Pókember jégcsákánnyal – interjú Seregi Ernő Róbert jégmászó-világbajnokkal

Pókember jégcsákánnyal – interjú Seregi Ernő Róbert jégmászó-világbajnokkal

Történelmi aranyérmet szerzett a nemrég Finnországban megrendezett junior jégmászó-világbajnokságon a 19 éves, a franciaországi Savoie Mont Blanc egyetemen tanuló Seregi Ernő Róbert, akivel többek között a kezdetekről, a mászás veszélyeiről, a jégfalkészítésről, élete első „véletlen” felnőttversenyéről és természetesen a sikerről beszélgettünk.

Olvasási idő: 4 perc

– Több dolog is meglepett, amikor megtudtam, hogy junior-világbajnok lettél ebben a számomra furcsa sportágban. Melyikkel kezdjem?
– Amelyikkel szeretnéd.

– Hogyan lehet magyar fiatalként ekkora sikert elérni úgy, hogy nem vagyunk sem fal-, sem pedig jégmászónemzet?
– Ez azért nincs teljesen így. Csak kevesen tudják – mert szinte alig hallani rólunk –, hogy valójában mi, magyarok nagyon jók vagyunk falmászásban és a jégmászásban is. Miskolcon nőttem fel, ahol már a kilencvenes évek második felében megrendezték az első versenyeket a Hámori-falon, mesterséges jégen. Úgy készítették a pályát, hogy a fal tetejéről vizet folyattak le, amely megfagyott a nagy hidegben. A 2000-es évek közepéig, második feléig elég sok versenyt rendeztek itt, utána azonban a felmelegedés miatt már nem volt alkalmas a hely ezekre a megméretésekre. Ami a falmászást illeti, hosszú és eredményes múlttal büszkélkedhetünk. Mégis, némiképp ismeretlenek vagyunk, ám a mostani világbajnoki címem talán változtat ezen a helyzeten.

– Te találtál rá a jégmászásra vagy a jégmászás talált meg téged?
– Bármilyen meglepő, az utóbbi állítás az igaz. Ahogy említettem, én a Miskolchoz tartozó Hámorban nőttem fel, és a szüleim is sokat másztak sziklát. Egész hamar bevezettek a sportág rejtelmeibe, de engem nem igazán fogott meg. Korán abba is hagytam, ám nemrég újra elkezdtem komolyabban foglalkozni vele.

– Mivel a szüleid is mászók, gondolom, nem nagyon féltenek.
– Azért ezt nem mondanám. Mindig aggódnak értem, sokat foglalkoznak velem, amiért rendkívül hálás vagyok nekik. Anyukám és apukám is tornászok voltak korábban, később testnevelő tanárok lettek, és csak ekkor ismerkedtek meg a falmászással. Képben vannak, miről szól a versenysport, így nem stresszelnek miattam, inkább egészséges drukk van bennük.

– Aki nem ért a jégmászáshoz – mint például én –, azt hiszi, sokkal veszélyesebb jégfalon mászni, mint rendes falon.
– Nem gondolná az ember, de a kettő nagyon hasonló. Ami nagy különbség, hogy jégmászásban csákány és hágóvas van nálunk. Jégmászásban ugyanakkor műfalat is használunk, és nagyrészt ugyanazokat a fogásokat alkalmazzuk, mint a sportmászók. Jégmászásban a gyorsasági mászás jégfalon zajlik, a nehézségi azonban műfalon.

Pókember jégcsákánnyal – interjú Seregi Ernő Róbert jégmászó-világbajnokkal

– Mi volt az első jelentősebb sikered?
– Kétezer-huszonegy januárjában megkeresett a Magyar Hegy- és Sportmászó Szövetség, hogy vegyek részt az oroszországi kirovi felnőttvilágkupán, amely az egyik legnívósabb viadal a szezonban. Nagy szerencsém volt, mert a kevés induló miatt – éppen akkor tombolt a koronavírus-járvány – erre a megméretésre meghívtak olyan nemzeteket is, amelyek korábban nem jártak ilyen versenyeken.

– Ekkor te még csak 17 éves voltál. Mit kerestél a felnőttek között?
– Hát ez vicces történet. Úgy mentünk ki a kirovi világkupára, hogy azt hittük, az az ifjúsági verseny. Mint kiderült, a felnőttversenyre neveztek be.

– Hámorban nőttél fel, és most Franciaországban élsz, ott jársz egyetemre. Hogy kerültél oda?
– Régi álmom volt, hogy külföldön tanuljak tovább, megtanuljak nyelveket, és megismerkedjek más kultúrákkal. Először Dániába akartam menni, de miután elkezdem komolyan venni a jégmászást, rájöttem, hogy nem a legjobb hely, hiszen ott szikla és jég sincs. Kilencedikben felvettem a franciát, megszerettem, és 2021 novemberében végül úgy döntöttem, hogy elengedem a dániai vonalat és francia felsőoktatási intézménybe jelentkezem. Az egyetem olyan helyen fekszik, amely tele van sziklákkal, a városban pedig négy mászóterem is található. Jól érzem magam, azt tanulom, hogyan kell alkalmazni a nyelvet a kereskedelemben.

– Úgy tűnik, semmit sem bántál meg.
– Egyáltalán nem. Multikulturális környezetben élek, a francia és az angol nyelvtudásom is rengeteget fejlődött, amióta itt vagyok, ráadásul a tantárgyak is rendkívül hasznosak. Jóllehet kicsit más, mint amire számítottam, de semmiféleképpen sem állítom, hogy csalódtam.

– Látunk még magyar színekben versenyezni?
– Mindenképpen. Idén fordult elő először, hogy csapattal vettünk részt a nemzetközi viadalokon, és ha továbbra is hívnak, szívesen megyek.

Seregi Ernő Róbert eredményei a 2023-as junior és ifjúsági jégmászó- világbajnokságon:

  • Gyorsasági mászás: 1. hely
  • Nehézségi mászás: 2. hely
  • Összetett verseny: 2. hely

Szöveg: Márványkövi Ferenc
Fotó: Magyar Hegy- és Sportmászó Szövetség

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn