Sportolással ünnepelték az olimpia napját

Olimpiai bajnokok és érmesek közös sportolással ünnepelték a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem campusán a Nemzetközi Olimpiai Napot.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) 1894. június 23-i megalapítására emlékezve 1948-tól kezdődően évente ünnepeljük a Nemzetközi Olimpiai Napot, azzal a céllal, hogy kortól, nemtől, edzettségi állapottól függetlenül mindenki sportoljon, és ezzel részesévé válhat az olimpiai értékeknek, illetve az olimpizmusnak.

Hagyományteremtő szándékkal gyűltek össze közös ünneplésre és sportolásra a magyar sportélet vezetői, olimpiai bajnokaink és érmeseink a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem (MTSE) campusán. Az eseményen megkoszorúzták a könyvtár épülete mögött a modern kori olimpizmus atyja, Pierre de Coubertin báró szobrát, majd jó hangulatú streetball-mérkőzéssel ünnepelték a jeles napot.

Az eseményen részt vett dr. Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár, a Testnevelési Egyetemért Alapítvány kuratóriumi tagja, valamint Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke is, aki ünnepi beszédében az olimpizmus eszméjének fontosságáról beszélt: „Az olimpiai világnap rendkívül fontos az olimpiai család számára, és feltett szándékunk, hogy újraélesszük ezt a szép hagyományt, amellyel egyben felhívjuk a lakosság figyelmét a sport és a testmozgás fontosságára. A mai nap folyamán országszerte több látványos eseménnyel és akcióval emlékezünk meg olimpiai bajnokainkról.” Az MTSE rektora, dr. Sterbenz Tamás pedig a TF szerepét emelte ki az olimpiai eszme képviselésében. Utána pedig rövid beszédben Schmitt Pál, a MOB tiszteletbeli elnöke is megemlékezett meg a jeles napról.

A koszorúzás után a megjelentek sportruhába bújtak, és barátságos streetball-mérkőzéssel ünnepeltek. Az egyik csapatban a TF oktatói, a másikban pedig a MOB képviseletében egykori olimpikonok pattogtatták a labdát A TF-es csapatban ott volt Sterbenz Tamás rektor mellett dr. habil. Gál Andrea, Boros Zoltán, dr. Dóczi Tamás, Béres Sándor és dr. Trzaskoma Lukasz. A MOB csapat olimpiai bajnokokkal és érmesekkel – Fábián László, Fodor Rajmund, Gyulay Zsolt, Gyurta Dániel, Imre Géza, Kovács Antal, Schmidt Ádám, Szécsi Zoltán – a soraiban érkezett a megméretésre, míg Báder Márton korábbi válogatott kosaras ezúttal a háttérből figyelte a MOB-alakulat szereplését. A szép számban összegyűlt, lelkes közönség remek hangulatú mérkőzést, szebbnél szebb megoldásokat és kosarakat láthatott, amely így méltó ünnepe volt a Nemzetközi Olimpiai Napnak.

Szöveg: Janzsó Miklós
Forrás: tf.hu
Fotó: Szalmás Péter (MOB)