Öt érem a vizes vébéről – egyetemista főszereplőkkel

Öt érem a vizes vébéről - egyetemista főszereplőkkel

Szépen csillogó ezüstöt nyert a magyar női vízilabda-válogatott a budapesti vizes világbajnokságon, a férfiak pedig legyőzték Montenegrót a hetedik helyért vívott helyosztón. A magyar csapat összesen két arany-, két ezüst- és egy bronzéremmel zárta világbajnokságot, ahol egyetemista sportolóink is remekeltek.

Öt megszerzett éremmel a tizedik helyen zárt az éremtáblázaton Magyarország, ami majdnem megegyezik a legutóbbi budapesti világbajnokságon elért helyezésünkkel (2017-ben 2 arany-, 5 ezüst- és 2 bronzéremmel kilencedikként zártunk). A sikerekben főszerepet vállaltak az egyetemista sportolók, elég, ha a két aranyérmet szerző Milák Kristófra (Edutus Egyetem) gondolunk, de az ezüstérmes nyílt vízi úszóváltó három tagja is éppen felsőfokú tanulmányait végzi (Olasz Anna – Arizona State Unisversity, Rohács Réka – MATE, Rasovszky Kristóf – PE). Bár nem egyetemista, de említést érdemel Gálicz Péter is, aki a nyílt vízi úszók 25 km-es számában versenyzett fantasztikusan, és szerzett bronzérmet.

Öt évvel ezelőtt a férfi vízilabda-válogatott szerzett ezüstérmet (a nők pedig ötödik helyen végeztek), ezúttal viszont a női csapatunk lett második. A fináléban a hatszoros világ- és háromszoros olimpiai bajnok Egyesült Államok volt a magyar csapat ellenfele, amely nagyon magabiztosan jutott el a döntőig. Ott azonban a mieink nagy csatára késztették esélyesebb ellenfelüket, védekezésben rendkívülit nyújtva sokáig életben tartották az aranyesélyeket. Azonban amikor kellett, az amerikaiak váltani tudtak, és végül 9-7-re megnyerték a találkozót, és sorozatban negyedszer lettek világbajnokok.  A fiatal magyar csapat szépen csillogó ezüstérmet szerzett, és szép reményekkel készülhet az augusztus végi spliti Európa-bajnokságra. Keszthelyi-Nagy Rita (MTSE) ezúttal is vezére volt a csapatnak védekezésben és támadásban is (2 gólt szerzett), de Gurisatti Gréta (DUE) parádés játéka, valamint három gólja is sokat jelentett.

Férfi vízilabda-válogatottunknak ezúttal nem jött ki a lépés: az Olaszország ellen elveszített negyeddöntő után nem sikerült győznie az Egyesült Államok ellen, hiába Manhercz Krisztián (METU) 4 gólja, ötméteresekkel az amerikaiak győztek, és játszhattak az ötödik helyért, nekünk maradt a csalódást keltő helyosztó a hetedik helyért. Ezt azonban már sikerrel vették a fiúk, és a csoportkör után ismét megverték Montenegrót (8-6 ezúttal), és megszerezték a hetedik helyet.

A vasárnapi záróünnepséggel véget is ért Budapesten a világbajnokság, de úszóink és vízilabdázóink nem pihenhetnek sokáig, hiszen hamarosan megkezdik a felkészülést az augusztusi római úszó Európa-bajnokságra és az augusztus végi-szeptember eleji spliti vízilabda Európa-bajnokságra.

Szöveg: Janzsó Miklós
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd