Tizenegy ország, kétszáz sportoló – július 13-án rajtol az Európai Egyetemek Bajnoksága

Miskolc ad otthont az Európai Egyetemek Tollaslabda Bajnokságának és az Európai Egyetemek Vízilabda Bajnokságának 2023. július 13-19. között.

A nemzetközi sporteseményre tizenegy országból kétszáz sportoló érkezik 22 európai felsőoktatási intézményből. A kontinensviadalokat a Miskolci Egyetem és a Miskolci Egyetemi Atlétikai és Futball Club rendezi meg, a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetséggel, a Magyar Tollaslabda Szövetséggel, a Magyar Vízilabda Szövetséggel és a Miskolci Önkormányzattal együttműködésben.

Az Európai Egyetemi Sportszövetség (European University Sports Association – EUSA) páratlan években Egyetemi Európa Bajnokságokat szervez sportáganként különböző helyszíneken.

A sporteseményeket idén Európa-szerte 20 sportágban rendezik meg, ezek közül a Miskolci Egyetem a felsőoktatási intézmények közötti tollaslabda-, illetve vízilabda-bajnokságnak ad otthont július 13-a és július 19-e között. Az idei bajnokság a 2024-es Európai Egyetemi Játékok (European Universities Games – EUG) hivatalos teszteseménye – hangzott el az esemény részleteit ismertető, a Miskolci Egyetem üveg előcsarnokában tartott sajtótájékoztatón, július 6-án.

„A Miskolci Egyetem nemcsak az oktatás és a tudomány területén képes eredményeket elérni, hanem a sportdiplomáciában is” – fogalmazott az eseményen dr. Varga Judit igazságügyi miniszter. Meglátása szerint lendületet adott ehhez az egyetemi modellváltás, amelynek megvalósítása során Magyarország kormánya elkötelezte magát az intézmények fejlesztésére. A Miskolci Egyetemen a Green and Smart Campus koncepciót támogatva indultak fejlesztések, amelyhez a 2024-es Európai Egyetemi Játékokra való felkészüléshez szükséges beruházásokra 20,6 milliárd forint plusz állami forrás érkezett – emlékeztetett.

A Miskolci Egyetem rektora, prof. dr. Horváth Zita megerősítette: nemcsak a nemzetközi tudományos ranglistákon lépett előre az elmúlt két évben az egyetem, hanem az oktatói és hallgatói szolgáltatások színvonalát javító felújítási munkákat is elvégezték.

Befejezéséhez közeledik a Tudományos Adatelemző Módszertani Központ és Levéltári Nyílt Kutatási Adatforrástár épületének tízmilliárd forintos nagyságrendű beruházása, amely országosan egyedülálló együttműködést teremt a felsőfokú oktatási intézmény és egy közgyűjtemény, a Magyar Nemzeti Levéltár között. Az egyetemi sportélettel kapcsolatos forrásokról szólva kijelentette: az egyetem és a kormány közötti finanszírozási szerződés a modellváltás óta tartalmaz sport célú támogatást, a kormányzat 130 millió forinttal támogatja a sporttevékenységet, amire korábban soha nem volt példa az egyetem történetében.

„Az egyetemi beruházások, a kulturális és sportéletben érezhető megújulás azt jelzi, hogy a Miskolci Egyetem új úton indult el. Az itt megvalósuló fejlesztések éreztetik a hatásukat abban a városban, ahol az egyetem működik, profitál belőle Miskolc is” – jelentette ki dr. Kiss János országgyűlési képviselő, aki a kezdetektől együttműködött a 2024-es Európai Egyetemi Játékok rendezési jogának megszerzéséért azokkal, akik a nemzetközi sportesemény előkészítésén ma is dolgoznak.

„Az idei Európai Egyetemek Bajnoksága és a 2024-es Európai Egyetemi Játékok azt erősítik és azt hangsúlyozzák, hogy Magyarország aktívan része az Európai Uniónak” – emelte ki Juhász Péter, a Magyar Egyetemi – Főiskolai Sportszövetség főtitkára. Elmondta: jövőre, a kontinens legnagyobb diáksporteseményére, amely a Miskolci Egyetemet még inkább kiemeli a régióban, 40 ország 450 egyeteméről mintegy 6 ezer résztvevőt várnak.

A sajtótájékoztató zárásaként a szervezők részéről Rakaczki Zoltán, a Miskolci Egyetemi Atlétikai és Futball Club elnöke technikai részleteket osztott meg az eseményről, amelynek hivatalos megnyitója június 13-án lesz, míg a versenyek 14-én kezdődnek.

A 2023-as Európai Egyetemek Tollaslabda Bajnokságán 11 ország – Franciaország, Hollandia, Írország, Lengyelország, Magyarország, Nagy Britannia, Németország, Portugália, Svájc, Törökország, Ukrajna – 16 csapata vesz részt. Hazánkat a Magyar Testnevelési Egyetem, a Pécsi Egyetem, a Szegedi Egyetem és a Miskolci Egyetem képviseli. A mérkőzéseknek a DVTK Aréna, míg az edzéseknek a Miskolci Egyetem Körcsarnoka ad otthont.

A miskolci Tollaslabda Európai Egyetemi Bajnokság Szervezőbizottsága a már több mint egy éve dúló orosz-ukrán háborúra tekintettel úgy döntött, hogy az egyik, 7 fős ukrán egyetemi tollaslabdacsapat részvételének költségeit – az utazáson kívül – teljes mértékben átvállalja.

Az Európai Egyetemek Vízilabda Bajnokságát hét csapat részvételével rendezik, közöttük négy magyar: a Pécsi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem, a budapesti Corvinus Egyetem, valamint Budapesti Gazdasági Egyetem. Mellettük egy holland, a Delft University of Technology csapata, valamint két angol intézmény (a Bristoli és az Oxfordi Egyetem) pólósai szállnak vízbe. A mérkőzések és az edzések helyszíne a Miskolctapolcai Strandfürdő.

Az Egyetemi Európa Bajnokság miskolci programjairól tartott sajtótájékoztatón elhangzott: a szervezők a sportolókat, kísérőiket színvonalas szabadidős programokkal várják, amely a közösségépítést szolgálják, és biztosítják a jó hangulatot is. Az esemény túlmutat önmagán, egyedi közösségi élményt kínál, amely a város és az universitas több százéves tradíciója mellett ízelítőt ad a Miskolci Egyetem zöld és okos megoldásokra alapozott jövőképéről, amellyel az intézmény a jövő generációjának üzen.

A versenyekre mintegy 150 önkéntest várnak a szervezők. Számukra kísérőprogramként oktatási, egyéni kompetenciafejlesztési, önismereti tapasztalatszerzési foglalkozásokat kínál az egyetem.

Szöveg: EUC2023 Miskolc
Kép: EUC2023 Miskolc