Leimeter Dóra szerint az élsport és az egyetem nem ellensége egymásnak

Nemrég adta hírül az ELTE honlapja, hogy a Pedagógiai és Pszichológia Kar sportszervező szakos hallgatója, Leimeter Dóra olimpiai bronzérmes vízilabdázó lett az intézmény sportarca. A BVSC-Zugló kiválósága lelkesen vág bele küldetésébe, és szeretné megmutatni, hogy az élsport és a tanulás remekül megfér egymás mellett, s arra is szeretné felhívni a hallgatók figyelmét, hogy a testmozgás inkább élvezet, mintsem nyűg.

Meglepődtél, amikor megtudtad, hogy te lettél az ELTE sportarca?

– Őszintén szólva igen, mert egyáltalán nem számítottam rá, de örülök, hogy ilyen megtiszteltetés ért.

– Miért éppen rád esett a választás, hiszen Siklósi Gergely vagy éppen Kapás Boglárka arca a remekül mutatna az ELTE-s sportplakátokon és rendezvényeken?

– Sokat nyomott a latban, hogy a női vízilabda-válogatott tagjaként bronzérmert nyertem a tokiói olimpián. Tudni kell, hogy ez a női szakág első ötkarikás érme, így vélhetően jobban felfigyeltek rám. Azt is bebizonyítottam, hogy én is ugyanolyan jó eredményt tudok felmutatni, mint amilyet az egyetem korábbi sportarcai.

– Milyen teendőkkel jár a küldetésed?

– Rendezvényeken kell megjelennem, amelyeken képviselem, hogy az egyetem és az élsport kitűnően megfér egymás mellett. Idén már részt vettem az ELTE hagyományos futóversenyén, az 5vös 5 km-en, amelyet magam is teljesítettem.

– Melyik típus vagy: aki szeret nyilvánosan szerepelni, vagy aki inkább a háttérből figyeli az eseményeket?

– Amikor a válogatottról írnak, általában nem én vagyok, akit felkérnek interjúra. Ennek ellenére nincs ellenemre a nyilvános szereplés, és akkor sem illetődöm meg, amikor interjút kell adnom. Szeretek az élményeinkről és tapasztalatainkról beszélni.

– Aktív vagy a közösségi médiában?

– Ritkán szoktam posztolni. Leginkább sporteredményekről vagy a kiskutyámról írok a Facebookon.

– Mit szeretnél elérni az ELTE sportarcaként?

– Egyrészt azt, hogy minél többen megértsék, az élsport és az egyetemi tanulmányok kitűnően megférnek egymás mellett. Másrészt arra szeretném buzdítani a hallgatókat, hogy bátran sportoljanak, mert a mozgás nemcsak kikapcsolja és megmozgatja a testet, hanem – többek között – javítja a koncentrációs képességet, és rendszerességre nevel.

Leimeter Dóra szerint az élsport és az egyetem nem ellensége egymásnak

– Korábban említetted az 5vös 5km-t. Az ELTE mennyire sportos egyetem?

– Szerintem nagyon. A hallgatók rengeteg sportág közül választhatnak, egyes szakokon pedig kötelező a sport. Emellett támogatják az élsportolókat, akik egyéni tanrend alapján járhatnak órákra és gyakorlatokra.

– Az ELTE-re járó élsportolók – közöttük te is – az egyetem arculatának építésében is fontos szerepet játszanak. Mekkora felelősséggel jár ez a feladat?

– Naggyal, de egyikünknek sem újdonság ez a kihívás. Célunk, hogy minél szélesebb körben öregbítsük az egyetem hírnevét itthon és külföldön egyaránt. Rendkívül széles az ELTE továbbképzési palettája, amelyen mindenki megtalálja a kedvére valót.

– Meddig szeretnél versenyszerűen vízilabdázni?

– Szerencsére fiatal vagyok, a 2024-es párizsi olimpiáig biztosan folytatom – feltéve, ha nem szól közbe semmilyen sérülés. Hogy aztán mi lesz, később kiderül, egyelőre még nem szeretnék ezen gondolkodni.

– Sportpályafutásod befejezése után milyen területen tudod képzelni magad?

– Mindenféleképpen a sport mellett szeretnék maradni. Az edzői hivatás kevésbé vonz, a háttérmunka és a szervezés annál inkább. Remélem, találok olyan területet, amely érdekel, és amelyet szeretni fogok.

Leimeter Dóra eredményei:

• U18-as világbajnokság, 2014, Madrid: 3. hely
  • Universiade, 2017, Taipei: 2. hely
  • felnőtt Európa-bajnokság, 2020, Budapest: 3. hely
  • felnőtt világliga, 2021, Athén: 2. hely
  • nyári olimpiai játékok, 2021, Tokió: 3. hely
  • felnőtt első osztályú bajnokság (ob I): 3.hely (3x), 2. hely (1x)
  • Magyar-kupa: 2. hely (3x), 3. hely (1x)

Kép: Blasius Photography, elte.hu