Magyar fölény és BGE-siker a miskolci vízilabda EEB-n

A négy magyar induló kisajátította az első négy helyezést: a döntőben magabiztos BGE-győzelem született a PTE ellen, a bronzérmet pedig a debreceniek vihetik haza, miután szoros csatában legyűrték a Corvinust.

Olvasási idő: 5 perc

Hét együttes adta le a nevezését a Miskolci Egyetem által rendezett Vízilabda Európai Egyetemek Bajnokságára, ahol a négy magyar együttes (BCE, BGE, DE, PTE) mellett két angol (University of Bristol, University of Oxford) és egy holland (Delft University of Technology) küzdött az érmes helyekért. Először körmérkőzést vívott egymással a hét együttes: már itt kiderült, hogy a négy magyar együttes mennyivel magasabb színvonalat képvisel, mint a három vendég csapat. A Budapesti Gazdasági Egyetem csapata 125 dobott góllal abszolválta a csoportkört, de a negyedik DE is 110 góllal zárta a csoportkört.

Az első elődöntőt a Pécsi Tudományegyetem a Budapesti Corvinus Egyetemmel vívta: egy negyed után a BCE vezetett, ám egy 4–0-ás és egy 4–2-es negyeddel a pécsiek a maguk javára fordították a találkozót. A másik ágon a MEFOB-elődöntő után ismét találkozott a BGE és a DE: akkor könnyedén nyert a debreceni alakulat, amely most is jól tartotta magát az első három felvonásban, az utolsó negyedben azonban a BGE bedarálta ellenfelét, így készülhetett az újabb döntőre.

Ugyanis a tavalyi, lodz-i Európai Egyetemi Játékok fináléját is a BGE vívta az ukrán Lviv State University ellen, és nyert meg magabiztosan. Ezúttal viszont a PTE volt az ellenfél, akik egy MEFOB-ezüsttel már gazdagodtak idén, így szerettek volna egy hellyel feljebb lépni. A ráúszásnál a  fővárosiak vitték el a labdát és rögtön kihasználták a pécsi kiállítást. A negyed fele is eltelt, mikor újabb BGE-gólt láthatott a Miskolctapolcai Ellipsum Élmény-és Strandfürdőben összegyűlt szépszámú nézősereg. Hamar jött a pécsi szépítés, majd gyors gólváltás után megnyomta a negyed végét a BGE és 5–2-vel zárta a játékrészt. A második negyedben tovább nőt a budapestiek előnye, a félidőben már 8–3 állt az eredményjelzőn. Három percet kellett várni az újabb gólra, ekkor büntetőből volt eredményes a BGE egyik gólfelelőse, Molnár Gergely. Hiába a szép pécsi gólok, mindegyikre volt válasza a fővárosiaknak, így három negyed után már szinte biztossá vált a BGE sikere (11–5). A zárónegyedben ismét a budapestiek vezethették az első támadást, de újabb gólt mégis a pécsiek szereztek. A jelentős hátrányban játszó csapat a hátralevő időben mindent megtett a felzárkózásért, végére kicsit kiengedő BGE ellen, de a negyed megnyerése mindössze szépségtapaszt jelentett számukra. Összesítésben viszont nem volt kérdés, hogy melyik csapat volt a jobb ezen a napon (14–9).

A bronzmérkőzés viszont kiélezett küzdelmet hozott: az egész tornán kiváló formában játszó Sziládi Kristóf góljával a Corvinus szerezte meg a vezetést, ám a Macsi Martin és Tőzsér Dávid vezette debreceniek négy gólt dobtak zsinórban, így 4–1-gyel zárult az első félidő. A harmadik negyedben megkezdte a felzárkózást a fővárosi csapat, sőt két perccel a mérkőzés vége előtt ismét Sziládi góljával kiegyenlített a Corvinus. Itt azonban nem volt még vége: Tőzsér Dániel egy távoli bombával a debrecenieket juttatta előnyhöz, amire a BCE-nek már nem volt válasza, így a lodz-i bronzmérkőzés után – ahol a Corvinus játékosai örülhettek – ezúttal a debreceniek nyakába került a bronzérem.

Az eseményen ott volt Gór-Nagy Miklós, Magyar Vízilabda Szövetség sportszakmai vezetője, aki így értékelte a tornát: Nagyon jó volt a hangulat a torna egészén, minden résztvevő csapat jól érezte magát, ez a legfontosabb. Tagja voltam a szervezőbizottságnak, igyekeztünk jó körülményeket biztosítani a résztvevők számára. Azt gondolom összességében ez a torna nagyon jó alapot ad a jövő évi Európai Egyetemi Játékoknak. A magyar házi döntőben egy viszonylag sima meccset láthatott a közönség, ahol a BGE megérdemelten, a várakozásoknak megfelelően nyert, annál is inkább, mert az egész tornán jó teljesítményt nyújtottak.