Az olimpia helyett az egyetemi vb-n remekelt Bejczi Botond nagypályás gyorskorcsolyázó

Ezüstéremmel tért haza élete első egyetemi világbajnokságáról a Debreceni Egyetem 22 éves sportszervező szakos hallgatója, aki – nem meglepő módon – szakdolgozatát is kedvenc sportágából írja. Úgy érzi, hogy vb-szereplésével kárpótolta magát a sikertelen olimpia kvalifikációért, és tavasszal újra nekigyürkőzik, hogy ott lehessen a 2026-os milánói téli játékokon.

A vártnál jobban szerepeltek nagypályás gyorskorcsolyázóink a március 2. és 5. között az egyesült államokbeli Lake Placidben rendezett egyetemi világbajnokságon. Bejczi Botond, a Debreceni Egyetem sportszervező szakos hallgatója Mercs Abigéllel az oldalán ezüstérmet szerzett a vegyes csapatversenyben, és több távon is jól szerepelt.

„Elégedett vagyok a teljesítményemmel, főként annak tükrében, hogy rendkívül nehéz és feszült idény van a hátam mögött – értékelt a Savaria Speedskating Team versenyzője. – Tavaly év végén még a téli olimpiai kvalifikációs versenyekre készültem, de – bár nem így terveztem – sajnos nem jutottam ki a pekingi játékokra. Ehhez képest úgy sikerült az egyetemi világbajnokság, ahogyan elterveztük, sőt lehet, hogy még annál is jobban.”

Csapattársával, a BME-s Mercs Abigéllel leginkább a váltóra készültek, nem eredménytelenül, hiszen a vegyes csapatversenyben a dobogó második fokára állhattak fel. Ami az egyéni számokat illeti, az 500 és az 1500 méteres távon mutatott teljesítményével a legelégedettebb: mindkettőt sikerült felépítenie, és remek részidőket ért el.

Visszatérve az előzményekre: miután megtudta, hogy nem lehet ott a pekingi téli olimpián, teljes gőzzel belevetette magát a felkészülésbe az egyetemi világbajnokságra.

„Minden erőmmel azon voltam, hogy kárpótoljam magam az elúszott olimpiáért, és szépen szerepeljek az egyetemi vb-n. Kétezer-húszban úgy volt, hogy indulok a hallgatóknak rendezett világbajnokságon, de végül közbeszólt a koronavírus-járvány. Idén adódott egy újabb a lehetőség, én pedig azonnal igent mondtam a felkérésre. Remek döntésnek bizonyult.”

Persze volt kitől tanulnia a mesterséget: Nagy Konrád kétszeres nagypályás gyorskorcsolyázó olimpikon egyengeti az útját, akivel főként az utóbbi két évben vált szorossá a munkakapcsolata.

Az egyetemi vb hangulatáról kérdezve elmondta, leginkább a junior-világkupaversenyek légkörét idézi: az ember úgy érzi, hogy komoly és rangos sportesemény részese, ahol a legjobbak mérik össze tudásukat. A szervezésre sem lehetett panasz, így minden adott volt a jó versenyzéshez.

A 2021/2022-es szezon ezzel véget is ért Botond számára, ám áprilisban megkezdi az alapozást a következő idényre. Addig is vár még rá egy másik nagy feladat.

„Végre jut időm arra, hogy rendezzem az elmaradásaimat az egyetemen. Mivel ez az utolsó évem az alapképzésen, el kell kezdenem megírni a szakdolgozatomat, amelynek középpontjában a gyorskorcsolya és a marketing kapcsolata áll. A mesterképzésen sportmarketing szakon szeretném folytatni a tanulmányaimat. Szerencsére rengeteg támogatást kapok a tanáraimtól, akik a legmesszebb menőkig rugalmasak.”

Bár rövid pályás gyorskorcsolyában mi, magyarok már ott vagyunk közvetlenül a világ élmezőnye mögött, nagypályán még várat magára az áttörés. Ennek okát így foglalta össze Botond.

„Sajnos a hazai nagypályás gyorskorcsolyázók nincsenek elkényeztetve infrastruktúrával, ám ezen rengeteget segíthet, ha megépül a fővárosi fedett gyorskorcsolyapálya. Az új létesítmény főként az utánpótlás-nevelésen lendítene nagyot, és akkor néhány éven belül utolérhetjük a rövidpályásokat.”

Bejczi Botond eredményei a Lake Placid-i egyetemi világbajnokságon:

• 5000 m: 7. hely
  • 1000 m: 10. hely
  • 1500 m: 8. hely
  • 500 m: 7. hely
  • vegyes csapatverseny: 2. hely
  • tömegrajtos versenyszám: 9. hely

Fotó: Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség Facebook-oldala, fisu.net, Bejczi Botond Facebook-oldala