Újjáéled a vívás a Debreceni Egyetemen

A DEAC vezetése az Interfencing Debrecen SC vívóival karöltve újra megalapította a klub vívószakosztályát, amely 35 vívóval és 3 főállású edzővel folytatja a már megkezdett munkát az egyetem Böszörményi úti campusán kialakított új 200 négyzetméteres vívótermében, amely a jövőben dr. Kamuti Jenő nevét viseli.

Nagy hagyománya van a vívásnak Debrecenben (és a DEAC-ban), hiszen a cívisváros számtalan kiváló vívót adott a magyar sportnak, gondoljunk Békessy Bélára (sokszoros magyar bajnok, olimpiai ezüstérmes – 1912, Stockholm) vagy Tersztyánszky Ödön (kétszeres olimpiai bajnok – 1928, Amszterdam), de itt kapta az alapokat Kovács Pál, hatszoros olimpiai bajnok kardvívónk.

De innen indult dr. Kamuti Jenő pályafutása is, aki kétszeres olimpiai ezüstérmesként és ötszörös Universiade-győztesként az egyetemi- és vívósport büszkesége, akit most az a megtiszteltetés ért, hogy róla nevezték el újjáalakuló DEAC-vívószakosztály új vívótermét az egyetem Böszörményi úti campusán. Az új teremben hét páston folyik már a munka, február 10-én pedig ünnepélyes keretek között avatták fel a vívóterem névtábláját. Az ünnepségen megjelent dr. Kamuti Jenő is, aki Bács Zoltánnal, a Debreceni Egyetem kancellárjával együtt leplezte le az új névtáblát. A Nemzet Sportolója címmel kitünteti klasszis meghatódva mondott köszönetet az egyetem és a DEAC vezetésének, és sok sikert kívánt a DEAC vívóinak.

A szakosztály újjáalakulásáról Lóczi Lászlóné Kovács Marianna, a DEAC ügyvezetője tájékoztatta az ünnepségen megjelenteket. Beszédében elmondta, hogy a vívószakosztályt Sápi L. Máté vezeti majd, a szakmai munkáért pedig Dávid László felel, aki korábban éppen a DEAC-ban kezdett vívni. Azóta viszont nemzetközi hírnevet szerzett magának azzal, hogy tanítványai rendre dobogós helyezést érnek el a magyar bajnokságon, sőt nemzetközi versenyeken is magas szinten teljesítenek. Dávid László munkájának eredményeként a debreceni vívóutánpótlás-nevelés országos szinten is kiemelkedő. Bizonyítja ezt például legeredményesebb tanítványa, a világ- és Európa-bajnok Battai Sugár Katinka. A DEAC-ban versenyez Osváth Richárd, háromszoros paralimpiai ezüstérmes kerekesszékes vívó is. Az idősebb korosztály is képviselteti magát, hiszen a 78 esztendős veterán világbajnok, Szentkirályi István is a szakosztály sportolója.

Az ünnepélyes névtáblaavatót a szakosztály tagjainak bemutatója zárta, mától pedig már a szakmai munkáé a főszerep a Dr. Kamuti Jenő Egyetemi Vívóteremben.

Szöveg: deac.hu, Janzsó Miklós
Fotó: Derencsényi István/DEAC