Tíz magyar induló a tájfutó egyetemi világbajnokságon

Augusztus 17.és 21. között Svájcban rendezik a tájfutó egyetemi világbajnokságot, amelyen tíz magyar hallgató képviseli a piros-fehér-zöld színeket.

Divin Péter (BME), Gárdonyi Csilla Dóra (OE), Gerber Csenge (SZTE), Jónás Ferenc (TF), Mérő Dominika (SE), Nagy Péter József (BME), Ormay Mihály Tamás (Imperial College of London), Sárközy Zsófia (ELTE), Gerber Csaba (Fachhochschule Ostschweiz) és Bujdosó Zoltán István (BCE) – ez a tíz magyar versenyző próbál szerencsét a szerdán kezdődő és vasárnap záruló tájfutó egyetemi világbajnokságon, amelynek a svájci Biel ad otthont.

A mieink több számban, sprintben, közép- és hosszútávon igyekeznek majd helytállni, ám egyáltalán nem lesz könnyű a dolguk, hiszen számos ország – közöttük Svédország, Svájc, Norvégia és Nagy-Britannia – jóval előrébb jár e sportágban, mint mi.

Ami a magyar indulókat illeti, közülük talán Sárközy Zsófia neve a legismertebb. Az ELTE hallgatója – aki a Tabáni Spartacus SKE színeiben ért el nagyszerű eredményeket – a magyar táfjutó-válogatott tagja, csaknem 40-szeres magyar bajnok.

Kétévente rendeznek tájfutásban egyetemi világbajnokságot – mondta megkeresésünkre Sárközy Zsófia. – A legutóbbi 2018-ban volt, 2020-ast törölték a járvány miatt. Bár a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség, vagyis a FISU szervezésében zajlik a verseny, a Nemzetközi Tájfutószövetség (IOF) programjában is szerepel. Rangos megméretés, hiszen a korosztályos vb-kkel azonos fontosságú. Kiskorom óta tudom, hogy rendeznek egyetemi világbajnokságot, de csak most indulok el először.”

Tíz magyar induló a tájfutó egyetemi világbajnokságon

Zsófi több rangos viadallal a háta mögött utazott ki Svájcba. Noha az idei Európa-bajnokságon nem vett részt, júliusban ott volt a dániai vb-n. Legjobb eredménye egy 25. helyezés volt, amivel teljes mértékben elégedett. Egyedüli tájfutóként képviselte Magyarországot a birminghami világjátékokon, amelyen 17. és 22. helyezést ért el.

Természetesen nagy várakozással tekint az egyetemi vb elé is.

„Mint minden nagy versenyemen, itt is szeretnék a lehető legjobban szerepelni. Meglehetősen sűrű volt a nyaram, így nemigen tudtam kipihenni, és nehéz volt formába lendülnöm. Ez lesz a harmadik világversenyem másfél hónap leforgása alatt, talán fáradtabb vagyok, mint nyár elején, de igyekszem mindent beleadni.”

Zsófi azt is elárulta, hogy a világ legjobbjai közül sokan lesznek ott az egyetemi vb-n, és rendkívül népes a mezőny. Mi több, a magyar csapat is erős.

Arra a kérdésre pedig, vajon van-e helye a tájfutásnak az egyetemi sportban, így felelt.

„Természetesen van. Nagyon családias sport, a versenyeknek remek hangulatuk van, ahol hobbi- és élsportoló »két jó barát«. A természetben futunk, önállóan tájékozódva kell megtalálnunk az ellenőrzőpontokat. Hiszem, hogy mindenki megtalálja a képességeinek megfelelő távot és nehézségi szintet.”

Az augusztus 17-én, szerdán kezdődő egyetemi vb honlapját ide kattintva éritek el, ez pedig az esemény Facebook-oldala.

Fotó: FISU Facebook-oldala