Büszkén tért haza a pekingi téli olimpiáról Jászapáti Petra és Kónya Zsófia

Büszkén tért haza a pekingi téli olimpiáról Jászapáti Petra és Kónya Zsófia

Történelmi tettet hajtott végre a magyar küldöttség a nemrég zárult pekingi téli olimpián hiszen egy arany és két bronzérmet szerzett, ami a honi sport eddigi legeredményesebb szereplése a téli játékokon. A 14 fős magyar csapatból nyolcan egyetemi hallgatók, akik ugyancsak kivették a részüket a sikerből. Nézzük, hogyan emlékszik vissza az eseményre Jászapáti Petra, az ELTE, illetve Kónya Zsófia, az SZTE hallgatója!

Olvasási idő: 3 perc

Minden várakozást felülmúltak rövid pályás gyorskorcsolyázóink a pekingi téli olimpián, amelyről egy arany- és két bronzéremmel tértek haza. Különösen örülünk a vegyes váltó harmadik helyének, hiszen ez a versenyszám először szerepelt a téli játékok programjában, ráadásul több egyetemi hallgató is tagja.

„Az volt a tervem, hogy az egyéni számokban a legjobb húsz között végzek, ennél merészebb célokat nem mertem kitűzni – mondta Jászapáti Petra, az ELTE hallgatója, a bronzérmes vegyes váltó egyik tagja. – Az olimpia teljesen más kávéház, mint a világbajnokság, az Európa-bajnokság vagy a világkupa. Az ötkarikás játékokon ugyanis a sportolók sokkal bátrabban versenyeznek. Ami a vegyes váltót illeti, soha nem lehet tudni, mi fog történni, ahogyan ez most is több esetben előfordult. Ezért aztán az volt a legfőbb célom, hogy élvezzem a váltót. Ennek tükrében különösen örülök a bronzéremnek.”

Ünneplésre nem volt idő, hiszen egymást követték a versenyek. Petra az 500 méteres sprintszámban hetedik, 1000 méteren a nyolcadik helyen zárt, míg 1500 méteren kizárták az elődöntőben.

„Elégedett vagyok a hetedik és a nyolcadik hellyel, elsősorban magamnak köszönhetem ezt a sikert, nem pedig a szerencsének. El kell fogadnom a döntést a kizárásomról, akár jogos volt, akár nem. Mindent megtettem a negyeddöntőben és az elődöntőben is, és ha újra kellene futni a futamokat, mindent ugyanúgy csinálnék, illetve ugyanúgy döntenék. Kicsit kár érte, mert az elődöntő volt a legjobb 1500 méterem ebben a szezonban.”

Pihenésre nincs idő, hiszen március végén rendezik a világbajnokságot, amelyen szintén helyt szeretne állni.

„Mivel nem tudtam, hogyan alakul az idényem, ebben a félévben nem vettem fel tantárgyat az egyetemen. Idén szokatlanul későn rendezik a vb-t, így most arra kell még összpontosítanom, ráadásul hatalmas médiaérdeklődés övez mindannyiunkat. Hogy mi lesz a világbajnokság után, nem tudom, de biztos, hogy megajándékozom magam valamivel.”

Büszkén tért haza a pekingi téli olimpiáról Jászapáti Petra és Kónya Zsófia

A vegyes váltó másik női tagja, a Szegedi Tudományegyetem hallgatója, Kónya Zsófi is büszkén tekint vissza az olimpiára.

„Összességében rendkívül elégedett vagyok. Egy sportoló legnagyobb álma teljesül azzal, ha érmet nyer az ötkarikás játékokon, én pedig boldogan mondhatom, hogy valóra vált az álmom. Rengeteg munka van a hátam mögött, sok-sok áldozattal jár, ha az ember élsportoló. Az első futásom a váltóval nem úgy sikerült, ahogyan terveztem, viszont óriási dolognak éreztem, hogy utána az elődöntőben és a döntőben sikerült összeszednem magam, és megmutattam, mi van bennem. Nagyon büszke vagyok az egész csapatra, megdolgoztunk ezekért az eredményekért” – fejtette ki hazaérkezését követően az Unisport szerkesztőségének.

Az áprilisi világbajnoksággal kapcsolatban van némi aggálya, elsősorban azért, mert egyelőre kissé bizonytalan, megtarják-e. Ennek ellenére folytatja az edzéseket, ám a vb-t követően szeretne lazítani a gyeplőn.

„Ahogyan vége lesz a szezonnak, szeretnék szusszani egy kicsit. Szükségem lesz néhány hónap kikapcsolódásra, és közben szeretném folytatni a tanulmányaimat is. Az elmúlt három évben háttérbe szorítottam az egyetemet, kevés kurzust vettem fel, hogy ne vállaljam túl magam. Minden az olimpiáról szólt, most azonban több időm marad a tanulmányaimra.”

Büszkén tért haza a pekingi téli olimpiáról Jászapáti Petra és Kónya Zsófia

Rövid pályás gyorskorcsolya, vegyes váltó, pekingi téli olimpia:

  1. Kína (Csü Csun-jü, Fan Ko-hszi, Vu Ta-csing, Zsen Ce-vej) 2:37.348 perc
  2. Olaszország (Arianna Fontana, Arianna Valcepina, Yuri Confortola, Andrea Cassinelli, Pietro Sighel) 2:37.364
  3. Magyarország (Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang, Krueger John-Henry, Jászapáti Petra, Kónya Zsófia) 2:40.900.

Szöveg: Márványkövi Ferenc
Fotó: nso.hu / Tumbász Hédi

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn