Parádésan szerepelnek a magyarok Rómában

Parádés magyar szereplés Rómában

A házigazda olaszok mögött a második helyen zárta az úszó Európa-bajnokságot a magyar medencés úszócsapat tizenöt éremmel (5 arany, 7 ezüst, 3 bronz), s ezzel megismételte a tavalyi, budapesti Eb-n nyújtott teljesítményét.

Olvasási idő: 3 perc

Nagyszerű Európa-bajnokságot tudhat maga mögött a magyar csapat, amelyben egyre inkább helyet követel magának a fiatalabb korosztály. A római kontinensviadal megmutatta, hogy komoly tartalékai vannak a magyar úszósportnak, fiataljaink pedig bizonyították, hogy ott vannak Európa elitjében. Az MTI-nek nyilatkozva Sós Csaba szövetségi kapitány is méltatta őket: “Az első lépcsőfok megvolt, azaz európai szinten megtörtént a generációváltás, világszinten pedig azt kell, hogy mondjam elkezdődött, hiszen például Molnár Dóra és Kovács Benedek, akik itt érmet szereztek, a Duna Arénában rendezett világbajnokságon már döntősök voltak. Elindult egy folyamat, de nem gondoljuk, hogy már véget is ért volna.

Nézzük, hogy alakult az Európa-bajnokság utolsó három napja! A hétfői esti programban elsőként Molnár Dórának, majd Senánszky Petrának (DE) szurkolhattunk az 100 m hátúszás és az 50 m gyors elődöntőiben, ám egyiküknek sem sikerült a fináléba jutnia. 200 m pillangón egy pillanatig sem volt kérdés, hogy Milák Kristóf (Edutus Egyetem) elsőként jut a döntőbe. Márton Richárd is nagyszerű úszással került be, így két magyarral rendezték meg a szám keddi döntőjét. A női 200 m vegyes elődöntőjében az első futamból Sebestyén Dalma, a másodikból pedig Hosszú Katinka jutott a döntőbe. A nap első, és egyetlen érmét Mihályvári-Farkas Viktória szerezte, aki 1500 m gyorson lett második. A nap zárásaként a 4×100 m mix gyorsváltó a hetedik helyen ért be.

Rögtön a nap legjobban várt finálékéval kezdődött a keddi esti program: Milák Kristófért és Márton Richárdért szoríthattunk a 200 m pillangó döntőjében. Előbbi győzelméhez ezúttal sem fért kétség, Márton azonban fantasztikusat ment az utolsó ötvenen, és Milák mögött másodikként ért célba, így kettős magyar sikernek örülhettünk! A női 200 m vegyesen is éremben reménykedhettünk, ám sem Sebestyén Dalmának, sem Hosszú Katinkának nem jött ki jól a lépés: előbbi hetedik, utóbbi pedig nyolcadik lett. Katinkának utána jött még a 200 m pillangó elődöntője, ahonnan nem sikerült továbbjutnia, ezzel pedig eldőlt, hogy Rómában nem szerzi meg a századik érmét. Jakabos Zsuzsa viszont bejutott a fináléba. A férfiak 200 méteres vegyesúszó számának elődöntőjében Kós Hubert révén voltunk érdekeltek, aki futamát megnyerve összesítésben a második legjobb idővel jutott a szerdai döntőbe. A 200 m háton ezüstérmes Kovács Benedek 100 méteren nem tudott bekerülni a fináléba. A napot a 4×200-as mix gyorsváltó zárta: a Márton Richárd, Mészáros Dániel, Pádár Nikoletta, Ábrahám Lilla összetételű magyar váltó negyedikként ért célba.

A medencés versenyek zárónapján elsőként Jakabos Zsuzsanna úszott 200 m pillangón és ért be ötödikként. Következhetett a férfi 200 m vegyes döntője, ahol magabiztos úszással elsőként csapott a célba a junior világcsúcstartó Kós Hubert, aki Cseh László 2014-es aranya után tudott diadalmaskodni ebben a számban. Női 400 m gyorson két magyar is úszott a döntőben: Késely Ajna (BGE) harmadik lett, mögötte negyedikként pedig Fábián Bettina zárt.

A medencés versenyek ezzel véget értek, az Európa-bajnokság azonban a nyílt vízi úszószámokkal folytatódik, amelynek eredményeiről szintén beszámolunk.

Szöveg: Janzsó Miklós