Maraton életre-halálra – interjú Szemerei Leventével, a Spar Maraton győztesével

Maraton életre-halálra – interjú Szemerei Leventével, a SPAR Maraton győztesével

A hazai maratoni futás ígéretes tehetsége nyerte a vasárnapi 37. Spar Budapest Maraton Fesztivált. Bár felvették a TF-re, sportkarrierje miatt nem kezdte el tanulmányait, mert – mindent egy lapra feltéve – a jövő nyári hazai rendezésű atlétikai vb-re és a párizsi olimpiára készül. Mindezért hetente lefutja a Budapest-Pozsony távolságot.

A szeptemberi Wizz Air Budapest félmaratoni versenyen és a hétvégi Spar Budapest Maraton Fesztiválon is te győztél. Így tervezted?
Tény, hogy mindkét versenyen esélyesként indultam, de ilyen dolgokon nemigen szoktam gondolkodni – vallja be a Szekszárdi Sportközpont atlétája. – A Wizz Airen az volt a célom, hogy jó időt érjek el, a Spar Maratont pedig edzőversenynek szántam hosszú távú célom eléréséhez.

Ez pedig – ha jól emlékszem – nem más, mint hogy néhány év múlva megdöntsd a maratonfutás hazai rekordját.
Igen, valóban ez a tervem. Ahhoz, hogy valaki bekerüljön az európai élmezőnybe, két óra tíz-tizenegy perces időt kell futnia (a 2:12:10-es magyar rekordot Szűcs Csaba futotta 1993. április 25-én Párizsban – a szerk.). Nem szeretek merész kijelentéseket tenni, de mindenképpen az a célom, hogy a jövőben az európai csúcsmaratonisták között emlegessék a nevem.

Elégedett vagy a Spar Maratonon elért időeredményeddel?
Ahhoz képest, hogy alapos edzésnek szántam, igen. Ennél azonban bátrabb terveim vannak a december negyediki valenciai maratonra. Jelenleg kemény edzésblokkot végzek, ami azt jelenti, hogy heti 190-200 kilométert futok, vagyis naponta csaknem 30 kilométert. Két óra tizenhárom-tizennégy perc közötti időeredménnyel lennék elégedett az »első« igazi maratoni viadalomon.

Sokan már az olimpikon maratoni futó Csere Gáspár utódjaként emlegetnek.
Inkább versenytársának tartom magam, mint utódjának. Gazsinak sokkal több tapasztalata van, mint nekem, és még sokat kell bizonyítanom, hogy eredményes maratoni versenyző legyek.

Ha már szóba jött Csere Gáspár, ki a példaképed?
Az atlétikában nincs különösebb példaképem, de a hétköznapi életből KSI-t, a brit youtubert és zenészt emelném ki. Ő segített abban, hogy higgyek magamban, még akkor is, ha egyedül én tartok ki az álmaim mellett.

Ott leszel a jövő évi hazai rendezésű atlétikai világbajnokságon?
Nagyon remélem. Rosszabb napjaimon arra gondolok, vajon milyen érzés elfutni többezer lelkes magyar szurkoló előtt a Parlamentnél vagy az Andrássy úton.

Úgy tudjuk, hogy felvettek a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemre, de a sportkarriered miatt nem kezdted el tanulmányaidat. Elképzelhető, hogy egyszer diplomát szerzel?
Igen, ez a tervem, ám végül nem iratkoztam be. A következő években igyekszem kizárólag a futásra összpontosítani, és majd később – sport mellett – elkezdeni az egyetemet.

Fotó:
nso.hu