Kónya Ádám javítani szeretne legutóbbi olimpiai teljesítményén

A svédországi Dalarnai Egyetem hallgatója sífutásban három versenyszámban is képviseli Magyarországot a hamarosan kezdődő pekingi téli játékokon. Nagy várakozással tekint második olimpiája elé, és reméli, hogy több tapasztalattal a háta mögött felül tudja múlni a négy évvel ezelőtti, pjongcsangi téli olimpián mutatott teljesítményét.

Noha nemrég elkapta a koronavírus-fertőzést, és ezért két hetet ki kellett hagynia a felkészülésből, izgatottan várja élete második téli olimpiáját a Veszprémi Sí Egylet versenyzője, Kónya Ádám, aki három számban is – síatlon (15 km klasszikus + 15 km szabad stílus), sprint és 50 km klasszikus – rajthoz áll a február 4-én, pénteken kezdődő pekingi játékokon.

„Bár betegségem kissé visszavetett, összességében kiegyensúlyozottabbnak érzem magam, mint négy évvel ezelőtt – mondta megkeresésünkre a sífutó, aki január 30-án ül repülőre, hogy a kínai fővárosba utazzon. – Teljes gőzzel azon dolgozunk, hogy minden visszatérjen a régi kerékvágásba. Úgy érzem, jól sikerült a felkészülésem, ezért derűlátó vagyok.”

A koronavírus-járvány sajnos nemcsak Ádám életét nehezítette meg, hanem egy vele készülő osztrák sífutóét is, de úgy tűnik, a Covid-19 már a versenysport velejárója lett.

„Bár itt, az ausztriai edzőtáborban is jól érzem magam, már izgatottan várom a kiutazást és a rajtot. Egyelőre nem tudjuk, kint mikor csatolhatjuk fel a sílécet, mert először át kell esnünk a koronavírusteszten, amelyet egyébként minden nap meg kell ismételnünk. A versenyzők mindvégig buborékban lesznek, és csak a sípálya, illetve az olimpiai falu között közlekedhetnek. Szerencsére a verseny helyszíne mindössze tízpercnyi buszútra esik a szálláshelytől.”

Kónya Ádám javítani szeretne legutóbbi olimpiai teljesítményén

Ádám összesen három versenyszámban áll rajthoz, de elsősorban nem konkrét helyezésekben gondolkodik, hanem abban, hogy felülmúlja a legutóbbi, négy évvel ezelőtti téli játékokon mutatott teljesítményét. Úgy érzi, jó úton halad, több a versenyrutinja, és a koronavírus-betegség sem vetette vissza különösebben a felkészülésben.

Az olimpia után tavasszal még számos verseny vár rá – különösen a március ígérkezik sűrűnek –, ezért csak szeptemberben tudja folytatni félbeszakadt tanulmányait a harmadik évfolyamon. Most azonban minden erejével arra összpontosít, hogy egyedüli magyar férfi sífutóként méltón képviselje a piros-fehér-zöld színeket Pekingben.

Ebben a cikkben többet is megtudhatsz Ádámról, valamint arról, milyen véletlen folytán került egy svédországi egyetemre, és hogy ki rángatta ki a gödörből, amikor sportkarrierje mélypontján volt.

Névjegy: Kónya Ádám

• Sportág: sífutás, sílövés
  • Született: 1992. december 19.
  • Magasság/testsúly: 188 cm/77 kg
  • Klubja: VUK, Vedac, Veszprémi Sí Egylet
  • Edzői: Helmut Fuchs, Günther Wimmer, Szabó László, Merlin Liederer, Kónya Bálint

Kép: Kónya Ádám Facebook-oldala, olimpia.hu