A magyar egyetemi sport legemlékezetesebb pillanatai 2022-ben

Az idei év is tartogatott jó néhány felejthetetlen momentumot a hazai egyetemi sportéletben, ezekből gyűjtöttünk össze egy csokorra valót.

Március

A hónap elején tizenharmadik alkalommal rendezte meg a BEAC a Nemzeti Közszolgálati Egyetemmel közösen a Kárpát-medencei Egyetemek Kupáját, amely a járvány és a háború árnyékában még közelebb hozta egymáshoz a határon túli és az anyaországi hallgatókat. Idén már 10 sportágban találkoztak egyetemi csapatok Budapesten, amire korábban nem volt példa, vagyis bártan kijelenthetjük, hogy 2022-ben szintet lépett az esemény.

Április

Idén sem maradtunk Medikus-kupa nélkül, amelyen kiemelkedő teljesítményt nyújtottak a Semmelweis Egyetem hallgatói. A 49. alkalommal kiírt eseményen az “orvosisok” nemcsak a női, a férfi és az egyetemek közötti összesített pontversenyben bizonyultak a legjobbnak, hanem női és férfi kosárlabda-, valamint röplabdacsapataik is elhozták a győztesnek járó serleget.

Remekül szerepeltek a magyar hallgatók a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) és a Víz alatti Tevékenységek Világszövetsége (CMAS) első közös rendezésű nemzetközi versenyén, az uszonyosúszó egyetemi világkupán, amelyet április 1-jén és 2-án rendeztek az olaszországi Lignanóban. A mieink mérlege három arany- és egy bronzérem volt.

Május

Az egyetemi sporté volt a főszerep a Miskolcon május 19-22. között első alkalommal megrendezett MEFOB Fesztiválon, ahol 27 felsőoktatási intézmény részvételével 8 sportág 95 versenyszámában avattak országos egyetemi bajnokot. A rendezvény keretében lévő sportkonferencián olyan sportikonok vettek részt, mint Mocsai Lajos, Kemény Dénes, Baji Balázs, Cseh László, Kiss Gergely, Zsivoczky-Farkas Györgyi.

Június

Fennállása során először jutott fel az élvonalba az ELTE-BEAC férfi futsalcsapata. A sikerkovács Dunai András volt, ám a szerény edző nem vállalta az újabb megméretést, és Béni Zoltán lépett a helyére.

Július

Kiválóan szerepeltek a magyarok a lódzi Európai Egyetemi Játékokon, amelyről versenyzőink 49 éremmel (15 arany, 12 ezüst, 22 bronz) térhettek haza. Szintén kiemelendő, hogy minden idők legnagyobb magyar küldöttsége vett részt az egyetemi sport egyik legnagyobb ünnepén.

Október

Ha ősz, akkor Dunai Regatta. A hetedik alkalommal megrendezett viadalon az evezősök között a Budapesti Műszaki- és Gazdaságtudományi Egyetem, a sárkányhajók versenyében pedig a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a Széchenyi István Egyetem diadalmaskodott.

November

Az Európai Egyetemi Sportszövetség (EUSA) szakemberei november 17-én Miskolcon jártak, hogy szemügyre vegyék a 2024-es Európai Egyetemi Játékok (EUG 2024) – amelyet a Miskolci Egyetem rendez a Debreceni Egyetemmel közösen – helyszíneit. A delegáció tagjai a helyszínbejárás mellett prezentációval egybekötött sportszakmai megbeszélést is tartottak. Biztató hír, hogy a játékok szervezése jó úton halad, Miskolc és Debrecen felejthetetlen élményt ígér a résztvevőknek.

December

Még soha ennyi hallgató nem kapott díjat, mint a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség december eleji, év egyetemi sportolója 2022-es gáláján az Uránia Nemzeti Filmszínházban. Több, mint 150 sportoló teljesítményét ismerték el a díjjal, és első alkalommal köszöntötték az év egyetemi parasportolóját is.

Fotó: MEFS