Második Egyetemi Világjátékára készül Pigniczki Fanni

A Károli Gáspár Református Egyetem színeiben induló ritmikus gimnasztikázó olimpikon a 2019-es nápolyi nyári világjátékok után ezúttal a csengtuin szeretne bizonyítani.

Július 28-án kezdődik, és augusztus 8-án fejeződik be a kínai Csengtuban a világ egyetemi sportjának csúcseseménye, a sokak által csak Universiadeként ismert nyári Egyetemi Világjátékok (EVJ).

A nemzetközi sporteseményen 113 magyar hallgató vesz részt. Néhányukat egy rövid sorozat keretében szeretnénk bemutatni nektek. A második részben a TF-en végzett, a Károli Gáspár Református Egyetemen tanuló ritmikus gimnasztikázó olimpikonnal, Pigniczki Fannival beszélgettünk.

Július 17-én, hétfőn a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem Athén termében tette le a fogadalmat a csengtui nyári EVJ-re készülő 113 magyar egyetemi hallgató.

A fogadalomtétel szövegét Pigniczki Fanni, a Károli Gáspár Egyetem hallgatója, a TF friss diplomása olvasta fel, aki Ágh György vízilabdázóval (Kodolányi János Egyetem) viszi majd a magyar egyetemi csapat zászlóját az EVJ nyitóünnepségén.

Fanni nem először vesz részt a világjátékokon: 2019-ben Nápolyban már volt lehetősége belekóstolni az esemény hangulatába.

„Nagyon jól éreztem magam a négy évvel ezelőtti eseményen – emlékszik vissza. – Az volt életem második multisportrendezvénye, és nagyon élveztem, hogy több sportág képviselőivel szerepelhetek együtt. Az EVJ-n lenyűgözőek voltak a körülmények. A játékok befejeztével azonnal megfogalmazódott bennem, hogy ha négy év múlva is egyetemista leszek, mindenképp elindulok rajta.”

Ebben az évben eddig csak úgy szállította az érmeket és az értékes helyezéseket Fanni – ezüstérem az athéni világkupa-viadalon, egy arany-, két ezüst- és egy bronzérem a franciaországi Thiais-ban tartott Grand Prix-versenyen, továbbá egy történelmi 5. helyezés a ritmikus gimnasztikázók Európa-bajnokságán –, így cseppet sem meglepő, hogy elégedett teljesítményével.

„Az év első fele remekül sikerült. Számos versenyen vettem részt, és sok helyen sikerült olyan eredményt elérnem, amilyenről korábban csak álmodni mertem.”

Fanni a küszöbön álló olaszországi világkupán, illetve az EVJ-n sem szeretné megszakítani e remek sorozatot.

„Ebben az évben az augusztusi világbajnokság a fő megméretésünk, ezért a hétvégi olaszországi világkupaverseny, valamint az azt követő Egyetemi Világjátékok lesz a vb előtti felkészítő verseny. Ebből fakadóan nagyon fontos számomra a rangos kínai multisportesemény. Még sosem voltam Kínában, így kíváncsi vagyok, milyen a hangulat és a szervezés. Eddig kizárólag jókat hallottam és láttam róla. Az a célom, hogy pontosan mutassam be a gyakorlataimat, miközben élvezni is szeretném a viadalt. Nem ismerem a mezőnyt, így nem tudom megmondani, mire számítsak.”

Fanni azt is elárulta, hogy el akarja végezni az alap- és mesterképzést a pszichológia szakon, majd szeretne messzire jutni a szakmában. Előtte azonban a szőnyegen vár rá néhány megméretés.

Mint ismert, az EVJ-t már kétszer el kellett halasztaniuk a szervezőknek a világjárvány miatt: 2021-ről, 2022-re, majd 2022-ben 2023-ra. Ezért is van az esemény logójában mindenhol a 2021-es évszám.

A Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) 1959-ben rendezte meg az első EVJ-t, korábbi nevén Universiadét. Az idei viadalra 161 fős magyar delegáció utazik ki, ebből 113-an versenyzők, akiknek tizenkét sportágban – asztalitenisz, atlétika, evezés, íjászat, cselgáncs, kosárlabda, ritmikus gimnasztika, sportlövészet, tékvandó, úszás, vívás, vízilabda – szurkolhatunk. Magyarország a nyári EVJ-n eddig 116 arany-, 93 ezüst- és 111 bronzérmet szerzett.

Fotó: MEFS