Történelmi olimpia – egyetemistákkal a főszerepben

Történelmi olimpia - egyetemistákkal a főszerepben

Egy arany és két bronzérmet szereztek a magyar sportolók a XXIV. Téli Olimpián Pekingben, ezzel a magyar csapat – melynek tizennégy tagjából nyolcan egyetemisták – a legsikeresebb téli olimpiáját zárja. Liu Shaoang történelmi aranyérmét pedig sokáig fogjuk emlegetni.

Olvasási idő: 4 perc

Bár kisebb létszámú volt a magyar küldöttség, mint azt a közelmúlt téli olimpiáin megszokhattuk, ám sokkal eredményesebb! Rövid pályás gyorskorcsolyázóink brillíroztak, de alpesi sízőink is szép eredményeket értek el, Kozuback Kamilla pedig mindhárom freestyle snowboard számban elindulhatott.

Csodás pillanatokkal ajándékoztak meg minket a short-trackesek már a pekingi téli olimpia első versenynapján, ugyanis a Kónya Zsófia (SZTE), Jászapáti Petra (ELTE), Krueger John-Henry, Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang (DE) összeállítású váltó szenzációs versenyzéssel bronzérmet szerzett. A következő versenynapon a Liu fivérek egészen a döntőig meneteltek 1000 méteren, amelyet hiába nyert meg Liu Shaolin Sándor, videózás után kizárták. A döntőt negyedik helyen záró Liu Shaoang ezzel egy helyet előrelépett, amivel saját maga és a magyar küldöttség második bronzérmét szerezte. Jászapáti Petra pedig hetedik helyen végzett az 500 méteres sprintszámban. A harmadik versenynapon is volt magyar érdekeltség: a Liu testvérek 1500 méteren is bejutottak a döntőbe, ahol dobogóra állniuk ugyan nem sikerült, viszont mindketten pontszerző helyen értek be, Liu Shaoang negyediként, Liu Shaolin Sándor pedig hatodiként. Jászapáti Petra 1000 méteren is ott volt a legjobbak között, nyolcadik helyen zárt. Nem sikerülhetett viszont a címvédés a Liu Shaoang, Liu Shaolin Sándor, Krueger John-Henry, Nógrádi Bence (Óbudai Egyetem) összetételű férfi váltónak, mert egy rosszul sikerült váltás miatt lemaradtak, így csak a negyedik helyen végeztek a futamukban, ami csak a B döntőre volt elegendő. Február 13. viszont mindenért kárpótolta a sportolókat és a szurkolókat is: Liu Shaoang higgadt és okos versenyzéssel, végig vezetve nyerte az 500 méteres versenyszámot, ezzel az első egyéni aranyérmet szerezte meg Magyarországnak! Az utolsó versenynapon Jászapáti Petra és Kónya Zsófia 1500 méteren indult, ám utóbbit a negyeddöntőben, előbbit az elődöntőben zárták ki. A váltó a B döntőt megnyerte, így összesítésben a hatodik, pontszerző helyen zárt.

Elégedett volt a szereplésével az első olimpiáján részt vevő Tóth Zita, aki óriásműlesiklásban kiesett, szlalomban viszont a negyvenedik helyen zárt. Kékesi Márton (TE) javított pjongcsangi eredményén óriásműlesiklásban: a 2018-as 42. hely után ezúttal 34. lett, a férfiak között ez a legjobb magyar eredmény a téli olimpiák történetében. Szlalomban nem tudta megismételni a pjongcsangi 30. helyét, bár a 33. helyet eredményező menetével már elégedett volt.

A 17 évesen első olimpiáján szereplő Kozuback Kamilla is történelmet írt, hiszen első magyar snowboardosként lehetett ott Pekingben, és rögtön mindhárom számban elindulhatott a sérülések miatt. Legjobb eredményét Big Air-ben érte el (17. lett), de félcsőben is a legjobb 20 között zárt (19. lett).

Hosszú sérülés, majd koronavírus-fertőzés után érkezett Pekingbe a sífutó Pónya Sára (EKE), aki a 15 km-es versenytávon kilencvenhetedikként ért célba. Kónya Ádám második olimpiáján 80. lett a 15 km-es klasszikus stílusú versenyben, szabadstílusú sprintben pedig hetvenkettedikként zárt.

A hátralévő versenynapokon műkorcsolyázó párosunknak szoríthatunk, ők február 18-án mutathatják be rövidprogramjukat. A magyar küldöttség az eddigi egy arany- és két bronzéremmel az éremtábla 19. helyén áll. Szombaton a záróünnepséggel ér véget a XXIV. Téli Olimpia, hogy négy év múlva Milánóban lobbanjon fel újra a láng.

Szöveg: Janzsó Miklós