Új dimenzióban az egyetemi úszósport

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter megállapodást kötött a Nemzetközi Úszó- és Vízilabda-szövetség vezetőjével, Huszain al-Muszallammal arról, hogy 2027-től kezdve kétszáz külföldi sportoló érkezhet egyetemeinkre felsőoktatási ösztöndíjjal.

Nagy sikerként könyvelhettük el a fukuokai vizes világbajnokságon a megszerzett érmek mellett, hogy a Nemzetközi Úszó- és Vízilabda-szövetség (World Aquatics) központja Budapestre költözik. Most a kormány nevében Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter újabb megállapodást írt alá a World Acquatics-et vezető Huszain al-Muszallammal arról, hogy a szövetség Budapestre költözésének 2027-es lezárulta után évente kétszáz külföldi sportoló jön majd Magyarországra tanulni, felsőoktatási ösztöndíjjal.

Az aláírást követő sajtótájékoztatón Szijjártó Péter elmondta, hogy a szövetség Budapestre költözése elsősorban nem infrastrukturális kérdés. „Természetesen ez is természetes része lesz a dolognak, hogy majd építkezés lesz, és lesznek ennek fizikailag látható jelei, de a vizes sportágak világszövetségének Magyarországra költözését mi egy nagy, átfogó úszás- és vízilabda-fejlesztési program keretében képzeljük el” – tette hozzá.

Az új megállapodás értelmében Budapest a világ úszó- és vízilabdasportjának nemzetközi oktatási centruma is lesz. Az évente kétszáz, a világ különböző pontjairól ide érkező úszó, vízilabdázó, műugró, műúszó sportoló még nagyobb rangot ad a magyar úszó- és vízilabdasportnak, valamint “ez a megállapodás hozzájárul a magyar úszóés vízilabdasport nemzetköziesítéséhez is” – hangsúlyozta Szijjártó Péter.

Kiemelte továbbá, hogy mennyire fontos a szoros kapcsolat a sport és a felsőoktatás között, amely ezúttal „magasabb dimenzióban, a nemzetközi sport és a magyar felsőoktatás viszonylatában valósul majd meg”.

Szöveg: Janzsó Miklós; MTI
Fotó: MTI