Mercs Abigél 5. helyezésével a legjobb magyar versenyző lett a téli Universiadén

A Téli Egyetemi Világjátékokon több számban is indult versenyző a nagypályás gyorskorcsolyázók tömegrajtos versenyében ötödikként ért célba, s ezzel ő érte el a Lake Placid-i játékok legjobb magyar helyezését. A BME vegyészmérnök hallgatóját meglepte, hogy ilyen jól szerepelt, s bármilyen hosszú is volt is az út, megérte részt vennie a nemzetközi egyetemi sport egyik csúcseseményén.

– Nem vagy fáradt?
– Egyáltalán nem. Rengeteg kellemes tapasztalattal gazdagodtam, nagyon sok élménnyel tértem haza, ezért eddig nem is gondoltam a fáradtságra. Szerencsére lesz időm kipihennem magam, mielőtt ismét elutazunk a németországi világkupára. Éppen ezért minden percét szeretném kiélvezni annak, hogy újra itthon vagyok.

– Megérte ennyit repülni?
– Persze. Imádok edzőtáborozni és versenyezni. Bár nemigen szeretem a hosszú repülőutakat, amikor megérkezünk, szerencsére azonnal elfelejtem. Gyönyörű helyeken járunk, a világ minden tájára eljutunk. Hálás vagyok a sorsnak, hogy mindezt átélhetem.

– Számítottál rá, hogy te leszel a magyar küldöttség legeredményesebb versenyzője?
– Egyáltalán nem. Be kell vallanom, hogy mindennél jobban szerettem volna érmet szerezni ezen a versenyen. Nem vagyok elégedett magammal, mert ennél előkelőbb helyezést szerettem volna elérni. Természetesen örülök, hogy ötödik lettem, de érzem, többre vagyok képes. Én mindig a legjobbra törekszem. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy az utolsó kör előtt összerúgtam egy lánnyal, aminek következtében elvesztettem az egyensúlyomat, így nehéz volt rásprintelnem az utolsó körre. Jól taktikáztam, de ez sajnos ennyire volt elég.  Legközelebb még jobbnak kell lennem.

– Nem volt kimerítő öt számban is rajthoz állni?
– Hazudnék, ha azt mondanám, hogy nem volt fárasztó. Ennek ellenére imádok versenyezni, nagyon élveztem, ezért nem a fáradtsággal foglalkoztam, igyekeztem minél többet pihenni. Görkorcsolyázóként megszoktuk, hogy rengeteg futamunk van egy nap, így könnyebben vesszük ezeket az akadályokat.

– Milyen volt az egyetemi játékok színvonala?
– Rendkívül elégedett vagyok a szervezéssel, a jég minősége kifogástalan volt. A szervezők lehetővé tették, hogy eljussunk a játékok programján szereplő összes sportág versenyére. Kiválóak voltak a regenerációs lehetőségek, illetve az ott dolgozók mindent megtettek értünk.

– Népes magyar küldöttség utazott a téli játékokra, milyen volt a hangulat a csapatban?
– Remekül éreztem magam, életem egyik legjobb versenye volt a mostani. Megismerhettem a magyar küldöttség minden tagját, így bártan mondhatom, mindenki nagyon jó fej. Mindig szurkoltunk egymásnak, ami szerintem igencsak fontos.

– Tekintsünk kicsit vissza 2022-re!
– Egészen tavalyig szinte csak görkorcsolyáztam, ezért számomra rendkívül meghatározó volt a váltás. Gyorskorcsolyában tavaly szerepeltem először junior-világkupán és junior-világbajnokságon. A felnőttvilágkupán sikerült szintidőt korcsolyáznom, ami elsődleges célom volt. A junior-világkupán ezüstérmet nyertem a vegyes váltóban Bödei Bálinttal, illetve az egyetemi világbajnokságról is két éremmel térhettem haza. Óriási tervekkel vágtam neki az idei szezonnak.

– Továbbra is fogsz görkorcsolyázni a gyorskorcsolya mellett?
– Az edzéseinken – amelyeket a válogatott edzője, Kóti Gábor vezetésével végzünk – nem szerepelt görkorcsolyázás az idei alapozás alatt. Sokféle, más jellegű edzéssel készültünk erre a szezonra. Ennek ellenére részt vettem a tavalyi Európa-bajnokságon a maratoni versenyszámban. A következő nyáron viszont nagyon szeretnék újra visszaállni, ugyanis borzasztóan hiányzik a görkorizás, illetve a csapatom is. Edzőmmel, Tóth Attilával folyamatosan tartjuk a kapcsolatot, mind a mai napig sokat segít nekem.

Mik a céljaid erre az évre?
– Számtalan tervem van. Idén még lesznek világkupafutamok, illetve jelen állás szerint kvalifikálhatom magam a felnőtt-világbajnokságra. Ezeken a versenyeken szeretnék minél jobb helyezést elérni. A korosztályos világkupán az éremszerzés a célom. Ezenkívül szeretném magasabb szinten űzni a gyorskorcsolyázást, és sokkal jobb teljesítményt nyújtani. Anyukám mindig azt mondja, hogy a kemény munka mindig kifizetődik. A családom rengeteget segít nekem, ők azok, akik mindig mellettem állnak. Nélkülük sehol sem tartanék.

– Ha jól számolom, a BME-n másodéves vagy. Hogy megy a suli?
– Igen, ez a harmadik félévem a vegyészmérnök szakon. Az első évet nagyon jó eredményekkel sikerült abszolválnom, de sajnos az idei félév nem teljesen úgy alakult, ahogyan szerettem volna. Temérdek versenyünk volt külföldön, illetve edzőtáborokban vettünk részt, ezért alig tudtam bejárni az órákra. Az egyetemi világbajnokság után is bőben akadtak teendőim, nemrég írtam meg a dolgozatomat szerves kémiából. Szerencsére nincs sok hátra ebből a félévből, a tavaszi pedig már sokkal könnyebben megy majd, hiszen nem fogok annyit hiányozni.

Mercs Abigél eredményei a Lake Placid-i Téli Egyetemi Világjátékokon:

• Női tömegrajt: 5. hely
  • Vegyes váltó: 7. hely