális felkészülésben még nem annyira tud segíteni, mert egyelőre nem tanulunk specifikusan sporthoz kapcsolódó dolgokat, de egy éve dolgozom egy sportpszichológussal, aki sokat tud segíteni nekem ebben.

Nehéz összeegyeztetni a versenysportot a tanulással? A tanárok megértők, ha a versenyek vagy az edzések miatt nem tudsz órákra járni?

Az órarendem alapvetően elég rugalmas, én állítom össze, hogy mikor milyen órám van. Eddig nagy segítség volt a mindennapokban, hogy amióta egyetemista vagyok, nagy részben online oktatás volt, így sok időt meg tudtam spórolni. A tanárok, akik tudják, hogy sportolok, megértőek, támogatnak. A nyári vizsgaidőszak volt talán a legnehezebb, mert a vb-tábort végig kellett tanulnom egy fontos szóbeli vizsga miatt.

Mennyi időt kell edzened ahhoz, hogy ott lehess a legjobbak között? Marad idő a pihenésre, feltöltődésre is?

Mindennap edzek, körülbelül havonta van egy-kettő pihenőnapunk, de az változó, hogy hány edzésünk van egy nap. Vannak nehezebb időszakok, amikor egybeesik egy beadandókkal, vizsgákkal teli hét, és egy nehezebb edzéshét. De alapvetően nem érzem magam kizsigerelve, jut idő az emberi kapcsolataimra is. Mivel a barátaim nagy része evezős, így egy közös beszélgetős futással össze tudjuk kötni a kellemest a hasznossal. Természetesen ahhoz, hogy a világelitbe érjek, még rengeteg következetes munka szükséges.

Hogyan szoktál kikapcsolódni?

Szeretek színházba, moziba járni, sajnos az olvasásra kevesebb időm jut. De legjobban a barátaimmal és szeretteimmel folytatott közös beszélgetésekkel tudok kikapcsolódni.

Szöveg: Janzsó Miklós
Fotó: Magyar Evezős Szövetség/Facebook

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn