Sikeres évet zárt az egyetemi sport

Visszatekintésünkben felidézzük az egyetemi sportolók 2021-es sikereit, dicsérjük olimpiai és paralimpiai bajnokainkat és érmeseinket, akik megmutatták, hogy még nehezített körülmények között is képesek kiváló teljesítményre.

Vegyes érzelmekkel búcsúzunk az évtől, hiszen a koronavírus-járvány megannyi szomorú pillanatot hozott, a sportsikerek azonban – legalább részben – feledtetni tudták mindazt a nehézséget, amivel szembe kellett néznünk az év során. Az Universiadé és az Európai Egyetemi Játékok elmaradása fájdalmasan érintette az egyetemi sportközösséget, a legjobbaknak azonban megadatott, hogy ott legyenek Tokióban az olimpiai, illetve paralimpiai játékokon.

Hazánk büszke lehetett minden sportolójára, hiszen az utóbbi idők egyik legeredményesebb olimpiáját és paralimpiáját zárta a magyar csapat: 20 érem és 22 pontszerző hely az olimpián, a paralimpián megszerzett 16 érem pedig jócskán felülmúlta várakozásainkat. Az éremesőből az egyetemista sportolóink jócskán kivették a részüket: a hat paralimpiai aranyból négyet egyetemista sportoló nyakába akasztottak, az olimpiai játékokon szerzett 6 aranyéremből kettőt egyetemista sportoló nyakába akasztottak, ezüstből is jutott nekik három, és öt bronzérmet is nekik köszönhetünk!

Amíg a 2020-as esztendőben több MEFOB is elmaradt a járvány miatt, idén ezeket – a szigorú járványügyi korlátozások betartásával – meg lehetett rendezni: harmincegy sportágban osztottak érmeket az egyetemi bajnokoknak. Cheer MEFOB-bal kezdődött az év, majd a vívók léptek a pástra, de volt atlétikai MEFOB Győrben. Május és június a csapatsportok döntőit hozta, izgalmas mérkőzéseken dőlt el az aranyérem sorsa ezekben a sportágakban. Ősszel újabb MEFOB-dömping következett vízisportokkal (úszás, evezés, tízevezés, sárkányhajó) és sok futással, az évet pedig küzdősportokkal zártuk (judo és birkózás). November végén a szokásos díjátadó gála keretében jutalmazták az év egyetemi sportolóit, és átadták a 2020/2021-es tanév intézményi csapatverseny győztesének járó díjat is, melyet a Testnevelési Egyetem érdemelt ki.

Nem tétlenkedett az egyetemi sportdiplomácia sem: szeptemberben Budapesten rendezték az EUSA éves közgyűlését. Az eseményt követő tudományos konferencián a MEFS és a FISU egyetértési megállapodást írt alá, melyben kölcsönösen elismerték a FISU Healthy Campus programjának fontosságát az aktív életmód népszerűsítése terén. A MEFS elnökségi tagját, Knoch Viktort az Európai Olimpiai Bizottság a sportolói bizottságának tagjai közé választotta. Gáspár Sára (BCE) és Horváth Marcell (BME) a FISU Önkéntes Vezetők Akadémiáján képviselte Magyarországot.

Egyre aktívabbak a sportirodák is: idén nagyszabású futóversennyel bővült a Kárpát-medencei Egyetemiek Kupája, Szegeden az SZTE100 rendezvénysorozat vonzott sok hallgatót, az I. Széchenyi Egyetemi Teniszkupát hatalmas érdeklődés mellett rendezték meg valamint idén is sikeres volt a debreceni Campus Fesztivál és az ELTE Sport7. Az Universitas Kupa újraindulásától pedig azt várják a szervezők, hogy még többen kezdjenek el sportolni, mozogni. Hogy mindez, hogy sikerül, 2022-ben kiderül!

Szöveg: Janzsó Miklós
Fotó: MEFS