Több egyetemista 2022 legjobb sportolói között

Az MTI felkérésére idén is megnevezték az év legjobbjait a sportági szakszövetségek, és a díjazottak között számos egyetemista sportoló is található.

A Magyar Távirati Iroda (MTI) 1964 óta minden évben felkéri a sportági szakszövetségeket, hogy döntsék el, kik sportáguk legjobbjai az adott esztendőben. Idén 58 sportági szövetség válaszolt a felkérésre. Az egyetemi sport nívóját mutatja, hogy több sportágban is a felsőoktatásban tanuló sportolót díjaztak.

A búvárúszóknál az uszonyos úszás szakágban Senánszky Petra (DE) lett a legjobb, aki a birminghami Világjátékokon 50 és 100m gyorson szerzett aranyérmet, ráadásul tagja volt  a római vizes Európa-bajnokságon ötödik helyen végzett 4x100m-es női gyorsváltónak is.

Kick-boxban is egyetemistát neveztek meg a szezon legjobbjaként: az Európai Egyetemi Játékokon győztes Fésű Lajos (TF) a novemberi Európa-bajnokságon két aranyérmet is nyert.

Kiváló szezont tudhat maga mögött az öttusázó Gulyás Michelle (NKE), aki egyéniben ezüst-, csapatban pedig bronzérmet szerzett az alexandriai világbajnokságon, a székesfehérvári Európa-bajnokságon pedig éppen fordítva:  egyéniben bronz-, csapatban pedig ezüstérem került a nyakába.

A férfi röplabdázóknál is egyetemistát választottak a szezon legjobbjának: Kovács Zoltán, a MOME hallgatója bajnoki címhez és kupagyőzelemhez segítette a Pénzügyőr SE csapatát.

A síelő Kékesi Márton (TF) ott volt a pekingi téli olimpián és két számban műlesiklásban és óriás-műlesiklásban is jól teljesített (33. és 34. helyezés), amivel ő lett a legeredményesebb síelő. Szintén a pekingi téli olimpián elért helyezése miatt választották a sífutók legjobbjának Kónya Ádámot (Dalarna Egyetem, Svédország).

Péni Istvánt (BCE) választotta a Magyar Sportlövők Szövetsége az év legjobbjának, aki a zágrábi Európa-bajnokságon arany-, a kairói világbajnokságon pedig bronzérmet nyert.

Tájékozódási futásban a férfiak között Bakó Áron (BME) az idei szezonban elért több kiváló eredményével érdemelte ki az elismerést.

Tekvandóban is egyetemi sportolót díjaztak: a nőknél Patakfalvy Luca (BCE) bizonyult a legjobbnak, aki több nagyszerű teljesítmény mellett az Európai Egyetemi Játékokról aranyéremmel tért haza, s ezzel már hatodszor lett az év legjobb tekvandósa.

A világbajnoki cím jó ajánlólevél a szezon legjobbja címre: Balogh Eszter (METU) a dél-koreai Csedzsuban megrendezett fitnesz-világbajnokságon nyert aranyérmet a juniorok, és ezüstöt a felnőttek között úgy, hogy előtte magyar bajnok lett a felnőttek, juniorok és az egyetemisták között.

Az úszóknál nem volt kérdés, hogy a világ- és Európa-bajnok Milák Kristófé (Edutus Egyetem) a szezon legjobbja cím. A nyíltvízi úszók között Rasovszky Kristóf (PE) érdemelte ki az elismerést.

A vívók között Pusztai Liza (ELTE) lett a szezon legjobbja, aki a női kardcsapat tagjaként sporttörténelmi jelentőségű aranyérmet szerzett a kairói vívó világbajnokságon.

Az Edutus Egyetem adja a szezon legjobb vízilabdázóját, Jansik Szilárdot: az Európa-bajnokságon ezüstérmes magyar válogatott legjobbja a torna MVP-je is lett, így megérdemelten veheti át ezt az elismerést is.

Szöveg: Janzsó Miklós
Forrás: Nemzeti Sport