Száz éve rendezték az egyetemisták első világjátékát

Száz éve rendezték az egyetemisták első világjátékát

1923 május 3-6 között Párizsban rendezték meg az Egyetemek Nemzetközi Bajnokságát, ahol atlétikában és vívásban tizenkét nemzet egyetemista sportolói versengtek az érmekért.

Olvasási idő: 1,5 perc

Bár az egyetemi sport nemzetközi szövetségét (FISU) csak 1949-ben alapították, az egyetemi sportolás gyökerei mélyebbre nyúlnak vissza, már a XIX. század végén felmerült az egyetemisták nemzetközi sportvetélkedésének ötlete. A XX. század elején egy fiatal, ambiciózus francia sportvezető, Jean Petitjean fogott bele az egyetemi olimpiai játékok megszervezésébe. Az olimpia nevet csak a Pierre de Coubertinnel folytatott beszélgetései nyomán adta, így az első nemzetközi egyetemista sportversenyt még az Egyetemek Nemzetközi Bajnoksága néven bonyolították le, természetesen Jean Petitjean és az UNEF, a Francia Egyetemisták Nemzeti Szövetsége szervezésében.

Az eseményre épült Párizsban a Parc des Sports de Paris Université Club, melyet aztán a párizsi diákok vehettek birtokba. Petitjean célja az volt, hogy összehozza az egyetemi hallgatókat szerte a világból egy baráti versenyre, ami a békét is elősegíti. Bár a francia sportvezető szerette volna, ha nők is részt vehetnek az eseményen, nem sikerült elegendő támogatót találnia, hogy ezt a tervét is megvalósítsa.

Mai szemmel nézve szerény verseny volt, ám a kor színvonalán így is igen jelentős eseménynek számított Párizsban. A helyszínen 15 000 néző szurkolt olyan nagyságoknak, mint a kétszeres olimpiai bajnok Charley Paddock, vagy a sokszoros olasz bajnok atléta, Adolfo Contoli.

Petitjean tevékenységének köszönhetően az egyetemi sportolók száma évről-évre növekedett, és a második világháború kezdetéig számos nemzet csatlakozott az 1930-tól Nemzetközi Egyetemi Játékok (Hallgatók Nemzetközi Szövetsége – CIE szervezésében) nevet viselő versenyhez. Ekkor, 1930-ban a kezdeti 12 helyett már 27 ország egyetemi sportolói gyűltek össze, hogy összemérjék tudásukat. Bár Magyarország nem volt részese az első tizenkét viadalnak, hamarosan oszlopos tagja lett a sorozatnak, melynek 1935-ös versenyét éppen Budapesten rendezték.

Petitjean már a háború előtt tervezte az egyetemi sport nemzetközi szövetségének megalakítását, amire végül 1949-ben került sor. A francia sportvezetőnek elévülhetetlen érdemei vannak abban, hogy az egyetemi sport egyre népszerűbb. Méltán viseli Petitjean nevét a FISU azon díja, mellyel azokat tüntetik ki, akik sokat tettek az egyetemi sport ügyéért.

Szöveg: Janzsó Miklós
Forrás: FISU
Fotó: FISU

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn