MATE-GEAC: sikeres atléták és újraéledő egyetemi szabadidősport

MATE-GEAC: sikeres atléták és újraéledő egyetemi szabadidősport

Példaértékű munka folyik a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemhez tartozó Gödöllői Egyetemi Atlétikai Clubban (MATE-GEAC), aminek köszönhetően évről-évre egyre több gyerek és fiatal választja az atlétikát. Az egyesület állandó és sikeres résztvevője a különböző korosztályos versenyeknek, és ami talán ennél is fontosabb, a közeljövőben az egyetemi hallgatókat is nagy számban szeretné bevonni a rendszeres sportolásba.

Olvasási idő: 3,5 perc

Kitűnően kezdték az évet a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem berkein belül működő Gödöllői Egyetemi Atlétikai Club (MATE-GEAC) atlétái a különböző korcsoportos megméretéseken. Először a január közepén, Nyíregyházán megrendezett nyílt fedett pályás versenyen remekeltek több versenyszámban, majd a január 29-i, Budapest régió nyílt fedett pályás bajnokságán igazolták tehetségüket. Azt is kijelenthetjük, ennél jobban nem is hangolhattak volna a februárban esedékes korosztályos országos bajnokságok előtt.

„Részben igaz, hogy az atlétikai szakosztály a MATE-GEAC zászlóshajója, hiszen hazai szinten ez a legeredményesebb és legnépszerűbb szakosztályunk, de ne felejtsük, hogy a vívó- és a sportlövőszakosztályunk egy-egy tagja, Gémesi Csanád és Mészáros Eszter eredményesen szerepelt a tokiói olimpián – emlékeztett dr. Kriszt Balázs, a klub ügyvezető elnöke. – Atlétikában az összes szakágat és a teljes korosztályos palettát lefedjük, és nem megbántva a többi korcsoport tagjait, kijelentjük, hogy az U14-es, az U16-os és az U18-as korosztályunk a legsikeresebb. Emellett – mint minden szakosztályunkban – a felnőttek között is vannak kiemelkedő versenyzőink. Az elmúlt öt év során atlétáink szinte majdnem összesen száz magyar bajnoki érmet szereztek.

Az atlétikai szakosztály az 1950-es évek óta működik, és az utóbbi 10-15 évben itthon meghatározóvá nőtte ki magát, köszönhetően korábbi vezetőjének, Benkő Ákosnak, illetve a jelenlegi vezetőségnek. A szakosztály népszerűségének azonban más oka is van.

„Egyrészt komoly utánpótlásnevelő-munka folyik nálunk, sőt most már az Magyar Atlétikai Szövetség Kiemelt Utánpótlás Műhelyeként működünk, ami óriási dolog, hiszen ilyenből jelenleg csak kettő van az országban. Másrészt amióta megalakult a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, rengeteget dolgozunk a kettős életpályamodell kialakításán, hogy ha a gimnazista vagy egyetemi sportolóink egyszer abbahagyják a versenyzést, a civil életben is megállják a helyüket.”

MATE-GEAC sikeres atléták és újraéledő egyetemi szabadidősport

Az egyesületnek szerencsére nincsenek gondjai a toborzással, hiszen nagy régiót fed le, sőt több atlétát is tudna foglalkoztatni, a téli időszakban azonban nem könnyű a helyzet. A lemorzsolódás főként a 16 és a 18 évesek körében jellemző, de az életpályaprogramokkal és ösztöndíjakkal az egyesület sokat tesz a gyerekek megtartásáért.

„Bár nem könnyű meggyőzni a gyerekeket, a tanulás és az élsport igenis összeegyeztethető. Körülbelül száz gyerekből egy lesz élsportoló, de mi azon dolgozunk, hogy ezt a számot feltornásszuk tízre. Nagyon nagy dolog lenne, ha sikerülne elérnünk.”

Az igazolt versenyzők csaknem öt-tíz százaléka egyetemista, ám a jövőben ez az arány remélhetően emelkedni fog. Február közepén indul ugyanis az egyesület szabadidősport-szakosztálya, amelyben a több ezer MATE-hallgató számos sportágat – a hagyományosok mellett a manapság népszerűeket, például a lövészetet – próbálhat majd ki.

„Nemcsak a versenysport és az élsport a küldetésünk, hanem az egyetemi szabadidősport is, amelyben óriási előrelépési lehetőséget látunk. Az egyetem vezetősége, beleértve a rektor urat (dr. Gyuricza Csaba – a szerk.), teljes mellszélességgel kiáll a kezdeményezés mellett. Nem lesz könnyű, de azon dolgozunk, hogy a kötelező testnevelés és a szabadidősport visszanyerje korábbi elismertségét és népszerűségét az egyetemisták körében.” 

Március 19-én rendkívüli sportesemény házigazdája lesz a MATE-GEAC, amely már korábban elnyerte a 114. mezei futó országos bajnokság rendezési jogát. Az esemény helyszíne a lélegzetelállítóan szép Gödöllői Királyi Kastély parkja lesz. A MATE-GEAC futónapon nemcsak igazolt versenyzők, hanem az amatőr egyetemi futók is megmérethetik magukat.

Végül az atlétikai egyetemi bajnokság is szóba került.

„Nagyon örülök, hogy a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség az utóbbi években rengeteget dolgozik azon, hogy emelje az egyetemi bajnokságok rangját, népszerűségét és színvonalát, beleértve az atlétikai MEFOB-ot. Egyelőre vizes sportágakban szeretnénk MEFOB-ot rendezni, később azonban atlétikában vagy más sportágban is. Elkötelezettségünket mi sem bizonyítja jobban, minthogy az országban egyedülálló MATE élsportolói ösztöndíjban részesülő hallgatóinknak vállalniuk kell, hogy elindulnak a MEFOB-okon.”   

Szöveg: Márványkövi Ferenc
Fotó: geac.hu

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn