Már falra másznak a hallgatók Debrecenben

Már falra másznak a hallgatók a Debrecenben

Szó sincs arról, hogy az agyukra ment a tanulás a debreceni hallgatóknak, sőt! Kifejezetten élvezik, hogy falmászással teljesíthetik az egyes szemeszterek testnevelés óráit az egyetemen.

Olvasási idő: 2,5 perc

Nem mindennapi módon, az országban egyelőre egyetlen felsőoktatási intézményben, a Debreceni Egyetemen falat kell mászniuk a hallgatóknak ahhoz, hogy teljesítsék a kötelezőt, és ezzel jegyet szerezzenek a testnevelésórán. Mi több, az intézmény fitneszközpontjában, az UniFit Fitness&Gym Centerben még a vendégek is kipróbálhatják a sportágat, amely a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) döntése alapján a 2020-as tokiói ötkarikás játékok óta olimpiai sportág.

A sportmászásnak három fajtája van, a gyorsasági, nehézségi és boulder, Debrecenben az utóbbiban tehetik próbára erejüket és tudásukat az érdeklődők. Attól senkinek sem kell tartania, hogy egyedül marad a kihívással, hiszen az alapok elsajátításában, a technika finomításában falmesterek segítenek az UniFit-be érkező diákoknak és vendégeknek.

Az egyik lelkes segítő Szklenár Eszter, a Debreceni Egyetem harmadéves testnevelő- és gyógytestnevelő-tanár szakos hallgatója.

Már falra másznak a hallgatók a Debrecenben

„Korábban hosszú évekig versenytáncoltam, aztán három éve, tizennyolc éves koromban elkezdtem mászni. A sportágat a bátyám révén ismertem meg, aki már régóta hódolt ennek a szenvedélynek, és miután miskolciak vagyunk, a Bükkben volt is lehetőség a gyakorlásra” – idézte fel a kezdeteket.

A sportolás és az edzőség mellett Eszter részt vesz a Sporttudományi Koordinációs Intézet edzésadaptáció-kutatásában is, amelyet Balogh László intézetigazgató vezet. Tanulmányai befejezése után is a legszívesebben ott maradna az egyetemen, és kutatna, oktatna.

Anna hangoztatja, hogy a sportmászás természetes és kreatív mozgás, nem kell hozzá semmilyen előzetesen megszerzett tudás, hatása pedig rendkívül szerteágazó.

„Fontos, hogy a falmászás kíméli az ízületeket, miközben javul a koordináció, erősödik a tartóizomzat. Fejleszti továbbá a problémamegoldó és az anticipációs képességet, hiszen elképzelem magam a falon, megtervezem, hogyan és merre mozdulok. Hatékonyan fejleszti még a kinesztézist és az egyensúlyt” – részletezte Szklenár Eszter.

Ha te is ki akarod próbálni a sportágat, keress fel egy falmászótermet!

A sportágról korábban itt írtunk.

Mi az a boulder?

Vízszintes, biztosítás nélküli mászás kis magasságban, mindössze néhány méterre a földfelszín felett. A boulder művelőit a fal alatt elhelyezett vastag szivacsok védik a súlyosabb sérülésektől, ha netán leesnének a mászófalról. A falmászás e fajtájában eltérő nehézségű útvonalakat jelölnek ki, és a versenyzőknek időn belül kell teljesíteniük a mászófeladatot.

Szöveg: Márványkövi Ferenc
Forrás: unideb.hu, unisport.hu
Fotó: unideb.hu

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn